MUDr Karel Vildomec obžalovaný za ublížení na zdraví u brněnského Krajského soudu

MUDr Karel Vildomec obžalovaný za ublížení na zdraví u brněnského Krajského soudu | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Lékař nepoznal zlomeninu, dívka má trvalé následky. Soud ho osvobodil

  • 6
Když za čtyřiapadesátiletým prostějovským chirurgem Karlem Vildomcem přišla v lednu 2005 tehdy pětiletá Simona s poraněnou rukou, lékař si prohlédl rentgen a řekl, že má výrazně pohmožděný loketní kloub. Dívence dal sádru. Ruku však měla zlomenou, a dodnes má paži zdeformovanou.

Na konci února 2005 totiž rentgen i Vildomcův nadřízený odhalil, že pažní kost je zlomená. A lékaři v Olomouci poté zjistili, že v důsledku špatné léčby a posunů úlomků zlomené kosti došlo k deformaci pažní kosti a malá Simona má omezenou hybnost kloubů levé ruky.

Vyléčit se ji už více než tři roky od zranění snaží lékaři v brněnské Fakultní nemocnici. Léčba dosud není ukončena.

Trestní stíhání prostějovského chirurga ale ano. Loni na podzim jej obžaloby z ublížení na zdraví zprostil prostějovský okresní soud. Krajský soud v Brně, ke kterému se odvolal státní zástupce, Vildomce zprostil dnes. Hrozby dvouletého trestu odnětí svobody se tak lékař zbavil.
 
"Navrhuji rozsudek Okresního soudu v Prostějově zrušit a věc vrátit k dalšímu dokazování. Je třeba doplnit důkazy o výslech kolegy pana obžalovaného a také o revizní znalecký posudek, který by určil, kdy přesně mohlo ke zlomenině dojít," žádala odvolací senát státní zástupkyně Gizela Nejedlá.

Podle obhájce byl špatně udělaný rentgen

Naopak Vildomcův advokát chtěl, aby soudci její odvolání zamítli. Lékař podle obhajoby pracoval s rentgenem, který nebyl udělaný kvalitně, ke zlomenině kosti a posunu úlomků také podle lékaře došlo, až když dívenka už nebyla ve Vildomcově péči. A poté, co jí byla poprvé sundána sádra. 
 
Právě nejistota v tom, kdo, kdy a nakolik mohl zlomeninu rozeznat, nakonec lékaři dopomohla k osvobozujícímu verdiktu.

"Pan doktor mohl rozeznat zlomeninu již na prvním snímku, na jeho následné péči by to ale nic nezměnilo. Druhý snímek z 25. února 2005 byl podle něj nečitelný, jeho nadřízený primář Šulc, chirurg s třicetiletou praxí, na něm ale rozpoznal zlomeninu bez posunutí," popsal předseda senátu Aleš Flídr.
 
Možnosti tak podle něj byly dvě. Buď úlomky kosti neviděl ani primář a Vildomec se nechal zmýlit chybným názorem zkušenějšího kolegy, anebo k posunu úlomků kostí došlo až později.

"Tak jako tak, nelze dovodit, že v postupu obžalovaného došlo k závažnému pochybení," vysvětlil Flídr. Lékař se k celé záležitosti odmítl vyjádřit.