Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lékaři pomohou až osmdesáti procentům dětí porazit rakovinu

  12:16aktualizováno  12:16
Asi dvě procenta pacientů Masarykova onkologického ústavu v Brně tvoří děti. Jsou sice pacienty kliniky dětské onkologie v Černopolní ulici, ale na Žlutý kopec jezdí na ozařování. Tento zákrok je velmi účinnou součástí léčby, a to zejména u nádorů mozku.

Armstrongův žlutý trikot z Tour přivezli cyklisté Ján Svorada (vpravo) a Pavel Padrnos malým pacientům dětské onkologii v Brně | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Za uplynulých jedenáct let lékaři Masarykova onkologického ústavu ozářili 434 malých pacientů.

"Dospělý vydrží vyšší dávku záření, u dětí musíme velmi přesně ošetřit nemocná místa, aby se nepoškozovala další tkáň. Každodenní ozařování trvá zhruba pět šest týdnů. Nejnáročnější je celotělový zákrok, který se dělá před transplantací kostní dřeně," uvedl přednosta kliniky radiační onkologie Pavel Šlampa.

Nádorové onemocnění je po úrazech druhou nejčastější příčinou úmrtí dětí. A to i přesto, že lékaři dokáží pomoci zhruba osmdesáti procentům malých pacientů. Zhoubné nádory přitom relativně nejčastěji postihují batolata a dospívající.

Lékaři se snaží kvůli riziku vedlejších účinků stáhnout dávky záření na minimum a kompenzovat to účinnější chemoterapií. Dítě totiž roste a při ozáření růstových partií, svalů a kostí mohou v pozdějším věku vzniknout problémy, hrozí i poškození intelektu.

Nejčastějším typem zhoubného nádoru u dětí jsou leukémie a nádory mozku. Na rozdíl od dospělých v dětském organismu velmi rychle rostou a dříve metastazují. Na druhé straně malí pacienti lépe reagují na onkologickou léčbu.

"Po vyslovení diagnózy následuje většinou chemoterapie, jedna třetina pacientů potřebuje i léčbu zářením. Osmadvacet lůžek naší kliniky bývá téměř plně obsazeno," popsal šéf kliniky dětské onkologie Jaroslav Štěrba.

Jaroslav Štěrba, šéf dětské onkologie v Brně

I když děti tvoří pouze zlomek z počtu všech ozařovaných pacientů na Žlutém kopci, lékaři je berou přednostně, aby moc nečekaly.

Protože se na uzdravování hodně podílí i psychika, snaží se ústav dětem zákrok co nejvíce zpříjemnit. Spolupracuje s Nadačním fondem Niké, který dětem už věnoval hračky za desítky tisíc korun.

"Sama na sobě jsem si vyzkoušela, co je to boj s rakovinou. Když jsem na chodbách onkologie vídala děti, začala jsem s charitou," popsala Blanka Vepřeková z nadace.

Velkou naději má i dvouletý Tomáš
Na klinice se nyní zotavuje také dvouletý Tomáš. Lékaři mu odstranili převážnou část velkého nádoru na mozku. Malý pacient má velkou naději, že se vyléčí zcela a bez následků. I díky transplantaci jeho vlastní kostní dřeně.

Ta je nezbytná, aby nyní na úkor nižších dávek ozařování mohl podstoupit intenzivnější chemoterapii, která kostní dřeni neprospívá.

"Ozařování ničí nádor, ale může poškodit mozkovou kůru pacienta," vysvětluje šéf kliniky Jaroslav Štěrba. "

"Abychom mohli zvýšit dávku chemoterapie, odebíráme před ozářením kostní dřeň a po chemoterapii ji pak na místo zase nepoškozenou vrátíme," upřesnil.

Tomáš je 250. dětským pacientem, který se v Brně dočkal autotransplantace. "Jeho nemoc začala nenápadně fibrilními křečemi při horečce. Pak se u něj objevily při běžném onemocnění z nachlazení potíže s dýcháním, které vyvrcholily zástavami dechu. Vyšetření objevilo na mozku obrovský nádor," popsal Štěrba.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: Opilý řidič kličkoval Brnem, lidé na zastávce před ním uskakovali

Opilý muž brázdil Brno a najel na tramvajový ostrůvek

Na riskantní jízdu po brněnských silnicích se vydal opilý řidič, který měl navíc na autě prasklou pneumatiku. Projel...

VIDEO: V hořícím kulturním domě se před hasiče zřítil strop, pád natočili

Pád hořícího stropu v Drnovicích

Dramatické chvíle zažili hasiči při likvidaci pátečního požáru kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Během hašení...

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK KVALITY - směnný provoz

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz