Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


UNESCO přitáhlo na Lednicko davy turistů a přineslo peníze

  16:40aktualizováno  16:40
Na Lednicko-valtický areál se ročně přijede podívat milion návštěvníků a patří tak mezi nejoblíbenější turistické cíle v zemi. Areálu hodně pomohlo, když byl před 15 lety zapsán do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, čímž se dostal mezi nejznámější památky na světě.

Zámek Lednice s přilehlým Lednicko-valtickým areálem | foto: Radek Miča, MAFRA

Podle místních obyvatel to nejen Lednici, ale i Valticím, Mikulovu a okolním obcím určitě zvedlo prestiž a také přineslo peníze. Vždyť od roku 1997 zdejší památky dostaly přes 600 milionů korun. A že se areál dostal mezi světové unikáty, pomohlo i místním obyvatelům.

Kraj v UNESCO

Podobnému zájmu návštěvníků jako v případě Lednicko-valtického areálu se těší i brněnská vila Tugendhat. I ta je v prestižním seznamu UNESCO.

Na jihu Moravy se mezi světové památky snaží již několik let dostat i velkomoravské hradiště Valy v Mikulčicích. V UNESCO chce být v roce 2013.

"Všude se něco opravuje, je vidět, že peníze z Unie tady jsou. To samozřejmě nahrává i nám," řekla majitelka penzionu Jarka v Lednici Jarmila Turečková. A přiznala, že i jí UNESCO pomáhá lákat zákazníky do penzionu.

Také Leonard Březina, který provozuje ve Valticích restauraci Valtická rychta, si na málo hostů nenaříká. Podle něj je to i díky tomu, že na Lednicko-valtický areál upozorňují i největší světoví turističtí průvodci. "Pochopitelně se taková věc dobře odráží na návštěvnosti," potvrdil.

Podnikatelé i správci památek mají ovšem výhodu i v tom, že proti jiným oblastem mají návštěvníky i mimo hlavní sezonu. "Dřív jsme s plavbami před zimou končili. Díky intenzivní propagaci areálu si dnes můžeme dovolit nabízet turistům služby i v zimě," říká Jaroslav Martinek, jehož firma vozí turisty po řece Dyji v Lednici.

UNESCO je značka, v zahraničí na ni slyší

Podle místních je zápis na seznam UNESCO pro zahraniční návštěvníky zaručeným puncem kvality a výjimečnosti. "Takže sem v posledních letech jezdí i více zahraničních turistů. Pomáhá nám také Česká centrála cestovního ruchu, jeden z jejích projektů je totiž zcela zaměřený jen na české památky UNESCO," podotkl Jaroslav Martinek.

K úplné spokojenosti to tady ale ještě nefunguje. Turistů sice jezdí dost, ale málokdy tady přenocují. "Platí to pro celou jižní Moravu i Lednicko-valtický areál. Objevuje se tady stále více Poláků, ale jsme pro ně jen zastávkou při cestách na jih. Díky rozvoji Lednicko-valtického areálu by se to však mohlo brzy změnit," doufá ředitel brněnské pobočky Národního památkového ústavu Petr Kroupa. "Chtěli bychom, aby sem lidé přijížděli aspoň na tři až čtyři dny," dodal.

Lednický zámek se také i díky UNESCO stal nejnavštěvovanější památkou v Česku, jen do října jej obdivovalo přes 280 tisíc turistů. Podobně na tom byl už jen zámek v Českém Krumlově. Zámek Hluboká a hrad Karlštejn navštívilo o sto tisíc lidí méně.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Brněnští vědci zjistili, jak funguje virus, který ničí včelí plody

Ilustrační snímek

S vymíráním včel bojuje celý svět. Jedním z rozšířených onemocnění je virus nákazy včelího plodu. Odborníci ho objevili...

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz