Léky proti nachlazení se staly dobrým obchodem pro dvě lékárnice z Pohořelic. Ilustrační snímek

Léky proti nachlazení se staly dobrým obchodem pro dvě lékárnice z Pohořelic. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Lékárnice zásobovaly pervitinové varny, nepřestaly ani kvůli stíhání

  • 0
Pohořelická lékárna prodávala několikanásobně více modafenu a nurofenu, než je celostátní průměr. A všechny léky směřovaly do pochybných laboratoří výrobců pervitinu. Z nelegálního prodeje byly obviněny dvě lékárnice, pro něž u soudu státní zástupce Tomáš Foldyna žádá co nejvyšší trest.

Majitelce pohořelické lékárny a její zaměstnankyni hrozí u Okresního soudu v Břeclavi až deset let vězení. S léky, z nichž lze vyrobit pervitin, obchodovaly ve velkém, vysvětlil Foldyna. Ženy prodaly léky na nachlazení, z nichž lze vyrobit 28 kilogramů drog, bezmála za 30 milionů korun.

Jednání bude pokračovat za dva týdny, kdy již lze očekávat verdikt. "Je nutné ještě vyslechnout několik svědků. Některým se k soudu příliš nechce. Předvede je policie," vysvětlil předseda trestního senátu, soudce Oldřich Rezek.

Léky, z nichž je možné vyrobit pervitin, lze prodávat podle předpisů v tuzemsku jen tak, že příchozí dostane po předložení občanského průkazu pouze jednu krabičku. V Pohořelicích to však neplatilo a výrobci drog tam posílali své nákupčí.

Nakupujícím byla obvykle nějaká mladá dívka. Přinesla si deset i více občanek. Na každou z nich si koupila jeden balíček léčiv. Magistry si data z průkazů pouze zapsaly. Dívka za tento nákup dostala od toho, kdo si u ní léky objednal, tisíc korun.

V nekalých kšeftech pokračovaly dál

Totožnost těchto odběratelů není dosud známa. "Jde v podstatě o právní spor. Obžalované tvrdí, že formálně dodržely zákon. Netušily prý, že pomáhají výrobcům drog. Já ale tvrdím, že skutečnost byla opačná, což je nejen neetické, ale také nezákonné," zdůraznil státní zástupce.

Stíháním lékárnic Sylvy Kolleové a Blanky Grycové podle policie kauza neskončila. Obviněné totiž pokračovaly ve svých obchodech. Od dubna loňského roku do počátku letošního prý prodaly v rozporu s předpisy dalších 1 269 balení léčiv s obsahem pseudoefedrinu, z nichž lze vyrobit půl kilogramu pervitinu. Případ je podle kriminalistů naprosto ojedinělý (čtěte dále zde).