Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Místo pirátů silnic bude Tržil na jihu Moravy krotit kriminálníky

  16:20aktualizováno  16:20
Po takřka pěti letech v křesle republikového šéfa dopravní policie se lednický rodák Leoš Tržil vrací zpátky na jih Moravy. Bude tu kromě policistů s bílými čepicemi velet také bojovníkům proti drogám, lapačům kapsářů i vyšetřovatelům vražd či hospodářských zločinů. Je z něj ředitel krajské policie.

Šéf jihomoravské policie Leoš Tržíl | foto: ČTK

"Ve své nové funkci se budu zaměřovat na to, co Jihomoravany opravdu trápí, ať už je to majetková trestná činnost, drogy nebo třeba i dohled nad veřejným pořádkem," uvedl v úterý v Brně Tržil.

Leoš Tržil

Narozen v roce 1973, bydlí v Lednici u Břeclavi.

U policie je od roku 1992, od roku 1993 pracoval na obvodním oddělení v Lednici, pak přešel na Dopravní inspektorát Břeclav na post dopravního inženýra. Od roku 2002 vedl dálniční oddělení v Podivíně, o tři roky později začal šéfovat dopravní policii Jihomoravského kraje. V roce 2008 vyhrál konkurz na místo ředitele republikové dopravní policie.

Nyní se vrací do Brna na post šéfa krajského policejního ředitelství. Jeho řízením je pověřen od 1. dubna.

Vystudoval dopravní průmyslovku, při zaměstnání si dodělal inženýrský titul na Vysokém učení technickém v Brně.

Ještě před dvěma lety počítalo policejní prezidium se zrušením šesti jihomoravských oddělení. Zachovány byly až po přiklepnutí mimořádné desetimilionové dotace od kraje. Nyní Tržil spolu s policejním prezidentem Martinem Červíčkem ujišťoval, že rušení oddělení v plánu není.

Nový krajský šéf také chce zlepšit spolupráci policie s krajem i radnicemi. Hned při svém nástupu tak jednal s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem (ČSSD).

"Budu mu předávat podněty od starostů. Někteří by přivítali posílení počtů dopravních policistů na obvodních odděleních," uvedl po setkání s novým policejním šéfem Hašek. Podle něj by to potřebovali například v Tišnově, který před časem převzal do své působnosti oblast Černé Hory na Blanensku.

Tržil jihomoravský terén dobře zná, byť zatím spíše jako dopravák. U policie tu začal před dvaceti lety.

"Znám pana Tržila minimálně 14 let ještě z dob jeho působení jako dopravního inženýra v Břeclavi," vzpomněl dnešní krajský vedoucí odboru dopravy Rostislav Snovický, který policistu označuje za vynikajícího dopravního odborníka.

I přesto, že téměř pět let pracoval v Praze, Tržil pořád bydlí v Lednici, stejném městě, ve kterém jako řadový policista na místním obvodním oddělení začínal. A i tam ho dnes vyhledávají především jako dopravního experta.

"Lednice má 2 500 obyvatel. Šikovní mladí lidé odtud dlouhodobě odcházejí. Proto si vážíme, že zde Leoš zůstal, zanedlouho čeká rodinu a snaží se tu pomáhat," uvedl lednický zastupitel Jaroslav Martinek (Okrašlovací spolek Lednice).

Rodák a místostarosta

Tržil se v roce 2010 rozhodl v Lednici angažovat i v komunální politice. Po vyhraných volbách se jako nezávislý stal neuvolněným místostarostou.

"Bylo jasné, že bude nutné přizpůsobit se časovým možnostem, které vyplývají z jeho funkce. Využíval hlavně své znalosti z oboru dopravy. Radil Lednici s plánovanými stavbami," popsal lednický starosta Libor Kabát (nezávislý).

Jinou než dopravní kvalifikaci přitom v souvislosti s Tržilovým jménem nezmiňují ani někteří policisté, kteří s ním v minulosti spolupracovali. Mimo záznam přiznávají, že přizpůsobit se široké agendě policejního ředitele by pro něj mohla být výzva.

Tržil na její zvládnutí ale bude mít volnější ruce. Pozice místostarosty Lednice se před nástupem do křesla jihomoravského policejního ředitele vzdal. Důvodem je podle něj obava z případného střetu zájmů.

A k tomu by opravdu dojít mohlo. Už v roce 2010 policie například vyšetřovala trestní oznámení podané na starostu Lednice Kabáta za nákladné budování lednických lázní.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...Pití pod kontrolou. Brno jako první v republice zřídí mokré centrum

alkohol, pálenka

Brno chystá jako první v republice centrum pro bezdomovce, kde bude povolený alkohol. Chce je díky tomu stáhnout lidem...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

Sovětské tanky vzaly Brnu i sen o samostatné Moravě, říkají historici

Brno nacistické, Brno stalinistické a Brno účtující. K 50. výročí invaze...

Historici Michal Konečný a Alexandr Brummer napsali publikaci Brno okupované. Provází po místech spojených s lety 1968...

Opilec v půjčené lodi naboural na Baťově kanále plavidlo policistů

Pardubická policie ukázala nový říční člun. Podívejte se

Nečekaný konec měl pro policisty kontrolní den na Baťově kanále. Znenadání totiž někdo naboural do jejich plavidla....

Plavky budou příští sezonu odvážnější, ukázal veletrh Styl a Kabo

Módní veletrhy Styl a Kabo napověděly, jak budou vypadat plavky pro příští...

Střihově rafinovanější, zároveň ale funkční, elegantní a s doplňky. Tak nové plavkové trendy předpovídají módní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz