Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lékařka vydávala falešné neschopenky lidem s nereálně vysokou mzdou

  7:02aktualizováno  7:02
Skupina podvodníků získala od státu 11 milionů korun. Fungovalo to jednoduše: lékařka Alena Kubáčová z brněnské čtvrti Nový Lískovec vystavovala falešné neschopenky a potvrzení o pracovní neschopnosti pro známé a příbuzné, které pár dní předtím naoko za vysokou mzdu zaměstnal její komplic.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Petr Lemberk

Zaměstnanci vzápětí "onemocněli", přičemž od státu dostávali vysokou nemocenskou. O tu se pak sedmičlenná skupinka dělila.

Případem se zabývali specialisté na hospodářskou kriminalitu a Kubáčová se bude začátkem prosince zodpovídat soudu. Obžaloba ji viní z trestných činů podvodu a také padělání a vystavování nepravdivých lékařských zpráv, posudků a nálezů.

"Ze správy sociálního zabezpečení v Brně a Kroměříži měli po předložení nepravdivých potvrzení o pracovní neschopnosti nelegálně vylákat dohromady asi jedenáct a půl milionu korun. Část těchto peněz byla odměnou pro obžalovanou," uvedla mluvčí krajského soudu v Brně Miroslava Sedláčková.

Před soudem stanou také členové organizované skupiny Michal Rusňák, Miroslav Badi, Juraj Karalo, Helena Růžičková, Lukáš Strnad a Helena Rusňáková.

Městský soud poslal Kubáčovou už loni v prosinci do vazby. "Kvůli podezření, že by mohla ovlivňovat svědky," uvedla mluvčí soudu Soňa Vyplašilová.

V červenci byla lékařka propuštěna a na proces čeká na svobodě. MF DNES se ji však nepodařilo zastihnout. Její ordinace v Novém Lískovci nefunguje.

Pacienti se nemohli dostat ke své dokumentaci

"Byl to pro nás opravdu hororový případ. Když doktorka Kubáčová skončila ve vazbě, její pacienti se nemohli domoci svojí zdravotnické dokumentace. Nemůžeme totiž ani v takových případech do ordinace vniknout násilím," vysvětlil šéf odboru zdravotnictví krajského úřadu Josef Drbal.

Nakonec úřad dosáhl toho, že Kubáčová sama požádala o zrušení registrace své ordinace. "To se stalo v květnu. A odbor zdravotnictví ihned převzal dokumentaci," řekl mluvčí úřadu Jiří Klement.

Veškerá zdravotnická dokumentace tisíců pacientů, kteří byli registrovaní u doktorky Kubáčové, zabrala tři desítky krabic.

Bývalí pacienti si musí hledat nového lékaře

Pacienti, kteří byli registrovaní u Kubáčové, se nyní mohou zapsat u jiného praktického lékaře, který o jejich zdravotní karty požádá krajský úřad. "Ještě jsme je všechny nepředali, pořád nám chodí žádosti," podotkl Drbal. Pokud si jiného praktického lékaře nenajdou sami, poradí jim na krajském úřadě.

Falšování neschopenek v organizované skupině není jediný problém, který musí Kubáčová řešit. I na úřadě městské části Nový Lískovec o ní vědí své.

Lékařka neplatila nájemné za svou ordinaci

Lékařka totiž neplatila nájemné. "Ordinovala v prostorách, které měla pronajaté od městské části. Byl to přestavěný byt. Přestala platit nájem, proto jsme jí dali výpověď. Dodnes to není dořešeno, dluží nám asi třicet tisíc korun," vypočítala starostka Nového Lískovce Jana Drápalová.

Případ Aleny Kubáčové dostala na starost soudkyně krajského soudu Jaroslava Bartošová. "Obžaloba čítá 38 stran a je dost složitá," podotkla mluvčí krajského soudu Sedláčková. Státní zástupce označil jednání Kubáčové za nebezpečné pro společnost. Hlavní líčení složitého případu se koná 4. prosince.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Pusťte na WC každého, nabídlo Brno-střed příspěvek podnikům. Zájem mají tři

Ilustrační snímek

S neobvyklou nabídkou oslovila radnice Brna-střed kavárny a restaurace v centru města. Vyzvala je, aby otevřely své...

Traktor táhnoucí vlečku se dřevem se převrátil na střechu a uvěznil řidiče

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Koly vzhůru skončil traktor, který po rozbité účelové cestě v Moravských Bránicích nedaleko Brna táhl vlečku se dřevem....

Barman napadl hosta, který nechtěl zhasnout cigaretu. Vzduchem létalo sklo

Potyčka v baru kvůli zapálené cigaretě

Tři tržná zranění si vyžádala roztržka v problematickém baru na Bratislavské ulici v Brně. Jeden z hostů odmítal...

Najdete na iDNES.cz