Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Místo pirátů silnic bude Tržil na jihu Moravy krotit kriminálníky

  16:20aktualizováno  16:20
Po takřka pěti letech v křesle republikového šéfa dopravní policie se lednický rodák Leoš Tržil vrací zpátky na jih Moravy. Bude tu kromě policistů s bílými čepicemi velet také bojovníkům proti drogám, lapačům kapsářů i vyšetřovatelům vražd či hospodářských zločinů. Je z něj ředitel krajské policie.

Šéf jihomoravské policie Leoš Tržíl | foto: ČTK

"Ve své nové funkci se budu zaměřovat na to, co Jihomoravany opravdu trápí, ať už je to majetková trestná činnost, drogy nebo třeba i dohled nad veřejným pořádkem," uvedl v úterý v Brně Tržil.

Leoš Tržil

Narozen v roce 1973, bydlí v Lednici u Břeclavi.

U policie je od roku 1992, od roku 1993 pracoval na obvodním oddělení v Lednici, pak přešel na Dopravní inspektorát Břeclav na post dopravního inženýra. Od roku 2002 vedl dálniční oddělení v Podivíně, o tři roky později začal šéfovat dopravní policii Jihomoravského kraje. V roce 2008 vyhrál konkurz na místo ředitele republikové dopravní policie.

Nyní se vrací do Brna na post šéfa krajského policejního ředitelství. Jeho řízením je pověřen od 1. dubna.

Vystudoval dopravní průmyslovku, při zaměstnání si dodělal inženýrský titul na Vysokém učení technickém v Brně.

Ještě před dvěma lety počítalo policejní prezidium se zrušením šesti jihomoravských oddělení. Zachovány byly až po přiklepnutí mimořádné desetimilionové dotace od kraje. Nyní Tržil spolu s policejním prezidentem Martinem Červíčkem ujišťoval, že rušení oddělení v plánu není.

Nový krajský šéf také chce zlepšit spolupráci policie s krajem i radnicemi. Hned při svém nástupu tak jednal s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem (ČSSD).

"Budu mu předávat podněty od starostů. Někteří by přivítali posílení počtů dopravních policistů na obvodních odděleních," uvedl po setkání s novým policejním šéfem Hašek. Podle něj by to potřebovali například v Tišnově, který před časem převzal do své působnosti oblast Černé Hory na Blanensku.

Tržil jihomoravský terén dobře zná, byť zatím spíše jako dopravák. U policie tu začal před dvaceti lety.

"Znám pana Tržila minimálně 14 let ještě z dob jeho působení jako dopravního inženýra v Břeclavi," vzpomněl dnešní krajský vedoucí odboru dopravy Rostislav Snovický, který policistu označuje za vynikajícího dopravního odborníka.

I přesto, že téměř pět let pracoval v Praze, Tržil pořád bydlí v Lednici, stejném městě, ve kterém jako řadový policista na místním obvodním oddělení začínal. A i tam ho dnes vyhledávají především jako dopravního experta.

"Lednice má 2 500 obyvatel. Šikovní mladí lidé odtud dlouhodobě odcházejí. Proto si vážíme, že zde Leoš zůstal, zanedlouho čeká rodinu a snaží se tu pomáhat," uvedl lednický zastupitel Jaroslav Martinek (Okrašlovací spolek Lednice).

Rodák a místostarosta

Tržil se v roce 2010 rozhodl v Lednici angažovat i v komunální politice. Po vyhraných volbách se jako nezávislý stal neuvolněným místostarostou.

"Bylo jasné, že bude nutné přizpůsobit se časovým možnostem, které vyplývají z jeho funkce. Využíval hlavně své znalosti z oboru dopravy. Radil Lednici s plánovanými stavbami," popsal lednický starosta Libor Kabát (nezávislý).

Jinou než dopravní kvalifikaci přitom v souvislosti s Tržilovým jménem nezmiňují ani někteří policisté, kteří s ním v minulosti spolupracovali. Mimo záznam přiznávají, že přizpůsobit se široké agendě policejního ředitele by pro něj mohla být výzva.

Tržil na její zvládnutí ale bude mít volnější ruce. Pozice místostarosty Lednice se před nástupem do křesla jihomoravského policejního ředitele vzdal. Důvodem je podle něj obava z případného střetu zájmů.

A k tomu by opravdu dojít mohlo. Už v roce 2010 policie například vyšetřovala trestní oznámení podané na starostu Lednice Kabáta za nákladné budování lednických lázní.
Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Střelbě před školou v Brně předcházel spor otce s trenérem plavání

Brněnská základní škola na náměstí Svornosti, před kterou v úterý vyvrcholil...

Úterní střelba před školou v Brně, při které jeden ze dvou aktérů utrpěl vážné zranění, byla podle zjištění iDNES.cz...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Další z rubriky

Muže, který v Brně postřelil jiného, policisté obvinili z pokusu o vraždu

Bazén u brněnské základní školy na náměstí Svornosti, před kterou v úterý...

Z pokusu o vraždu obvinili policisté muže, který v úterý odpoledne před školou v Brně postřelil soka, s nímž se ocitl...

Archeologové našli ve Vyškově unikátní hrob, žena v něm objímala dítě

Archeologové nalezli v průmyslové zóně ve Vyškově unikátní hrob s kostrou ženy...

Unikátní nález kostry ženy s dítětem ze starší doby bronzové se v polovině března podařil archeologům ve Vyškově. Hrob...

Tři děti z vyhořelého domu pohřbili, rodina už v Oleksovicích nebydlí

Dům v Oleksovicích na Znojemsku, ve kterém v pondělí ráno při požáru zemřely...

Bez médií a nezvaných účastníků v úterý pozůstalí pohřbili tři děti, které minulé pondělí zemřely při požáru rodinného...

Najdete na iDNES.cz