Armstrongův žlutý trikot z Tour přivezli cyklisté Ján Svorada (vpravo) a Pavel Padrnos malým pacientům dětské onkologii v Brně

Armstrongův žlutý trikot z Tour přivezli cyklisté Ján Svorada (vpravo) a Pavel Padrnos malým pacientům dětské onkologii v Brně | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Lékaři pomohou až osmdesáti procentům dětí porazit rakovinu

Asi dvě procenta pacientů Masarykova onkologického ústavu v Brně tvoří děti. Jsou sice pacienty kliniky dětské onkologie v Černopolní ulici, ale na Žlutý kopec jezdí na ozařování. Tento zákrok je velmi účinnou součástí léčby, a to zejména u nádorů mozku.

Za uplynulých jedenáct let lékaři Masarykova onkologického ústavu ozářili 434 malých pacientů.

"Dospělý vydrží vyšší dávku záření, u dětí musíme velmi přesně ošetřit nemocná místa, aby se nepoškozovala další tkáň. Každodenní ozařování trvá zhruba pět šest týdnů. Nejnáročnější je celotělový zákrok, který se dělá před transplantací kostní dřeně," uvedl přednosta kliniky radiační onkologie Pavel Šlampa.

Nádorové onemocnění je po úrazech druhou nejčastější příčinou úmrtí dětí. A to i přesto, že lékaři dokáží pomoci zhruba osmdesáti procentům malých pacientů. Zhoubné nádory přitom relativně nejčastěji postihují batolata a dospívající.

Lékaři se snaží kvůli riziku vedlejších účinků stáhnout dávky záření na minimum a kompenzovat to účinnější chemoterapií. Dítě totiž roste a při ozáření růstových partií, svalů a kostí mohou v pozdějším věku vzniknout problémy, hrozí i poškození intelektu.

Nejčastějším typem zhoubného nádoru u dětí jsou leukémie a nádory mozku. Na rozdíl od dospělých v dětském organismu velmi rychle rostou a dříve metastazují. Na druhé straně malí pacienti lépe reagují na onkologickou léčbu.

"Po vyslovení diagnózy následuje většinou chemoterapie, jedna třetina pacientů potřebuje i léčbu zářením. Osmadvacet lůžek naší kliniky bývá téměř plně obsazeno," popsal šéf kliniky dětské onkologie Jaroslav Štěrba.

Jaroslav Štěrba, šéf dětské onkologie v Brně

I když děti tvoří pouze zlomek z počtu všech ozařovaných pacientů na Žlutém kopci, lékaři je berou přednostně, aby moc nečekaly.

Protože se na uzdravování hodně podílí i psychika, snaží se ústav dětem zákrok co nejvíce zpříjemnit. Spolupracuje s Nadačním fondem Niké, který dětem už věnoval hračky za desítky tisíc korun.

"Sama na sobě jsem si vyzkoušela, co je to boj s rakovinou. Když jsem na chodbách onkologie vídala děti, začala jsem s charitou," popsala Blanka Vepřeková z nadace.

Velkou naději má i dvouletý Tomáš
Na klinice se nyní zotavuje také dvouletý Tomáš. Lékaři mu odstranili převážnou část velkého nádoru na mozku. Malý pacient má velkou naději, že se vyléčí zcela a bez následků. I díky transplantaci jeho vlastní kostní dřeně.

Ta je nezbytná, aby nyní na úkor nižších dávek ozařování mohl podstoupit intenzivnější chemoterapii, která kostní dřeni neprospívá.

"Ozařování ničí nádor, ale může poškodit mozkovou kůru pacienta," vysvětluje šéf kliniky Jaroslav Štěrba. "

"Abychom mohli zvýšit dávku chemoterapie, odebíráme před ozářením kostní dřeň a po chemoterapii ji pak na místo zase nepoškozenou vrátíme," upřesnil.

Tomáš je 250. dětským pacientem, který se v Brně dočkal autotransplantace. "Jeho nemoc začala nenápadně fibrilními křečemi při horečce. Pak se u něj objevily při běžném onemocnění z nachlazení potíže s dýcháním, které vyvrcholily zástavami dechu. Vyšetření objevilo na mozku obrovský nádor," popsal Štěrba.