Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lékařka týraných chlapců z Kuřimi je nevinná, rozhodl soud

  11:01aktualizováno  15:45
Brněnský městský soud zprostil obžaloby lékařku týraných chlapců z kuřimské kauzy. Milaně Smékalové hrozily až tři roky vězení. Podle obžaloby totiž neinformovala sociální pracovníky a policii o jizvách na tělech dětí. Dnes soud vyslechl posledního znalce a svědkyni, pak lékařku osvobodil.

Milana Smékalová u Městského soudu v Brně | foto: Otto Ballon Mierny, Otto Ballon Mierny,  MAFRA

"Obžalovaná neměla důvod zamlčet skutečnosti a žádný důkaz ji nespojuje s osobami z kuřimské kauzy. Ani její sestřička Hana Korábková neměla důvod v této věci lhát. Klára Mauerová označila osoby, které poranění chlapců způsobily, doktorka se na ničem nepodílela. Navíc ani jeden ze znalců nedokáže na sto procent říct, zda byly jizvy na těle vidět a jak," odůvodnil rozsudek samosoudce brněnského městského soudu Ivo Zummer.

Smékalovou rozhodnutí potěšilo. "Jsem velice ráda, že mě soud zbavil obvinění. Za sedmadvacet let, co jsem lékařkou, jsem vyšetřila více něž 150 tisíc dětí a jejich rodiče se mě doteď dotazovali, jak by mi mohli pomoci," uvedla Smékalová.

Státní zástupkyně Ivana Mrvová se ale proti rozhodnutí soudu na místě odvolala. Podle ní si měla Smékalová zranění na tělech chlapců všimnout. Přestože se lékařka před soudem hájila tím, že jizvy chlapců mohou být způsobeny neštovicemi, Mrvová s ní nesouhlasí.

"Považuji za nemožné zaměnit jizvy z onemocnění neštovicemi za jizvy od popálení cigaretami či řeznými ranami. Proto považuji jednání doktorky Smékalové za trestný čin neoznámení trestného činu a navrhuji podmínku na jeden rok a zákaz činnosti na jeden až tři roky," uvedla Mrvová.

"Pokud bude odvolání soudního řízení rozhodnuto v náš prospěch, budeme se domáhat odškodnění finančního, protože paní doktorka byla v průběhu řízení stresována a nelíbil se nám postup orgánů činných v trestním řízení. Novináři věděli informace dříve než ona. To je nehorázné," dodal obhájce Smékalové Lukáš Prudil.

Sdružení lékařů: Hlášení každé jizvy je alibismus
Za Smékalovou se postavilo Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost, které tvrdí, že jejich kolegyně chybu neudělala. Podle sdružení nemohou obvodní lékaři hlásit policii každou jizvu, kterou najdou.

"Jednomyslně se domníváme, že Smékalová udělala prohlídku dobře. Praktická prohlídka může být provedena i ve spodním prádle, pokud si to dítě či jeho rodiče přejí. Obáváme se, že lékaři nyní budou alibisticky hlásit veškerá poranění policii," uvedl v prohlášení předseda sdružení.

Mrvová se u soudu také pozastavila nad tím, proč lékařka dodala do Klokánku zdravotní dokumentaci chlapců se zpožděním. Zařízení na ni čekalo téměř čtvrt roku.

Smékalová se ale bránila. Ze zdravotní dokumentace může předat jen výpis. U soudu řekla, že celou kartu nejprve poslala poštou. Ta se však ztratila, a proto výpis poté doručila osobně.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Brněnští vědci zjistili, jak funguje virus, který ničí včelí plody

Ilustrační snímek

S vymíráním včel bojuje celý svět. Jedním z rozšířených onemocnění je virus nákazy včelího plodu. Odborníci ho objevili...

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Najdete na iDNES.cz