Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Leoš Janáček v údolí biblického krále Davida

  13:56aktualizováno  13:56
Viděli jste někdy na opeře plakat dospělé chlapy? Já ne - až do minulé středy. Světová sopranistka Eva Urbanová v Janáčkově Její pastorkyni zpívala Kostelničku, Helena Kaupová krásně zvládla Jenůfu, Ivan Choupenitch Laca nebo Petr Levíček Števu. A příběh o utopeném nemanželském dítěti znovu dostal kdekoho.

Jana Soukupová | foto: MF DNES

Samo sebou především díky geniální hudbě, do níž nešťastný Leoš Janáček, kterému tehdy zemřela milovaná jednadvacetiletá dcera Olga, napěchoval takovou sílu a opravdovost, že se v nich občas málem nedalo nadechnout. Ale zážitek to byl ohromný.

Navíc jsem toho večera měla dojem, že se v jednom místě propojují dějiny, místa i časové roviny, "jako by se něco stalo s časem" (abych parafrázovala nezapomenutelnou povídku Noční setkání z Bradburyho Marťanské kroniky).

Jako by byl znovu 21. leden 1904, kdy tóny Její pastorkyně zazněly z jeviště vůbec poprvé, a to opravdu kousíček od nás - v tehdejším Divadle na Veveří, odkud nadšení diváci vynesli skladatele na ramenou.

. Na kafi

Diář Jany Soukupové
Pravidelný středeční fejeton brněnské a jihomoravské přílohy MF DNES.

Nebo jako by byl konec 19. století, kdy Gabriela Preissová své původní drama Její pastorkyňa vsadila do Bystrance, vesničky korutanských Slovinců, mezi nimiž žila nějaký čas se svým prvním manželem (ta neuvěřitelná rakousko-uherská propojenost, kdy její hodonínský manžel zcela přirozeně vlastnil statek v jižním Rakousku!).

A jako bychom díky moravskému nářečí, v němž Janáček operu napsal, byli zároveň v nějaké Brnu blízké dědině, kde "chlapčok" nosí "čepčáček" a "bude bečat, bude domrzat", Laca je napřed "zloch" i "divoň", ale nakonec samozřejmě "duša moja".

Slovy Kralických
Soukromě jsem se já sama nadto ocitla i v údolí, o němž se ve 23. kapitole biblické I. knihy Samuelovy píše slovy Kralických: "Odšed pak David odtud, bydlil v místech bezpečných Engadi."

Engadi je totiž oáza ve skalách na izraelském břehu Mrtvého moře, kde se skrýval nejen král David před Saulem a "třemi tisíci mužů vybraných ze všeho Izraele", ale kam mě zavedl osud v den, kdy si izraelská telefonní služba Bezek (což znamená blesk) usmyslila, že přečísluje všechny předvolby pro volání do cizích zemí. A já jsem se po pár týdnech toulání po Svaté zemi rozhodla, že nutně musím zkontrolovat své tři ratolesti zanechané v České republice.

Informační služba Bezeku mě však po celé odpoledne pouze zdravila "Šalom!" a ujišťovala mě, že jsem v pořadí. To vše 418 metrů pod řádnou mořskou hladinou a ve čtyřiceti stupních vedra - až rozdrnkala mou mateří duši podobně, jako ji musela mít chudina Jenůfa, když jejího chlapčoka objevili sekáči přimrzlého k ledu.

Už se smrákalo, "jenom měsíček bědným lidem zářil a plničko hvězd", a já jsem protelefonovávala zcela marně i druhou kartu. Pak jsem do sebe naklopila záložní flašku becherovky a propadla letargické beznaději.

Můj dobrý spolucestující Achab měl ovšem vysoko proti toku říčky vyhlédnuté místo k přespání, takže nakonec jsem na záda nahodila krosnu a klopýtala za ním po "skalách kamsíků" (I. kniha Samuelova, kapitola 24, verš 2) údolím vzhůru.

Jak víme, biblickému pronásledovateli Saulovi se ve zdejší jeskyni dostalo od Davida životního poučení skrze Saulův uťatý plášť (místo jeho hlavy), mně se však dostalo čehosi podobného skrze bezkonkurenčně nejkrásnější představení Její pastorkyně v celém mém životě.

A zatímco měsíc koupal svoje světlo v Mrtvém moři a zdejší maličcí kamzíci nevěřili vlastním očím, kdo se to v té tmě drápe těsně kolem nich, Achab mi cestou přezpíval celou operu úžasného lašského skladatele od Jenůfčina "Už se večer chýlí a Števo se nevrací!" přes všecky árie poctivého Laca, slabocha Števy i heroické Kostelničky až po Jenůfčino závěrečné "Včil k tobě mne dovedla láska - ta větší, co pánbůh s ní spokojen!"

Když jsme pozítří sestoupili do údolí, pochopitelně jsem se domů dovolala a děti byly b-seder, tedy v pořádku.

Nakonec ani II. kniha Samuelova nekončí marně: "A vzdělav tu David oltář Hospodinu, obětoval oběti zápalné a pokojné. I byl milostiv Hospodin zemi a přestala zhouba v Izraeli." Amen.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Znásilnění muslimky Ježíšem symbolizuje střet kultur, hájí hru šéf divadla

Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno.

Přestože devátý ročník festivalu Divadelní svět Brno začne až za měsíc, už teď se mu dostává nezvyklé pozornosti....

Za proražení lebky pracovníka sběrny dostal recidivista třináct let

Vazební věznice Hradec Králové

Krajský soud v Brně poslal na 13 let do vězení se zvýšenou ostrahou osmatřicetiletého Lubomíra Sochora. Podle obžaloby...

Ilegální ubytovna kvůli dluhům provozovatele končí, sto lidí nemá kam jít

Špeluňky v ilegální ubytovně v průmyslovém areálu v brněnské Šámalově ulici...

Potřetí za poslední rok a půl hrozí hromadné vystěhování chudým lidem. Tentokrát z ubytovny v Šámalově ulici v...

Mazda 3 2.0 2009 · ČR,1.maj,...
Mazda 3 2.0 2009 · ČR,1.maj,...

r.v. 2009, naj. 132 362 km, benzín
180 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz