Legendární brněnská kavárna Podobrazy funguje v Moravské galerii už třináct...

Legendární brněnská kavárna Podobrazy funguje v Moravské galerii už třináct let. Nyní dostala výpověď. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Legendární kavárna Podobrazy dostala výpověď z Moravské galerie

  • 8
Jedna z nejstarších nepřetržitě fungujících kaváren v Brně se za pár týdnů uzavře. Alespoň v Místodržitelském paláci. Vedení Moravské galerie totiž kavárníkům začátkem září po třinácti letech vypovědělo smlouvu. Odstěhovat se mají do konce listopadu. Majitelé už přemýšlejí kam.

"Celou situací jsme zaskočeni, znamená pro nás nemalé komplikace. V současné době už usilovně hledáme nové prostory, kam by se kavárna se svou klientelou a ideovou náplní mohla přesunout," uvedl majitel Raid Kahwaji. Svou výpověď podle něj Moravská galerie zdůvodnila slovy, že nájemní smlouva nebyla platná.

"Provozovatele kavárny jsme se rozhodli změnit, protože chceme vytvořit vzorový druh kavárny muzejního typu. Dobře fungující kavárna v tomto místě rozhodně zůstane," vyjádřil se ředitel Moravské galerie Jan Press.

Jazz, autorská čtení i open air festivaly na nádvoří

Počátky kavárny Podobrazy se datují do roku 2000. Tehdy ji společně založili čtyři vysokoškolští studenti a postupně se stala častým místem setkání brněnských umělců a intelektuálů.

K letnímu provozu kavárny patří i posezení na nádvoří galerie.

"Kavárna bývala na začátku své existence spolu s barem U Kouřícího králíka jediným jazzovým klubem. V té době ještě neexistovala ani Fléda," vzpomíná jedna ze zakladatelek Klára Kubíčková.

V prostorách Místodržitelského paláce se však nescházeli jen příznivci jazzu, místo pro svou prezentaci dostávali umělci ze všech uměleckých odvětví - ať už výtvarníci, filmaři nebo literáti. Své povídky v kavárně četli například Michal Viewegh, Marian Palla nebo Věra Chase. Příležitost dostala i řada začínajících básníků i prozaiků.

Ke kavárně Podobrazy dosud patřil i open air festival Jaro na nádvoří, který se letos konal už podvanácté. Nejen v rámci festivalu zde odehrálo svůj koncert nepřeberné množství hudebních skupin.

"Kavárna Podobrazy byla jedním z mála klubů, kde šanci dostali i mladí muzikanti," řekl jazzový kytarista a zakladatel Jazzfestu Brno Vilém Spilka.

Podobným existenčním problémům čelila počátkem loňského roku i kavárna Trojka. Radnice jí vypověděla smlouvu kvůli dluhům, díky následným protestům příznivců kavárny však zůstal provoz zachován.

"Podobrazy patří k zásadním místům kulturního dění, sám jsem tam rád chodil. Je to pro mě překvapivá zpráva a určitě je to veliká škoda," podivoval se produkční kavárny Trojka Pavel Baďura.

Ať už bude kavárna zrušena úplně, nebo ji majitelé jen přestěhují do jiných prostor, spoustu Brňanů to nepotěší.

"Bude to docela dost velký zásah do života příznivců a místních štamgastů. Pro mnoho lidí včetně mě jsou Podobrazy místem, kam se rádi vracíme," říká někdejší barmanka Anna Krahulcová.

Otázkou zůstává, zda se provoz legendárního podniku podaří oživit i na jiné adrese.