Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lékařka týraných hochů z Kuřimi trest nedostala

  8:31aktualizováno  16:48
Lékařka Milana Smékalová, která byla obviněna z toho, že neinformovala sociální pracovníky a policii o jizvách na tělech Ondřeje a Jakuba z kuřimské kauzy, uspěla. Smékalové hrozily až tři roky vězení za neoznámení trestného činu týrání. Městský soud v Brně ji ale obžaloby zprostil, a i když se odvolala státní zástupkyně, lékařka je bez trestu.

Milana Smékalová u Městského soudu v Brně | foto: Otto Ballon Mierny, Otto Ballon Mierny,  MAFRA

Odvolání totiž dnes zamítl brněnský krajský soud. "Nebylo prokázáno, že obžalovaná zranění na těle dětí zjistila, proto ji nelze trestat za to, že je neoznámila," vysvětlil soudce Jaroslav Pálka.

Chlapci měli při prohlídce trenýrky, takže lékařka neobjevila Ondřejovu jizvu o rozměrech 4,5 krát 7 centimetrů na hýždích. U ostatních zranění podle soudců nebylo možné předpokládat, že jsou po týrání. Jiného názoru byla ale státní zástupkyně Alena Mátlová.

"V takzvané hlavní kuřimské kauze týrání byla provedena celá řada důkazů včetně zpřesnění doby týrání, které se odehrálo před preventivní prohlídkou. Nelze předpokládat, že by se týrané děti při prohlídce svěřily. Právě proto měla lékařka povinnost hlásit podezření na okolnosti, jež by mohly odhalit okolnosti vzniku zranění," uvedla Mátlová před senátem Krajského soudu v Brně.

"V tomto případě byli navíc chlapci opakovaně ze zdravotních prohlídek omlouváni," naznačila státní zástupkyně a navrhla, aby krajský soud případ znovu vrátil k brněnskému městskému soudu k doplnění dokazování.
 
Nemusela poznat, že jizvy pocházejí z týrání
Tříčlenný odvolací senát jí ale nevyhověl. Podle soudců nebylo při prohlídce jasné, že zranění mohla být důsledkem týrání, přestože prosincová preventivní prohlídka Ondřeje a Jakuba se odehrála necelé čtyři měsíce po brutálním týrání na chatě ve Veverské Bítýšce.
 
"Způsob prohlídky může být hodnocen jako ne zcela podrobný, prohlídka byla jen zběžná, rutinní, možná i s ohledem na to, že obžalovaná znala matku dětí a ty pocházely z bezproblémové rodiny. Obžalovaná sice ve svých záznamech označila, že provedla prohlídky, které neprovedla nebo je dělala později, to by ale měla řešit profesní komora, ne soud," vysvětlil Pálka.
 
Připomněl také, že prohlídku Ondřeje a Jakuba odkládali ti, co se podíleli na jejich týrání, s jediným úmyslem - aby zranění nebyla viditelná. Ani znalci se u soudu nedokázali dohodnout, kdy a nakolik byly jizvy rozeznatelné. "S odvoláním státní zástupkyně nesouhlasíme, muselo by být prokázáno, že v době prohlídky byly na těle stopy po týrání, ale i to, že je obžalovaná viděla," argumentoval obhájce Smékalové Lukáš Prudil.

Rozhovor s Milanou Smékalovou

Co říkáte na verdikt?
Doufala jsem, že to dobře dopadne, protože jsem se ničeho nedopustila a bylo tady několik horkých hlav, které měly zájem, abych byla obviněna. Pro nikoho to celé nebylo příjemné, nejen pro mě, ale ani pro mé blízké, přátele, kolegy a kolegyně, byl to hodně těžký rok, nemluvilo se u nás o ničem jiném než o Kuřimi, doufám, že se to teď změní. Teď jsem opravdu šťastná. Začnu si snad užívat krásného podzimního dne.
 
Tvrdíte, že se někdo snažil, abyste byla obviněna. Kdo a co za tím bylo?
To byste museli jít hodně do minulosti. Já myslím, že je to i vaše práce, abyste na to přišli. Ale pokud budete důkladně a dobře číst všechno, co se kolem toho dělo, tak na to určitě také přijdete.
 
Nechcete to naznačit?
Ne, poptávejte se, poptávejte se. (smích)
 
Udělala byste dnes něco jinak, třeba co se týče prohlídek týraných dětí?
Ne, prohlídka byla udělaná tak, jak měla být udělaná, nebyla dělána zběžně, tak, jak tady bylo prezentováno, vše bylo podle zákona a bylo při ní uděláno vše, co tam mělo být. Byla to důkladná prohlídka jako každá preventivní prohlídka. Aby dítě bylo nahé, na to žádný paragraf není, pro to dítě to ani není nijak příjemné, čili děti mají na sobě spodní prádlo.
 
Jak se díváte na to, že i soud opakovaně konstatoval zběžnost prohlídky a vytkl vám její nedůslednost? Podle soudu na to mohlo mít vliv to, že jste se znala s Klárou Mauerovou.
To na to nemá vůbec žádný vliv, jestli se znám s rodiči, nebo neznám, ta prohlídka má svůj určitý řád a pravidla, která se dodržují, vše proběhlo lege artis tak, jak mělo, ne zběžně, jak bylo několikrát opakováno.
 
A jak to bylo s oním zapisováním prohlídek, které neproběhly, do karet týraných dětí?
To už vyřešil krajský rada a dopadlo to dobře, i soud měl od počátku k dispozici zápis z jednání. Krajský úřad konstatoval, že bylo pochybením, že byla zaznamenána prohlídka, která neproběhla, nicméně že to nemělo vliv na péči o chlapce.
 
Byla jste za to nějak potrestána?
Ne, nic takového nenásledovalo.
 
Proč jste zaznamenávala prohlídky, které neproběhly?
Paní Mauerová za mou přišla s tím, že potřebovala potvrzení pro příměstský tábor, děti byly nemocné a nemohly na něj odjet a ona potřebovala potvrzení, aby dostala vrácené peníze. To se ale nejednalo o tu prosincovou preventivní prohlídku, bylo to v létě 2006.
 
Projevila se kauza třeba na odlivu vašich pacientů?
Ne, neodešli, spíše se snažili mě podpořit, abych to přestála v pořádku. Moje praxe funguje dál.


 
Lékařce se ulevilo
Smékalová po rozhodnutí nešetřila úsměvy. "Doufala jsem, že to dobře dopadne, protože jsem nic nezákonného neudělala,  trvám na tom, že prohlídka byla důkladná. Jsem ale ráda, že už to skočilo, ten poslední rok nebyl snadný pro mě ani mou rodinu, jsem šťastná," uvedla Smékalová.
 
Sama potvrdila, že zaznamenala prohlídky, které neudělala, požádala ji o to Klára Mauerová v létě roku 2006, lékařce tvrdila, že děti jsou nemocné a ona potřebuje potvrzení, aby dostala zpět peníze za příměstský tábor. Postih za to nedostala.
 
Doktorka a sestřička neměly důvod lhát
"Obžalovaná neměla důvod zamlčet skutečnosti a žádný důkaz ji nespojuje s osobami z kuřimské kauzy. Ani její sestřička Hana Korábková neměla důvod lhát. Klára Mauerová označila osoby, které poranění chlapců způsobily, doktorka se na ničem nepodílela. Navíc ani jeden ze znalců nedokáže na sto procent říct, zda byly jizvy na těle vidět a jak," odůvodnil tehdejší rozsudek samosoudce Ivo Zummer.
 
Smékalová se mimo jiné bránila svými zkušenostmi a svou praxí. "Za sedmadvacet let, co jsem lékařkou, jsem vyšetřila více něž 150 tisíc dětí a jejich rodiče se mě doteď dotazovali, jak by mi mohli pomoci," uvedla v srpnu 2008. - čtěte Lékařka týraných chlapců z Kuřimi je nevinná, rozhodl soud
 
"Považuji za nemožné zaměnit jizvy z onemocnění neštovicemi za jizvy od popálení cigaretami či řeznými ranami," uvedla ale státní zástupkyně Ivana Mrvová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Auto smetlo dva dělníky, kteří pracovali u kanálu v silnici

Zásah letecké záchranné služby na Vysočině. (Ilustrační snímek)

K neobvyklé nehodě ráno vyjížděli záchranáři a policisté do Jamolic na Znojemsku. Auto tam srazilo dva dělníky, kteří...

VIDEO: V hořícím kulturním domě se před hasiče zřítil strop, pád natočili

Pád hořícího stropu v Drnovicích

Dramatické chvíle zažili hasiči při likvidaci pátečního požáru kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Během hašení...

VIDEO: Opilý řidič kličkoval Brnem, lidé na zastávce před ním uskakovali

Opilý muž brázdil Brno a najel na tramvajový ostrůvek

Na riskantní jízdu po brněnských silnicích se vydal opilý řidič, který měl navíc na autě prasklou pneumatiku. Projel...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz