Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Leoš Janáček v údolí biblického krále Davida

  13:56aktualizováno  13:56
Viděli jste někdy na opeře plakat dospělé chlapy? Já ne - až do minulé středy. Světová sopranistka Eva Urbanová v Janáčkově Její pastorkyni zpívala Kostelničku, Helena Kaupová krásně zvládla Jenůfu, Ivan Choupenitch Laca nebo Petr Levíček Števu. A příběh o utopeném nemanželském dítěti znovu dostal kdekoho.

Jana Soukupová | foto: MF DNES

Samo sebou především díky geniální hudbě, do níž nešťastný Leoš Janáček, kterému tehdy zemřela milovaná jednadvacetiletá dcera Olga, napěchoval takovou sílu a opravdovost, že se v nich občas málem nedalo nadechnout. Ale zážitek to byl ohromný.

Navíc jsem toho večera měla dojem, že se v jednom místě propojují dějiny, místa i časové roviny, "jako by se něco stalo s časem" (abych parafrázovala nezapomenutelnou povídku Noční setkání z Bradburyho Marťanské kroniky).

Jako by byl znovu 21. leden 1904, kdy tóny Její pastorkyně zazněly z jeviště vůbec poprvé, a to opravdu kousíček od nás - v tehdejším Divadle na Veveří, odkud nadšení diváci vynesli skladatele na ramenou.

. Na kafi

Diář Jany Soukupové
Pravidelný středeční fejeton brněnské a jihomoravské přílohy MF DNES.

Nebo jako by byl konec 19. století, kdy Gabriela Preissová své původní drama Její pastorkyňa vsadila do Bystrance, vesničky korutanských Slovinců, mezi nimiž žila nějaký čas se svým prvním manželem (ta neuvěřitelná rakousko-uherská propojenost, kdy její hodonínský manžel zcela přirozeně vlastnil statek v jižním Rakousku!).

A jako bychom díky moravskému nářečí, v němž Janáček operu napsal, byli zároveň v nějaké Brnu blízké dědině, kde "chlapčok" nosí "čepčáček" a "bude bečat, bude domrzat", Laca je napřed "zloch" i "divoň", ale nakonec samozřejmě "duša moja".

Slovy Kralických
Soukromě jsem se já sama nadto ocitla i v údolí, o němž se ve 23. kapitole biblické I. knihy Samuelovy píše slovy Kralických: "Odšed pak David odtud, bydlil v místech bezpečných Engadi."

Engadi je totiž oáza ve skalách na izraelském břehu Mrtvého moře, kde se skrýval nejen král David před Saulem a "třemi tisíci mužů vybraných ze všeho Izraele", ale kam mě zavedl osud v den, kdy si izraelská telefonní služba Bezek (což znamená blesk) usmyslila, že přečísluje všechny předvolby pro volání do cizích zemí. A já jsem se po pár týdnech toulání po Svaté zemi rozhodla, že nutně musím zkontrolovat své tři ratolesti zanechané v České republice.

Informační služba Bezeku mě však po celé odpoledne pouze zdravila "Šalom!" a ujišťovala mě, že jsem v pořadí. To vše 418 metrů pod řádnou mořskou hladinou a ve čtyřiceti stupních vedra - až rozdrnkala mou mateří duši podobně, jako ji musela mít chudina Jenůfa, když jejího chlapčoka objevili sekáči přimrzlého k ledu.

Už se smrákalo, "jenom měsíček bědným lidem zářil a plničko hvězd", a já jsem protelefonovávala zcela marně i druhou kartu. Pak jsem do sebe naklopila záložní flašku becherovky a propadla letargické beznaději.

Můj dobrý spolucestující Achab měl ovšem vysoko proti toku říčky vyhlédnuté místo k přespání, takže nakonec jsem na záda nahodila krosnu a klopýtala za ním po "skalách kamsíků" (I. kniha Samuelova, kapitola 24, verš 2) údolím vzhůru.

Jak víme, biblickému pronásledovateli Saulovi se ve zdejší jeskyni dostalo od Davida životního poučení skrze Saulův uťatý plášť (místo jeho hlavy), mně se však dostalo čehosi podobného skrze bezkonkurenčně nejkrásnější představení Její pastorkyně v celém mém životě.

A zatímco měsíc koupal svoje světlo v Mrtvém moři a zdejší maličcí kamzíci nevěřili vlastním očím, kdo se to v té tmě drápe těsně kolem nich, Achab mi cestou přezpíval celou operu úžasného lašského skladatele od Jenůfčina "Už se večer chýlí a Števo se nevrací!" přes všecky árie poctivého Laca, slabocha Števy i heroické Kostelničky až po Jenůfčino závěrečné "Včil k tobě mne dovedla láska - ta větší, co pánbůh s ní spokojen!"

Když jsme pozítří sestoupili do údolí, pochopitelně jsem se domů dovolala a děti byly b-seder, tedy v pořádku.

Nakonec ani II. kniha Samuelova nekončí marně: "A vzdělav tu David oltář Hospodinu, obětoval oběti zápalné a pokojné. I byl milostiv Hospodin zemi a přestala zhouba v Izraeli." Amen.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Havarijní most na Nových mlýnech nahradí už na podzim provizorní stavba

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Nafoťte si domy a pohlídejte děti, vyzývají obyvatele obce kolem novomlýnských nádrží. Připravují se na nápor aut,...

Najdete na iDNES.cz