Opadávající omítku u lednických jízdáren zachytil na konci července i fotograf MF DNES. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Půlmiliardové opravy, které hájil Hašek. Po roce z jízdáren padá omítka

  • 208
Mamutí projekt lednických jízdáren završilo červencové dokončení západního křídla s byty. Hlavní část za půl miliardy otevřená už před rokem však zůstává nevyužitá. Navíc se jí loupou opravené zdi.

Projekt lednických jízdáren je hotový. Z multifunkčního centra za půl miliardy korun ale na řadě míst opadává kvůli vlhkosti omítka (více o začátku oprav čtěte zde).

Právě složitý boj s podzemní vodou, kterou zdi roky vsakovaly, byl přitom paradoxně jedním z argumentů, jímž jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) po kritice vysvětloval horentní cenu projektu. Ten přitom osobně zaštítil.

Co den, to prostavěný milion. Práce se kvůli splnění podmínek evropské dotace musely stihnout v šibeničním čase. A právě s tím je teď problém.

„Na jednom z kontrolních dnů nám pracovníci firmy vysvětlovali, že celá procedura odvlhčování zdí nemůže být udělána na všech místech dostatečně důkladně, protože by se to ve vymezeném čase nestihlo,“ uvedla opoziční zastupitelka Lednice Klára Rothscheinová (SNK).

Práce, které začaly v červnu 2012, totiž podle podmínek musely být hotové do loňského října. Jinak by Lednice o peníze přišla.

Na dotaz MF DNES „uspěchání“ odvlhčování potvrdil i starosta Lednice Libor Kabát (SN).

Opadávající omítku u lednických jízdáren zachytil na konci července i fotograf...
Opadávající omítku u lednických jízdáren zachytil na konci července i fotograf...

„Je to už znovu omítnuté a mělo by to být poměrně rychle pospravované. Jedná se o památku, a tak se musí předpokládat, že se podobné poruchy objeví. I s ohledem na požadavky památkářů, kteří zapověděli použití chemických přípravků a volili tradiční technologie na odstranění škodlivých solí. Proto máme na práce od zhotovitele šedesátiměsíční záruku, ve které se může vše korigovat bez nákladů navíc,“ uvedl Kabát.

Nejdřív se musí ze zdí odstranit sůl, říká odborník

Právě on je v čele spolku své obce, Jihomoravského kraje, Masarykovy, Mendelovy univerzity a Jihomoravské centrály cestovního ruchu. Sdružení multifunkční centrum provozuje.

Odborníci to ale tak jednoduše jako Kabát nevidí. „Existují postupy, jak soli ze zdí dostat. Ty ale vyžadují čas. Pokud se technologické lhůty nedaly stihnout, je logické, že omítka nezůstane celistvá. Nashromážděné soli budou ve zdivu dále putovat,“ konstatoval expert na sanaci vlhkého zdiva Společnosti pro technologie ochrany památek Pavel Fára.

Podle něj platí jednoduché pravidlo - dokud se soli ze zdí neodstraní, libovolně obnovovanou omítku budou stále narušovat.

I když dělníci opravili jízdárny bleskově i za cenu nedostatečného odsolení a vysušení, sály jsou i deset měsíců od chvíle, co je hejtman Hašek slavnostně otevíral, povětšinou prázdné.

Do teď totiž zůstaly bez vybavení. Na dotaz proč, vedoucí manažerka projektu Jarmila Kubešová, která je zároveň i Haškovou poradkyní přes evropské fondy, MF DNES neodpověděla. Otázky přesměrovala na mluvčího lednického centra Štěpána Neubauera.

„Původní výběrové řízení na vybavení interiéru jsme museli zrušit, neboť po vyloučení nabídek firem, které nesplnily kvalifikační kritéria, zbyla jen jedna firma, což je podle zákona málo. Vybavování jízdáren se tímto prodloužilo o zhruba pět měsíců,“ vysvětlil Neubauer. Pokud nenastanou nepředpokládané komplikace, bude multifunkční centrum podle něj plně v provozu do konce září.

Jak zaplnit obří komplex? Hejtman mlčí

Mamutí projekt čelil v minulosti tvrdé kritice za to, že je předražený. Hejtman Hašek se však záměru hlasitě zastával. Ministerské kontroly následně pochybení nenašly.

Jakými akcemi přesně bude teď krom stálé expozice o Lednicko-valtickém areálu a přírodě Dolní Moravy obří areál zaplňován, však není jasné. Jihomoravský hejtman na opakovaný dotaz, jak kraj plánuje stavbu pro své potřeby využít, neodpověděl.

„Nově vybudované multifunkční centrum nabídne budoucím návštěvníkům poměrně rozsáhlou vzdělávací nabídku včetně kulturních aktivit. Vzniká zde nový prostor pro vzdělávání a kulturní vyžití v mnohem širším měřítku. Jízdárny nabízí multifunkční sál s kapacitou až 300 osob, přednáškový sál pro cca 70 osob, učebny pro 35 osob, badatelnu, knihovnu a výstavní prostor pro krátkodobé výstavy,“ dodal Neubauer.

Půl miliardy korun přitom zdaleka nejsou jediné peníze, které do Lednice z dotací přitekly. V září by měla být dokončena také velkorysá lázeňská kolonáda za 116 milionů.

Ve městě, které nemá žádný léčivý pramen a voda je do něj přiváděna takzvaným jodovodem z hloubkového vrtu v pět kilometrů vzdálené Charvátské Nové Vsi, vznikla dlouhá vydlážděná plocha s amfiteátrem, rozhlednou či trojicí fontán.

Obec, jejíž roční rozpočet se pohybuje kolem čtyřiceti milionů korun, ale podle Kabáta na další provoz a údržbu vydělá. „Počítáme s tím, že nám pomohou náklady platit například poplatky z lázeňského pobytu turistů,“ řekl Kabát.