UNESCO přitáhlo na Lednicko davy turistů a přineslo peníze

  16:40aktualizováno  16:40
Na Lednicko-valtický areál se ročně přijede podívat milion návštěvníků a patří tak mezi nejoblíbenější turistické cíle v zemi. Areálu hodně pomohlo, když byl před 15 lety zapsán do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, čímž se dostal mezi nejznámější památky na světě.

Zámek Lednice s přilehlým Lednicko-valtickým areálem | foto: Radek Miča, MAFRA

Podle místních obyvatel to nejen Lednici, ale i Valticím, Mikulovu a okolním obcím určitě zvedlo prestiž a také přineslo peníze. Vždyť od roku 1997 zdejší památky dostaly přes 600 milionů korun. A že se areál dostal mezi světové unikáty, pomohlo i místním obyvatelům.

Kraj v UNESCO

Podobnému zájmu návštěvníků jako v případě Lednicko-valtického areálu se těší i brněnská vila Tugendhat. I ta je v prestižním seznamu UNESCO.

Na jihu Moravy se mezi světové památky snaží již několik let dostat i velkomoravské hradiště Valy v Mikulčicích. V UNESCO chce být v roce 2013.

"Všude se něco opravuje, je vidět, že peníze z Unie tady jsou. To samozřejmě nahrává i nám," řekla majitelka penzionu Jarka v Lednici Jarmila Turečková. A přiznala, že i jí UNESCO pomáhá lákat zákazníky do penzionu.

Také Leonard Březina, který provozuje ve Valticích restauraci Valtická rychta, si na málo hostů nenaříká. Podle něj je to i díky tomu, že na Lednicko-valtický areál upozorňují i největší světoví turističtí průvodci. "Pochopitelně se taková věc dobře odráží na návštěvnosti," potvrdil.

Podnikatelé i správci památek mají ovšem výhodu i v tom, že proti jiným oblastem mají návštěvníky i mimo hlavní sezonu. "Dřív jsme s plavbami před zimou končili. Díky intenzivní propagaci areálu si dnes můžeme dovolit nabízet turistům služby i v zimě," říká Jaroslav Martinek, jehož firma vozí turisty po řece Dyji v Lednici.

UNESCO je značka, v zahraničí na ni slyší

Podle místních je zápis na seznam UNESCO pro zahraniční návštěvníky zaručeným puncem kvality a výjimečnosti. "Takže sem v posledních letech jezdí i více zahraničních turistů. Pomáhá nám také Česká centrála cestovního ruchu, jeden z jejích projektů je totiž zcela zaměřený jen na české památky UNESCO," podotkl Jaroslav Martinek.

K úplné spokojenosti to tady ale ještě nefunguje. Turistů sice jezdí dost, ale málokdy tady přenocují. "Platí to pro celou jižní Moravu i Lednicko-valtický areál. Objevuje se tady stále více Poláků, ale jsme pro ně jen zastávkou při cestách na jih. Díky rozvoji Lednicko-valtického areálu by se to však mohlo brzy změnit," doufá ředitel brněnské pobočky Národního památkového ústavu Petr Kroupa. "Chtěli bychom, aby sem lidé přijížděli aspoň na tři až čtyři dny," dodal.

Lednický zámek se také i díky UNESCO stal nejnavštěvovanější památkou v Česku, jen do října jej obdivovalo přes 280 tisíc turistů. Podobně na tom byl už jen zámek v Českém Krumlově. Zámek Hluboká a hrad Karlštejn navštívilo o sto tisíc lidí méně.

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Agresivní žirafu museli utratit. Novinky a zajímavosti z českých zoo

Bílý tygr v peruánské zoo. Lima (26. 7. 2018).

Jak se letos dařilo patnácti českým zoologickým zahradám a co pro návštěvníky chystají? MF DNES oslovila všechny hlavní...

Další z rubriky

Učitelé prchají ze škol, protože jim chybí volnost, zjistila fakulta

Ilustrační snímek

Za jakých podmínek zůstanou mladí učitelé ve školství? Podle výzkumu odborníků z Pedagogické fakulty Masarykovy...

Vědci chtějí umět předpovídat, ve kterých rybnících uhynou ryby

Radovan Kopp z ústavu zoologie Mendelovy univerzity sbírá vzorky z rybníka....

Sto tun ryb za více než pět milionů korun letos uhynulo jen v největším jihomoravském rybníku Nesyt. Hlavně v letních...

Hollan by mohl dál pracovat pro Brno, chce dohlédnout na rozjeté projekty

Hnutí Žít Brno oznámilo, že do podzimních komunálních voleb sestaví vlastní...

Končící náměstek primátora pro kulturu Matěj Hollan bude pravděpodobně ještě nějakou dobu placený městem, ale v jiné...

Najdete na iDNES.cz