Unikátní radiochirurgické odstranění jaterní metastázy v brněnském Masarykově onkologickém ústavu | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Lékaři v Brně ničí pomocí X-nože nádory na játrech

  • 0
Brněnští lékaři z Masarykova onkologického ústavu dokážou jako první v Česku pomocí speciálního záření odstranit nádor nejen na mozku, ale na dalších orgánech. Doposud byli onkologové schopni tuto metodu využívat právě pouze u nádorového onemocnění mozku. Zákrok už podstoupila první pacientka.

Brněnští lékaři udělali počátkem týdne první zákrok svého druhu: snaží se za pomoci ozařování odstranit padesátileté ženě z Ostravska metastázy na játrech.

V ústavu na Žlutém kopci užívají už šest let unikátní zařízení, takzvaný X-nůž. "Používali jsme ho hlavně na nádorová onemocnění na hlavě. Tu můžeme znehybnit," vysvětlil šéf lékařského týmu Pavel Šlampa. Na jiné orgány si odborníci zatím netroufli. Pacient totiž při zákroku dýchá, orgány se pohybují a nádorové ložisko byl problém zaměřit.

Tuto komplikaci se ale nyní podařilo vyřešit speciální vakuovou dlahou a fixací břicha, které pacientovi znemožňují pohyb. "Pro pacienty to je sice nepříjemné, ale zvládají to velmi dobře," dodal Šlampa.

Unikátní radiochirurgické odstranění jaterní metastázy v brněnském Masarykově onkologickém ústavu

Druhou novinkou je nově instalovaný radioterapeutický lineární urychlovač. Přístroj pomocí rentgenového snímkování kontroluje a automaticky opravuje odchylky záření. Navíc přizpůsobuje ozařovací techniku dýchacím pohybům pacienta.

Ložisko zmizí do dvou měsíců

Díky těmto zlepšením mohou brněnští lékaři nyní pomocí ozařování odstranit nádorové metastázy nejen na mozku, ale také játrech, plicích, prostatě a obratlích. Podle zkušeností ze zahraniční má nová metoda až sedmdesátiprocentní úspěšnost.

Jedním z prvních pacientů je žena z Ostravska, která trpí zhoubným nádorem konečníku s metastázami na játrech. Jaterní nádorová ložiska jí lékaři už od pondělka odstraňují.

Poté, co její tělo upevnění na fixační lůžko, nádorové ložisko lokalizují. Pak na něj pomocí X-nože aplikují silnou dávku záření, která zničí nemocnou tkáň. "Je to v podstatě metoda, kdy se místo klasického nože použije k odstranění nádorového ložiska záření. Za šest až osm týdnů se ložisko změní v jizvu," vysvětlil Šlampa.

K ozařování se přistoupí, když není možná operace

Velkou výhodou X-nože je, že okolní, zdravou tkáň zasáhne pouze v minimální míře. Celý zákrok trvá pár minut, je ovšem nutné jej podstoupit opakovaně. V případě pacientky ze severní Moravy pětkrát.

"Této metody se využívá, není-li možná chirurgická léčba, která má vždy přednost. Dřív se využívala také chemoterapie, ta by ale v případě této pacientky mohla proces nemoci pouze zpomalit," vysvětlil Šlampa.

Podobná zařízení jako X-nůž používají lékaři také v Praze a Ostravě. Severomoravský přístroj se zatím pouze testuje a k léčbě se nevyužívá. Pouze brněnský X-nůž pak dokáže léčit nádory větší než pět centimetrů.

Podle Šlampy je rozšíření přístrojů do dalších krajských měst pouze otázkou času. "Trend při léčbě nádorů, které se nedají operovat, je jednoznačný. Radiochirurgie se bude i nadále rozvíjet," řekl lékař.