Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Létat z Brna do světa se dopravcům nevyplatí, jiná města mají navrch

  12:48aktualizováno  12:48
Věra Ryšánková se ve středu stala miliontým cestujícím, kterého od roku 2005 odbavila společnost Ryanair v Brně. Zní to vzletně. Ale tato epizoda neříká nic o skutečné kondici brněnského letiště. Do plnohodnotného mezinárodního uzlu má daleko.

Ryanair v Brně odbavil miliontého zákazníka. Stala se jím Věra Ryšánková, která se právě vrátila z výletu do Londýna. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Pasažéři každý týden nasedají do čtyř pravidelných spojů - do Londýna, Bergama, Eindhovenu a Moskvy. Že by linek v budoucnu výrazně přibylo, není podle odborníků pravděpodobné.

"Pravidelných linek z Brna je jako šafránu. Ale nemyslím si, že zájem lidí by jich naplnil o mnoho více, létat z Brna do světa se dopravcům těžko vyplatí," míní analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík.

"Brno je pod obrovským tlakem okolních letišť. V úzkém okruhu 200 kilometrů funguje nejenom Praha a Vídeň, ale i menší Ostrava a Bratislava," zdůraznil Menčík.

Cesta z letiště by mohla trvat čtyři minuty

Bratislava má už rok novou halu za tři miliardy korun. Díky tomu je schopná ročně odbavit na pět milionů cestujících, tedy dvojnásobek než předtím.

A je to přesně týden, co právě Ryanair zřídil linku z Ostravy do Londýna. Na ostravské Letiště Leoše Janáčka se přitom lidé už za pár měsíců dopraví díky přistavěné trati i vlakem.

Napojení na železnici je naplánováno i v Tuřanech. "Dokončili jsme technickou studii. U letiště je zavedená železniční vlečka, takže jde především o postavení zastávky. Cesta do centra by mohla z letiště trvat kolem čtyř minut," uvedl náměstek brněnského primátora Robert Kotzian (ODS).

Podle něj je ale budování pevně spjaté s přesunutím hlavního nádraží do odsunuté polohy.

"V Brně je železniční doprava natolik hustá, že další vlak mezi ty stávající bez zásadní rekonstrukce vlakové sítě vklínit nelze," dodal Kotzian. Spory o přesun nádraží se však táhnou už roky. Není jasné, zda se vůbec přestěhuje.

Doba je zlá, s dopravci je těžké se dohodnout

Ředitel brněnského letiště Tomáš Plaček chce zajistit Brnu přímý spoj na větší letiště. Jenže s pomocí ČSA, jejichž letadla do roku 2010 propojovala Brno s Prahou, už kvůli finančním potížím firmy počítat nemůže.

"Usilujeme o partnerství s takzvaným síťovým dopravcem, ať už by to byla Lufthansa, KLM, či British Airways. Lidé by s jejich pomocí z Brna doletěli třeba do Frankfurtu a odtud dále do světa. Aby to ale mělo smysl, taková linka by musela fungovat alespoň třikrát denně," vysvětlil Plaček. Zároveň ale dodal, že za současné ekonomické situace dopravců jsou jednání obtížná. Právě kvůli ní už dříve nevyšla jednání s Lufthansou.

Ryanair z brněnského letiště, které ročně odbaví asi půl milionu cestujících, další linky podle ředitelky pro Českou republiku Jany Skornické zatím neplánuje. Změnit se to může na podzim.

"Rádi bychom, kdyby se alespoň přes léto obnovily linky, které létaly dříve do španělských měst Girona a Alicante," věří Plaček.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Městský okruh není jediný. Aktivisté blokují na jihu Moravy více staveb

Takto vypadá aktuální konec dálnice D35 za křižovatkou v Opatovicích nad Labem....

Napadení stavby části městského okruhu v Brně na Žabovřeské nedávno odložilo její zahájení na neurčito. Na jižní Moravě...

VIDEO: Řidič při honičce se strážníky naboural do kanalizační šachty

Řidič naboural do kanalizační šachty

Řidič auta, které nemělo registrační značku, ujížděl v neděli v podvečer strážníkům v Hodoníně. Rychlou jízdu ale...

VIDEO: Masaryk bude znovu v Brně výstavišti. Robot vyfrézuje jeho sochu

Prozatím robot vyfrézoval malý model Masaryka, ukazuje ředitel společnosti MCAE...

Na brněnské výstaviště se znovu vrátí socha Tomáše Garrigua Masaryka. Ta původní z roku 1928 nepřežila bouřlivé dvacáté...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz