Lesy dostaly za Radějovskou oboru pokutu

  9:09aktualizováno  9:09
Lesy České republiky dostaly od České inspekce životního prostředí pokutu 350 tisíc korun za to, že v daňčí oboře u Radějova na Hodonínsku nezabránily poškození porostů zvěří.

Spor o privatizaci obory v Radějově pokračuje | foto: Richard Guryča, MF DNES

Oboru provozuje bývalý majitel Hamé Babice Leoš Novotný a při mimořádném sčítání zvěře před rokem se zjistil hlavní viník poškozování lesa: zvěř, která je v oboře přemnožená. Pokutu však nyní dostaly Lesy ČR, protože proti tomu účinně nezasáhly.

"Na nájemce obory vyvíjely velmi malý tlak, aby počet spárkaté zvěře radikálně snížil, a tak zodpovědnost za tyto škody musí nést také vlastník lesa, tedy Lesy České republiky," uvedl Jindřich Mikeš, ředitel brněnské pobočky České inspekce životního prostředí.

Zvěř ničila stromky

Poškození dřevin v oboře Radějov způsobilo podle něj to, že v ní byly až trojnásobně překročeny takzvané normované stavy. Zvěř okousala výhonky mladých stromků a tím narušila nebo dokonce znemožnila jejich další růst a poškodila i kůru vzrostlejších stromů.

Inspekce Lesům ČR také uložila, aby nyní v oboře zajistily účinnou ochranu lesních dřevin před tím, aby je zvěř nadmíru okusovala a ničila.

"Z dlouhodobých zkušeností je však zřejmé, že jako nejlepší opatření na záchranu lesa v této lokalitě je zrušení obory," uvedla mluvčí České inspekce životního prostředí Ivana Awwadová.

Lesy ČR s pokutou nesouhlasí

Lesy ČR se proti pokutě odvolaly, ministerstvo životního prostředí ji však potvrdilo a rozhodnutí brněnského inspektorátu je již pravomocné.

Například daňků bylo v oboře 1 258, přitom povoleno jich bylo jen 490. Navíc se v ní chovali i jeleni, kteří by tam být ani neměli a přemnožená byla v oboře i srnčí a černá zvěř. Po loňském sčítání pak odstartoval její masivní odlov.

Kolik je tam zvěře nyní, to by se mělo zjistit při dalším sčítání, které se uskuteční v sobotu. Nájemce Leoš Novotný po něm v radějovské hospodě pořádá setkání.

"Pozvánka na přátelské setkání po tomto sčítání mi přišla e-mailem a vyplývá z ní, že pozvaní jsou i mnozí poslanci, senátoři, současní i bývalí ministři a vysocí státní úředníci," uvedl radějovský starosta Stanislav Knitl.

Zvěř ničí i orchidejové louky v Bílých Karpatech

Na přátelské posezení se však radějovský starosta nechystá. "Jednak budu pryč, jednak k tomu ani nemám důvod. Není to oficiální akce," uvedl Stanislav Knitl.

Radějov s Leošem Novotným nemá nejlepší vztahy. Také proto, že kvůli plotu kolem obory se místní nemohou dostat do okolních lesů.

S Leošem Novotným už dlouhou dobu válčí i Správa CHKO Bílé Karpaty, která zase mimo jiné namítá, že zvěř ničí zdejší vzácné orchidejové louky.

"Dostali jsme oficiální pozvání jen na sčítání zvěře. Měli jsme s tím trochu problémy, protože právě ten den se bude konat sčítání šelem, na které se připravujeme již delší dobu, ale nakonec jsme se domluvili, že tam od nás dva pracovníci pojedou," uvedla Ivana Jongepierová ze Správy CHKO Bílé Karpaty.

Novotný dostane za oboru náhradní pozemky

Mezi pozvanými je údajně i ministr zemědělství Jakub Šebesta, o němž se říká, že je kamarád Leoše Novotného i ministr životního prostředí Jan Dusík.

"Náš ministr určitě nepřijede, je na konferenci na Bali a vrátí se až v neděli," uvedla Jarmila Krebsová z ministerstva životního prostředí.

Daňčí oborou se v minulých měsících zabýval i Úřad veřejného ochránce práv a zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová šetření uzavřela s tím, že daňčí obora u Radějova odporuje několika zákonům .

Leoš Novotný požádal, aby mu stát pozemky v oboře vyměnil za jiné, které vlastní v jiných oblastech. Ministr zemědělství Jakub Šebesta tuto směnu schválil.

Nejčtenější

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kvůli dálnici D43 přes Brno hrozí další žaloby, odpůrci se chtějí bránit

Ilustrační snímek

Jihomoravský kraj zveřejnil trasu plánované dálnice D43 z Brna na sever. Experti vybrali variantu přes Bystrc, což...

Žena navedla milence, aby za 50 milionů zabil jejího manžela, říká žalobce

František Divoký u soudu

Krajský soud v Brně projednává pokus o vraždu, z nějž jsou obžalovaní Josef Kopriva a Eva Grycová. Ta měla s Koprivou...

Dálnice D43 má vést přes Brno, ukázala studie Jihomoravského kraje

Řidiči nyní musejí v úseku Liberec–Turnov počítat ve špičce se zhruba...

Dálnice D43 má vést na sever od D1 k Moravské Třebové přes Brno ve stopě takzvané Hitlerovy dálnice. Vyplývá to z...

Další z rubriky

U reklam s velkými ňadry lidem utkví v hlavě prsa, ne samotný výrobek

Kristýna Pešáková stála u zrodu anticeny Sexistické prasátečko, která...

Deset let mapovaly členky brněnského spolku Nesehnutí sexistickou reklamu a upozorňovaly na ni. Jejich anticena...

Fotily se nahé i v bugatkách. Není se za co stydět, věří volejbalistky

Smečařka Eva Beránková na snímku z kalendáře, který brněnské volejbalové šelmy...

Nejen na hřišti dokážou volejbalové šelmy z Brna zaujmout. S heslem Pomáháme pomáhat se nebály svléknout svršky a...

Na váhání nebyl prostor, líčí policisté záchranu dětí vypadlých z okna

Čtveřice brněnských policistů dostala ocenění za jihomoravský policejní čin...

Dvěma batolatům zachránila na konči června život čtveřice brněnských policistů. Děti vypadly z oken panelových domů v...

Najdete na iDNES.cz