Soutok Moravy a Dyje

Soutok Moravy a Dyje | foto: Stanislav DoronenkoCreative Commons

Davy turistů ruší zvěř. Lesy omezí vstup k soutoku Moravy a Dyje

  • 0
Tisíce turistů ročně vyrazí na kole i pěšky nádhernou krajinou k jedinečnému soutoku Moravy a Dyje. Teď se ale výletníci budou muset dobře dívat do kalendáře. Na několik týdnů v roce by totiž měl být přístup k soutoku uzavřený.

Na odboru životního prostředí břeclavské radnice už přistála žádost Lesů České republiky, aby úředníci nařídili omezení vstupu do obory Soutok.

„K tomuto kroku nás vedl především silný nárůst turistického ruchu v posledních letech. Jde nám především o to, aby v určitém období, které je pro zvířata nejdůležitější, nalezla zvěř v nejfrekventovanějších částech obory klid,“ vysvětluje mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová.

Podle ní jde především o dobu kladení mláďat, období říje a konec zimy, kdy je zvěř zesláblá. Nárůst počtu turistů v oboře, kde lesníci chovají jelení, daňčí, srnčí a černou zvěř, je podle lesníků markantní.

„Vlivem návštěvníků, kteří při pohybu oborou nerespektují doporučené trasy, dochází k takřka celoročnímu rušení zvěře chované v oboře,“ napsal odboru životního prostředí ředitel Lesního závodu Židlochovice Miroslav Svoboda.

Omezení na několik měsíců v roce

Právě nadměrný a neregulovaný pohyb lidí v oboře narušuje pastevní cyklus zvěře a zbytečně ji stresuje.

„Zvěř pak při hledání klidných míst vniká do oplocených mladých lesních porostů, kde působí značné škody,“ vysvětluje Svoboda. Podle něj může ojediněle dojít i k tomu, že spárkatá zvěř uniká mimo oboru. Nekontrolovatelný pohyb turistů má podle něj velký dopad i na ekonomiku podniku. „Pokud jde o vyčíslení těchto škod, lze hovořit minimálně o statisících,“ tvrdí v dokumentu Svoboda.

Kdy se k soutoku nedostanete

  • 1. 2. - 31. 3. po celých 24 hodin
  • 15. 5. - 15. 6. od 21 do 7 hodin
  • 10. 9. - 31. 10. od 16 do 9 hodin

Omezení vstupu by mělo platit po dobu několika měsíců v roce. V únoru a březnu celodenně, v říjnu a listopadu po 16. hodině odpolední, v květnu a červnu pak pouze přes noc.

„O rozsahu omezení jednáme s orgány samosprávy, státní správy a dalšími subjekty,“ potvrzuje mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Domnívá se, že omezení, tak jak jej lesníci požadují, by se nemělo turistů a cykloturistů dotknout nijak významně. „Vůbec se například netýká severní části obory okolo zámečku Pohansko a trasy kolem bývalé signální stěny až k soutoku Moravy a Dyje,“ říká. Právě tyto trasy jsou mezi turisty nejoblíbenější.

Úřady pověřených obcí omezení vstupu na turistické trasy povolují spíše výjimečně. Žádosti Lesů ČR vyhověly například při povodních, když oboru Soutok zaplavila voda a hrozilo, že lidé budou ještě více plašit vystresovanou zvěř a nahánět ji do vody.

Obora Soutok má 4 232 hektarů a je nejen největší v kraji, ale dokonce i v celé zemi. Její velkou část tvoří lužní lesy mezi Dyjí a Moravou, jsou v ní však i rozlehlé louky se solitérními duby.