Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lednice už má lepší vodu, díky nové úpravně

  8:00aktualizováno  8:00
Rozsáhlá rekonstrukce kanalizační a vodovodní sítě na Břeclavsku má první výsledek. Začala fungovat nová úpravna vody v Lednici. Kvalitní pitnou vodu tak budou mít nejen místní obyvatelé. Poputuje i do dalších obcí na Mikulovsku.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Společnost Vodovody a kanalizace (VaK) Břeclav, která za přestavbou stojí, bude zásobovat vodou z Lednice i Mikulov, Novosedly, Drnholec a Nový Přerov. Přečerpávací stanice s vyrovnávacím vodojemem se napojí také u Březí. Společnost plánuje, že k systému připojí skupinový vodovod v Dolních Dunajovicích.

"Úpravna vody v Lednici pochází už z šedesátých let, je již pětačtyřicet let v provozu. Modernizace už byla potřebná," uvedl manažer projektu Petr Baránek.

Podle ředitele VaK Břeclav Jana Cabala v současnosti úpravna vod zásobuje dvaadvacet tisíc obyvatel. "Kapacita úpravny se nyní zvýšila o čtyřicet procent a dosáhla hodnoty 140 litrů za vteřinu. Vodu do domácností dodávají zatím čtyři z pěti vrtů, voda se ale musí napřed upravit. Je třeba ji zbavit především vyššího obsahu železa a manganu," řekl.

Systém zásobování pitnou vodou v Lednici, označovaný jako část D, se jako jediný vymyká projektu. Ten je zaměřený hlavně na výstavbu a rekonstrukci kanalizací a čistíren odpadních vod.

Potok v Kobylí bude čistší

"U všech devíti lokalit, na nichž se nyní pracuje, se Česká republika zavázala, že splní do konce roku 2010 směrnice dané Evropskou unií. Část projektu řeší rovněž zpracování čistírenských kalů tak, aby mohly být využity v zemědělství," přiblížil hlavní smysl prací předseda představenstva společnosti VaK Luboš Kuchynka.

Výjimkou je Kobylí, tam se po Novém roce obyvatelé dočkají zcela nové čistírny i kanalizační sítě. Díky tomu přestane být malebná obec jedním ze znečišťovatelů potoka Trkmanka, který se vlévá do Dyje.

Práce zatím pokračují podle harmonogramu. Zahájení však o rok oddálily politické tahanice kolem výběrového řízení. Evropské miliardy, které byly podmíněny termínem dokončení prací, se však podařilo zachránit.

"Podařilo se nám vyjednat prodloužení lhůty o ztracený rok. Teď práce pokračují tak, jak mají, a věřím, že dílo dokončíme ve stanoveném náhradním termínu," uzavřel Luboš Kuchynka. Podle jeho názoru by mělo být celé dílo dokončeno v září příštího roku.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: V hořícím kulturním domě se před hasiče zřítil strop, pád natočili

Pád hořícího stropu v Drnovicích

Dramatické chvíle zažili hasiči při likvidaci pátečního požáru kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Během hašení...

Řidičům na jižní Moravě se uleví, před volbami rychle finišují opravy

K rekonstrukčním pracím v brněnském centru na Kolišti, které mají skončit letos...

Práce na rekonstrukcích ulic, silnic i mostů na jižní Moravě finišují. Do prvního říjnového víkendu, kdy se konají...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz