Operace srdce v brněnské Fakultní nemocnici

Operace srdce v brněnské Fakultní nemocnici - Belgický lékař radil kolegům na dálku při operaci, kterou jako první sám provedl | foto: Radek Miča, MAFRA

Lékaři v Brně zkoumali tepny

  • 0
Na čtyřicet kardiologů z České republiky a Slovenska se sešlo ve Fakultní nemocnici v Brně - Bohunicích. Měli unikátní možnost shlédnout vyšetření tepen metodou frakční průtokové rezervy (FFR). Zákrok osobně komentoval zakladatel této techniky profesor Bernard de Bruyne z Belgie.

Vyšetření FFR se provádí v případě, že u pacienta hrozí nebezpečí zúžení tepen a s tím zvýšené riziko infarktu.

"Je to metoda, která je zaměřená na změření krevního tlaku v srdečnici. Výsledky nám řeknou, zda je nutné u pacienta provést další zákrok," popsal techniku lékař Petr Kala, který zákrok provedl.

Doposud zaváděli lékaři v takových případech automaticky takzvaný stent, tedy výztuhu, která tepnu rozšíří. Ne vždy je ale implantace stentu nutná.

"Každý takový zákrok je zatížený rizikem, že se tepna opět zúží. A jestli se tak stane, je to ve většině případů, víc než původně," vysvětlil Kala důvody, proč je důkladné vyšetření důležité.

Metoda pomáhá předejít zbytečným zákrokům

Podle mluvčí Fakultní nemocnice Bohunice Anny Mrázové je možné díky FFR zjistit například i to, že pacient nebude výztuhu potřebovat ani dalších pět let.

"Za tak dlouhou dobu může lékařská technika velmi pokročit a už můžou existovat mnohem lepší způsoby léčby," řekla Mrázová.

"Nehledě na to, že každý zákrok na srdci je pro pacienta velmi náročný," dodala mluvčí nemocnice.

Operace srdce v brněnské Fakultní nemocnici 

U čtyřiapadesátiletého Luboše z Brna, na jehož případu lékaři zákrok demonstrovali, se nebezpečné zúžení cév potvrdilo. "Lékaři dnes došli k závěru, že je mé cévy potřeba ještě vyztužit stenty. Takže jsem dnes dostal další dva," popsal výsledek vyšetření pacient.

Lékaři pacienta neuspávají

Vyšetření probíhá při lokální anestezii a pacient jev době zákroku při plném vědomí. Stehenní tepnou je do těla zaveden katetr až k srdci. Ten změří krevní tlak před a za cévní zúženinou.

"Při vyšetření bylo několik nepříjemných momentů, ale jde to vydržet. Už jsem zažil daleko horší věci," řekl pacient.

Metodu FFR vyvinuli koncem osmdesátých let Belegičané Nico Piljs a Bernard de Bruyne, který byl v Brně osobně přítomen. Do praxe se začala zavádět před dvanácti lety a v brněnské nemocnici ji aplikují už deset let.

Přesto podle Kaly stále ještě nepatří tato metoda v České republice mezi standardní. "Někteří lékaři se toho trošku bojí. Je to pro ně novinka. Jiní zase tvrdí, že je to příliš drahé. Konečná cena je ale nižší, protože se ušetří za zbytečné zavádění stentů," argumentoval Kala.

Práci brněnských kardiologů pochválil i zakladatel průkopnické metody de Bruyne. "Dnešní školení bylo fantastické. Provádět zákrok a zároveň na živo přednášet přes obrazovku kolegům je velmi náročné. Pan Kala provedl vynikající práci," uvedl de Bruyne.