Lesy dostaly za Radějovskou oboru pokutu

  9:09aktualizováno  9:09
Lesy České republiky dostaly od České inspekce životního prostředí pokutu 350 tisíc korun za to, že v daňčí oboře u Radějova na Hodonínsku nezabránily poškození porostů zvěří.

Spor o privatizaci obory v Radějově pokračuje | foto: Richard Guryča, MF DNES

Oboru provozuje bývalý majitel Hamé Babice Leoš Novotný a při mimořádném sčítání zvěře před rokem se zjistil hlavní viník poškozování lesa: zvěř, která je v oboře přemnožená. Pokutu však nyní dostaly Lesy ČR, protože proti tomu účinně nezasáhly.

"Na nájemce obory vyvíjely velmi malý tlak, aby počet spárkaté zvěře radikálně snížil, a tak zodpovědnost za tyto škody musí nést také vlastník lesa, tedy Lesy České republiky," uvedl Jindřich Mikeš, ředitel brněnské pobočky České inspekce životního prostředí.

Zvěř ničila stromky

Poškození dřevin v oboře Radějov způsobilo podle něj to, že v ní byly až trojnásobně překročeny takzvané normované stavy. Zvěř okousala výhonky mladých stromků a tím narušila nebo dokonce znemožnila jejich další růst a poškodila i kůru vzrostlejších stromů.

Inspekce Lesům ČR také uložila, aby nyní v oboře zajistily účinnou ochranu lesních dřevin před tím, aby je zvěř nadmíru okusovala a ničila.

"Z dlouhodobých zkušeností je však zřejmé, že jako nejlepší opatření na záchranu lesa v této lokalitě je zrušení obory," uvedla mluvčí České inspekce životního prostředí Ivana Awwadová.

Lesy ČR s pokutou nesouhlasí

Lesy ČR se proti pokutě odvolaly, ministerstvo životního prostředí ji však potvrdilo a rozhodnutí brněnského inspektorátu je již pravomocné.

Například daňků bylo v oboře 1 258, přitom povoleno jich bylo jen 490. Navíc se v ní chovali i jeleni, kteří by tam být ani neměli a přemnožená byla v oboře i srnčí a černá zvěř. Po loňském sčítání pak odstartoval její masivní odlov.

Kolik je tam zvěře nyní, to by se mělo zjistit při dalším sčítání, které se uskuteční v sobotu. Nájemce Leoš Novotný po něm v radějovské hospodě pořádá setkání.

"Pozvánka na přátelské setkání po tomto sčítání mi přišla e-mailem a vyplývá z ní, že pozvaní jsou i mnozí poslanci, senátoři, současní i bývalí ministři a vysocí státní úředníci," uvedl radějovský starosta Stanislav Knitl.

Zvěř ničí i orchidejové louky v Bílých Karpatech

Na přátelské posezení se však radějovský starosta nechystá. "Jednak budu pryč, jednak k tomu ani nemám důvod. Není to oficiální akce," uvedl Stanislav Knitl.

Radějov s Leošem Novotným nemá nejlepší vztahy. Také proto, že kvůli plotu kolem obory se místní nemohou dostat do okolních lesů.

S Leošem Novotným už dlouhou dobu válčí i Správa CHKO Bílé Karpaty, která zase mimo jiné namítá, že zvěř ničí zdejší vzácné orchidejové louky.

"Dostali jsme oficiální pozvání jen na sčítání zvěře. Měli jsme s tím trochu problémy, protože právě ten den se bude konat sčítání šelem, na které se připravujeme již delší dobu, ale nakonec jsme se domluvili, že tam od nás dva pracovníci pojedou," uvedla Ivana Jongepierová ze Správy CHKO Bílé Karpaty.

Novotný dostane za oboru náhradní pozemky

Mezi pozvanými je údajně i ministr zemědělství Jakub Šebesta, o němž se říká, že je kamarád Leoše Novotného i ministr životního prostředí Jan Dusík.

"Náš ministr určitě nepřijede, je na konferenci na Bali a vrátí se až v neděli," uvedla Jarmila Krebsová z ministerstva životního prostředí.

Daňčí oborou se v minulých měsících zabýval i Úřad veřejného ochránce práv a zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová šetření uzavřela s tím, že daňčí obora u Radějova odporuje několika zákonům .

Leoš Novotný požádal, aby mu stát pozemky v oboře vyměnil za jiné, které vlastní v jiných oblastech. Ministr zemědělství Jakub Šebesta tuto směnu schválil.

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 v Jihomoravském kraji ve druhém kole vyhrál v obvodu 56 - Břeclav:Rostislav Koštial a v obvodu 59 - Brno-město: Mikuláš Bek.Nejčtenější

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...Na Hodonínsku patří pozemek gestapu, zjistili úředníci při hledání majitelů

Na tomto místě v Násedlovicích na Hodonínsku má stále pozemek někdejší úřadovna...

Kvůli kurióznímu omylu, kterého se před lety dopustili úředníci na Hodonínsku, má v Násedlovicích dodnes pozemek...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Koalici v Brně ještě mohou ohrozit Piráti, od ANO dostali lepší nabídku

Lídr kandidátky brněnských Pirátů do komunálních voleb Tomáš Koláčný.

Když v Brně po nečekaném obratu v koaličních vyjednáváních začaly jednat ODS, KDU-ČSL a ČSSD bez vítězného hnutí ANO,...

Další z rubriky

Hnutí ANO zatrhlo návrh na zrušení poplatků v modrých zónách v Brně

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Na fungování rezidentního parkování v Brně se v nejbližší době nic nezmění. Nově vznikající čtyřkoalice sama ustoupila...

Škody způsobené suchem budou stamilionové, náhradu dostanou jen zemědělci

V Maršově je velké sucho.

Jižní Moravu letos znovu ničilo sucho a podnikatelé dodnes sčítají škody, které dosáhnou stovek milionů korun. Zatímco...

Žena nepustila přítele domů, protože šel na pivo. Museli přijet strážníci

Pro pracovníky České obchodní inspekce už zamčené dveře do prodejen nejsou...

Případ muže, který se dobýval do bytu své přítelkyně, řešili o víkendu znojemští strážníci. Nakonec se ukázalo, že...

BMW Řada 5 530d xDrive sedan
BMW Řada 5 530d xDrive sedan

r.v. 2017, naj. 31 000 km, diesel
1 405 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz