Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Legendární kavárna Savoy otevírá. Vše bude jako dřív

  6:25aktualizováno  6:25
Legendární kavárnou Savoy, která za první republiky patřila mezi nejvýznamnější podniky v Brně, po šedesáti letech znovu zavoní káva. Přesně za týden v pátek. Místo prodeje textilu či elektroniky začnou opravené prostory sloužit svému původnímu účelu. První návštěvníky přivítá Savoy Coffee oficiálně během sobotního rána.

Kavárna Savoy. Současné a historické foto | foto: Archiv MF DNES

Majitelé objektu do poslední chvíle tajili, co v místnostech bude. Rozsáhlé opravy kritizovali před pár měsíci památkáři i stavební úřad.

"Náš projektant byl žákem architekta prvorepublikové kavárny Savoy Jindřicha Kumpošta. Snažil se držet jeho stylu," uvedl provozovatel nové kavárny Savoy Petr Skalník. V prostorách o padesát procent menších, než byla původní kavárna, najdou hosté stolečky i židle podobné těm původním.

Původní mramorovou výzdobu museli obnovit odborníci. "Bary či stoly potřebovaly zrestaurovat, vyčistit, zaspárovat, musely se také vyměnit popraskané kameny," popisuje Skalník. Oprava kamenných prvků včetně obložení u schodiště trvala dva měsíce. "To ale nebylo vše. Prostory byly v katastrofálním stavu, museli jsme zrekonstruovat úplně všechno - elektriku, vodovody, dát nové parkety i okna," vyjmenovává provozovatel.

Památkáře zlobí okna
Původně všechny tyto úpravy považoval stavební úřad za nepovolené, majitel se však odvolal a úředníci mu dodatečně dali za pravdu. Jenže památkáři se stejně zlobí - kvůli oknům.

"S výměnou oken nesouhlasíme, proto jsme jim dali pokutu, ta je ale bohužel směšná. Původní okna byla ocelová a otevírala se nahoru. Oni tam dali hliníková, která se otevírají jinak," upozornil vedoucí odboru památkové péče brněnského magistrátu Martin Zedníček. Památkově chráněná budova tak podle něj utrpěla. "Na druhou stranu ale můžeme být rádi, že tam alespoň není herna a udrží se tradice kavárny," dodal památkář.

V novém Savoyi nebude tisíc míst k sezení, jako tomu bylo za první republiky, ale zhruba sto. "Kapacita prostoru je však dvě stě míst," upřesňuje Skalník. Obrovskou rozlohou i množstvím návštěvníků byla kavárna Savoy stojící na rohu Jakubského náměstí a Běhounské ulice proslulá.

Méně stolků, více komfortu
"Dřív tam ale byly stolky jeden na druhém, takže číšníci se museli mezi nimi protahovat. Je jiná doba, těžko by přišlo tisíc návštěvníků. Kapacitu snížili a zvýšili tím komfort," poznamenává vedoucí odboru památkové péče brněnského magistrátu Martin Zedníček.

Savoy Coffee má mít ještě něco navíc - galerii. "Výtvarníkům se u nás líbí, už za první republiky se jim tady líbilo, proto u nás budou vystavovat," prozrazuje Skalník. Patrové prostory kavárny se dvěma bary ozdobí i klavír. V plánu je živá hudba, jazzové koncerty, houslisté či kytaristé.

Kavárna bude každý den od půl osmé nabízet snídaňová menu, širokou paletu nejrůznějších druhů káv, míchané nápoje. Časem chce zařídit i teplou kuchyni.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Recidivista ukradl tři banány, poté prodavači kolenem vykopl zub

Na zadržených banánech si budou moci pochutnat zvířata ze zoologické zahrady v...

Napadením prodavače vyvrcholila minulý týden banální krádež ovoce v Hodoníně. Když se prodavač dožadoval vrácení zboží,...

Auto smetlo dva dělníky, kteří pracovali u kanálu v silnici

Zásah letecké záchranné služby na Vysočině. (Ilustrační snímek)

K neobvyklé nehodě ráno vyjížděli záchranáři a policisté do Jamolic na Znojemsku. Auto tam srazilo dva dělníky, kteří...

Najdete na iDNES.cz