Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


U letiště vyroste nová hala, peníze za ni přenechá kraj soukromé firmě

  13:46aktualizováno  13:46
Jihomoravský kraj za podezřelých okolností přenechal pozemky v logistické zóně u brněnského letiště soukromé firmě. Ta teď bude těžit z půlmiliardové investice do distribučního centra mezinárodní logistické firmy TNT.

Letoun společnosti Ryanair na brněnském letišti. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Hala společnosti, která poskytuje přepravní služby ve více než 200 zemích světa, by měla zahájit provoz ve druhé polovině příštího roku.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) v pondělí oznámil, že tento záměr odsouhlasili krajští radní.

„Společnost TNT na brněnském letišti operuje dlouhodobě. Plánovaný rozvoj aktivit společnosti i směrem na východní trhy navíc odpovídá dalším záměrům při využití logistické zóny,“ konstatoval Haškův náměstek pro dopravu a majetek Roman Hanák (ČSSD).

Ten zároveň zdůrazňuje, že v první fázi by haly přepravní společnosti TNT měly dát práci 125 lidem.

Operace kraje s logistickou zónou přitom od začátku obestírají pochybnosti o jejich výhodnosti. A zdá se, že tentokrát to nebude jinak. Zisky z pronájmu pozemku u letiště totiž nepřipadnou kraji, ale soukromé firmě Brno Airport Logistic Park, dceřiné společnosti firmy Letiště Brno.

Ve vedení firem sedí lidovci

Tedy stejným soukromníkům napojeným na politiky, kterým za podezřelých okolností pronajal Jihomoravský kraj samotné brněnské letiště. Kolik TNT společnosti Letiště Brno za to, že na jejich pozemcích bude mít svou halu, přesně zaplatí, není veřejně známo.

Investici přitom soukromníci získali pro své pronajaté pozemky na poslední chvíli. Podle smlouvy, kterou hejtmanství před deseti lety se společností uzavřelo, by totiž nájem zanikl, pokud by na pozemku nestála v polovině roku 2017 zkolaudovaná budova.

Nájemní smlouvu podepisoval ještě Haškův předchůdce a jeho nynější náměstek Stanislav Juránek (KDU-ČSL). Ve vedení firem, jež díky tomu pozemek získaly, sedí rodina Filipů. Její členové rovněž mají lidovecké stranické legitimace a Juránek přiznal, že mají blízké přátelské vztahy.

„Jednání ohledně logistické zóny stále ještě probíhají, odsouhlasení záměru zřízení práva stavby ze strany radních Jihomoravského kraje vítáme, protože jde o nezbytný další krok,“ uvedl předseda představenstva firmy Letiště Brno Jiří Filip. Vyjádření distribuční společnosti TNT se v pondělí získat nepodařilo.

Kraj zůstane bez zisku

Zónu u brněnského letiště přenechal Jihomoravský kraj soukromé firmě Letiště Brno před deseti lety. Částku za pronájem přitom určil znalec, kterého vybral i platil budoucí nájemce.

Hejtmanství podle jeho verdiktu dostalo necelých deset milionů korun. Plocha pozemku: zhruba šest Václavských náměstí. Doba nájmu: 60 let. Podle už dříve oslovených expertů se ovšem kvůli chybnému ohodnocení transakcí kraj připravil až o několik desítek milionů korun (psali jsme zde).

Ti samí soukromníci, co vlastní pozemky brněnského letiště, provozují na dalších, blízkých pozemcích kraje i čtvrtou největší solární elektrárnu v Česku. Ta ročně utrží kolem 300 milionů korun. Ani z toho však kraj nemá ani korunu (psali jsme zde).

MF DNES získala posudek znalce Jiřího Baroše, který určil hodnotu logistické zóny. Dokument pak redakce předložila několika dalším znalcům. Mimo jiné i celorepublikově uznávanému odhadci a bývalému šéfovi Ústavu soudního inženýrství VUT.

„Posouzení je dosti problematické. Znalec při svém odhadu konstatuje, že využil zákon o oceňování majetku. Ceny pozemků ale násobil koeficienty, jež odporují tehdejší vyhlášce. Přesto, že se podle ní v takovém případě měl řídit. Výsledná cena je tak stanovena naprosto chybně a měla být minimálně dvojnásobná,“ konstatoval znalec, který celý posudek konzultoval s dalšími kolegy.

A je tu ještě další problém. Znalec placený soukromou firmou zvolil metodu odhadu, pomocí které mohl vypočítat vůbec nejnižší cenu. Podle Bradáče se však v obdobných případech nepoužívá. Výsledná škoda by se tak mohla šplhat až k několika desítkám milionů.

Tanečky kolem auditu

Hašek v minulosti slíbil, že veškeré nesrovnalosti prověří audit smluvních vztahů mezi krajem a soukromými firmami okolo letiště. Ač byla analýza i podle několika dokumentů, které má MF DNES k dispozici, hotová už v dubnu 2015, Hašek ji nezveřejnil dodnes.

Po opakovaném tlaku nakonec v červnu zveřejnil novou verzi auditu, jež hodnotí smlouvy týkající se logistické zóny jako nezávadné (psali jsme zde).

A za bezproblémový obchod považuje i společnost Letiště Brno, která nyní bude těžit z mamutí korporace TNT. „Podle analýz renomovaných advokátních kanceláří a bankovních ústavů je citovaný znalecký posudek zhotoven zcela v souladu s příslušnými právními předpisy,“ uvedl dříve zástupce a spolumajitel firmy Letiště Brno Charles d’Agay.

Posudek hájí i tím, že znalec hodnotil specifický projekt vybudování logistické zóny. Smlouva s krajem, kterou má MF DNES k dispozici, ovšem popisuje budoucí zónu jen velmi obecně.

K tomu, aby byla vybudována podle dokumentace, z níž znalec údajně vycházel, firmu nikdo nenutí. Jestli požadavky firmy TNT specifickou situaci splňují, není jasné.

Autoři: ,Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Na snímku zleva Bolek Polívka zdraví manžele Drahošovi na závěr besedy.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

Výpovědi svědků se liší, upozornil soudce u Plachetkovy žádosti o proces

Boxer Ľudovít Plachetka se snaží dokázat svou nevinu.

Bývalý brněnský boxer a olympionik z Atlanty Ľudovít Plachetka stále netuší, zda soud povolí obnovu jeho procesu....

Kněz pomáhá v Africe: Přivádím lidi do příbytků, které připravil Bůh

Brněnský kněz Jan Kotík jezdí do tanzanské vesnice Mpanga pomáhat už šest let....

Vystudoval stavařinu na Vysokém učení technickém v Brně. A právě tento obor nakonec přivedl Jana Kotíka ke kněžské...

Brněnské tramvaje budou méně skřípat. Díky mazání, které využívá GPS

Po Brně jezdí dvacet nových tramvají Škoda 13T. Městské části je pojmenovali po...

V brněnských ulicích by mělo být méně hluku. Alespoň toho, který produkují zdejší tramvaje. Víc než šest desítek strojů...

Najdete na iDNES.cz