Oprava jeskyně Balcarka v Moravském krasu

Oprava jeskyně Balcarka v Moravském krasu - Kompletní rekonstrukce jeskyně Balcarka skončí v létě 2010 a dělníci v ní vymění všechny rozvody a odvezou tuny hlíny a kamení. Vzniknou zde také nové prohlídkové okruhy. Oprava bude stát téměř dvacet milionů korun. | foto: Radek Miča, MAFRA

Lepší pohled na krápníky stál Balcarku 2 100 tun hmoty

  • 0
Rok a půl trvaly práce na opravách jeskyně Balcarka v Moravském krasu. Podle znalců má nejkrásnější krápníkovou výzdobu. "Pohled na krápníky je atraktivnější," řekl vedoucí správy jeskyní krasu Jiří Hebelka.

Opravy v jeskyni stály 17,5 milionu korun. Dělníci pod dohledem archeologů odkryli několik míst v podzemí, kde bylo při objevování jeskyně před mnoha lety nahrnuto kamení. Odkryli i původní krápníkovou výzdobu, která je nyní vystavena. Na těchto místech vznikly nové můstky a lávky.

Jeskyně balcarka

Lidé znali vstupní část Balcarky odpradávna. Důkladně ji obyvatelé obce Ostrov u Macochy prozkoumali až v roce 1923 pod vedením svého starosty a poslance československého parlamentu Josefa Šamalíka. Balcarka byla zpřístupněna turistům o tři roky později.
Jejím symbolem je krápník připomínající tureckou šavli - takzvaný handžár.
Ročně Balcarku navštíví přes 36 000 turistů.

Při pracích dělníci z Balcarky vynosili asi 2 100 tun materiálu.

Nebylo to přitom jen nepotřebné kamení, ale i beton ze starých chodníků, které jsou předělány, a přebytečné zábradlí.

Jeskyně má nyní novou elektroinstalaci i s osvětlením. Jen na tyto práce bylo spotřebováno přes deset kilometrů kabelů.

Návštěvnická trasa v podzemí je nyní o 150 metrů delší. Nově do ní byla zahrnuta i část jeskyně s bývalým muzeem, které bylo krátce zpřístupněno v roce 1938.

V těchto prostorách je expozice představující jeskyni jako domov pravěkých lovců sobů a koní.

Rok a půl trvaly práce na opravách jeskyně Balcarka v Moravském krasu