Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lednice už má lepší vodu, díky nové úpravně

  8:00aktualizováno  8:00
Rozsáhlá rekonstrukce kanalizační a vodovodní sítě na Břeclavsku má první výsledek. Začala fungovat nová úpravna vody v Lednici. Kvalitní pitnou vodu tak budou mít nejen místní obyvatelé. Poputuje i do dalších obcí na Mikulovsku.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Společnost Vodovody a kanalizace (VaK) Břeclav, která za přestavbou stojí, bude zásobovat vodou z Lednice i Mikulov, Novosedly, Drnholec a Nový Přerov. Přečerpávací stanice s vyrovnávacím vodojemem se napojí také u Březí. Společnost plánuje, že k systému připojí skupinový vodovod v Dolních Dunajovicích.

"Úpravna vody v Lednici pochází už z šedesátých let, je již pětačtyřicet let v provozu. Modernizace už byla potřebná," uvedl manažer projektu Petr Baránek.

Podle ředitele VaK Břeclav Jana Cabala v současnosti úpravna vod zásobuje dvaadvacet tisíc obyvatel. "Kapacita úpravny se nyní zvýšila o čtyřicet procent a dosáhla hodnoty 140 litrů za vteřinu. Vodu do domácností dodávají zatím čtyři z pěti vrtů, voda se ale musí napřed upravit. Je třeba ji zbavit především vyššího obsahu železa a manganu," řekl.

Systém zásobování pitnou vodou v Lednici, označovaný jako část D, se jako jediný vymyká projektu. Ten je zaměřený hlavně na výstavbu a rekonstrukci kanalizací a čistíren odpadních vod.

Potok v Kobylí bude čistší

"U všech devíti lokalit, na nichž se nyní pracuje, se Česká republika zavázala, že splní do konce roku 2010 směrnice dané Evropskou unií. Část projektu řeší rovněž zpracování čistírenských kalů tak, aby mohly být využity v zemědělství," přiblížil hlavní smysl prací předseda představenstva společnosti VaK Luboš Kuchynka.

Výjimkou je Kobylí, tam se po Novém roce obyvatelé dočkají zcela nové čistírny i kanalizační sítě. Díky tomu přestane být malebná obec jedním ze znečišťovatelů potoka Trkmanka, který se vlévá do Dyje.

Práce zatím pokračují podle harmonogramu. Zahájení však o rok oddálily politické tahanice kolem výběrového řízení. Evropské miliardy, které byly podmíněny termínem dokončení prací, se však podařilo zachránit.

"Podařilo se nám vyjednat prodloužení lhůty o ztracený rok. Teď práce pokračují tak, jak mají, a věřím, že dílo dokončíme ve stanoveném náhradním termínu," uzavřel Luboš Kuchynka. Podle jeho názoru by mělo být celé dílo dokončeno v září příštího roku.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Brno - Plzeň 1:3, hattrick Čermáka a lídr je zase o kus blíž k titulu

Musefiu Ashiru z Brna vede míč před soupeři z Plzně

První hattrick Aleše Čermáka a plzeňští fotbalisté se po nevýrazných výsledcích přiblížili k titulu. V utkání 25. kola...

Další z rubriky

Policie obvinila řidiče, který autobusem prorazil železniční závoru

Linkový autobus s dětmi jedoucími do školy ve Vyškově uvázl na železničním...

Z obecného ohrožení z nedbalosti policie obvinila řidiče linkového autobusu, který loni na podzim vjel ve Vyškově na...

Romy tu nechceme, bouří se lidé z okolí léčebny. Politici mluví o ghettu

Špeluňky v ilegální ubytovně v průmyslovém areálu v brněnské Šámalově ulici...

Začátkem příštího týdne se do areálu bývalé léčebny dlouhodobě nemocných na Červeném kopci v Brně začne stěhovat...

VIDEO: Zloděj páčil dveře garáže, pak na kole ujížděl strážníkům

Strážníci dopadli zloděje ujíždějícího na kole

Na horském kole se pokoušel uniknout třiatřicetiletý muž, kterého strážníci přistihli při nočním pokusu o vloupání do...

Najdete na iDNES.cz