Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Přistání na trávě, vzpoura sedláků. Letiště v Brně funguje už 90 let

  8:59aktualizováno  8:59
Jeden odlet, jeden přílet. Tak vypadal přesně před 90 lety první den pravidelné civilní dopravy na původním brněnském letišti v Černovicích. Nový areál „pokřtilo“ letadlo francouzské výroby Farman Goliath pro 12 lidí.

Brněnské letiště se přestěhovalo Tuřan. Loni jej na pravidelných linkách využilo 195 tisíc cestujících. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Dvanáctimístný letoun přistál v Brně už v úterý 23. května 1926, aby hned další den mohl vyrazit do Prahy. Z hlavního města se ve středu 24. května 1926, kdy oficiálně začalo fungovat nové brněnské letiště, odlepil v 10:30 dvojplošník Aero DH-50A z licenční výroby De Havilland se čtyřmi cestujícími.

Cesta trvala hodinu a čtvrt - v 11:45 pilot Karel Brabenec hladce přistál na travnaté ploše nového letiště. Pravidelná linka z Brna do Prahy odstartovala a Morava se mohla pyšnit funkčním moderním letištěm o dráze 1 000 krát 850 metrů.

O jeho stavbě jednaly městská rada a ministerstvo veřejných věcí už od roku 1923 a provázely ji velké protesty. Němečtí sedláci z Černovic se bouřili, protože se nechtěli vzdát pozemků. Nebylo jim to nic platné, stát je jednoduše vyvlastnil. Stavba začala roku 1925 a v květnu o rok později bylo hotovo.

Letiště bylo na svoji dobu perfektně vybavené. Mělo dva hangáry s dílnou a moderní funkcionalistickou halou pro cestující. K ní patřila čekárna, bufet, čítárna, policejní strážnice a celní úřad.

„Zajímavostí byl zelenomodrý autobus s nápisem Československé státní aerolinie, který budil při jízdě po Křenové a Olomoucké ulici obdiv mládeže a dospělých,“ píše se v brožuře vydané k 50. výročí provozu letiště Brno-Tuřany, které to původní nahradilo v roce 1958.

Vojáci a úředníci létali zdarma

„Ceny letenek se ve 20. letech minulého století pohybovaly od 90 do 350 korun. Do Prahy se létalo za 140, do Bratislavy za 90, ale třeba do Košic za 350 korun. Byla to tak záležitost bohatších lidí,“ říká kurátor leteckých sbírek Michal Plavec. Průměrný dělník si tehdy vydělal okolo 500 korun za měsíc.

Podle Michala Plavce z Technického muzea v Praze nejčastěji létali herci, herečky a politici, protože letenky byly v porovnání s platy drahé.

„Státní zaměstnanci měli ale výraznou slevu kolem 40 procent a například vojáci, někteří úředníci a pracovníci státní správy či prezidentské kanceláře mohli létat zdarma,“ přibližuje.

Pár dnů po otevření černovického letiště - 30. května - se konal i první letecký den. Byla to velká sláva. Dorazilo na něj neuvěřitelných 30 tisíc lidí. Přítomným se prý tajil dech při pohledu na výkony letců druhého olomouckého pluku.

Skromný jeden let a přílet se staly minulostí. V Brně začala přistávat letadla mířící do Bratislavy a už v létě 1926 se zdejší letiště stalo mezinárodním. Začala sem létat společnost LOT.

Do Černovic se nastěhovala Luftwaffe

Z Brna brzy mířily letouny i do dalších míst - Zlína, Piešťan, Užhorodu, Košic, Kluže, Sarajeva, Záhřebu nebo Bukurešti. A počet cestujících narůstal, zároveň se modernizovala letecká doprava, takže už před druhou světovou válkou začalo být letiště v Černovicích malé.

Začala jednání o stavbě letiště nového. Volba padla na Tuřany, které se měly do budoucna stát dokonce záložním letištěm pro Prahu a Bratislavu.

Druhá světová válka jednání přerušila a do Černovic se nastěhovala Luftwaffe, která letiště ještě rozšířila.

Po osvobození ČSA lety obnovila, ale bylo jasné, že Černovice nejsou letištěm budoucnosti. Tím se měly stát Tuřany, které se slavnostně pro „civilisty“ otevřely v dubnu 1958 a hlavně pro vnitrostátní linky. Ceny tehdy byly přívětivé i pro méně majetné lidi.

Například v roce 1974 stála letenka z Prahy do Brna 120 korun ve všední den, o víkendu jen 90 korun, do Bratislavy 70 korun. Ránu letišti zasadila ropná krize a dálnice z Prahy do Brna a Bratislavy. A to dokonce tak, že letiště začali využívat vojenští piloti proslulých MiG-21. Pro civilní dopravu byla vyhrazená pouze doba konání veletrhů a výstav.

„Letiště bylo od roku 1982 ve správě ministerstva obrany (předtím ministerstva dopravy). Od osmdesátých let zde měl základnu československý 8. stíhací letecký pluk,“ upřesňuje Plavec.

Civilní dopravě se vrátilo v roce 1991. Dnes je vlastníkem Jihomoravský kraj a loni je jen na pravidelných linkách využilo 195 tisíc lidí.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Další z rubriky

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Brněnské tramvaje budou méně skřípat. Díky mazání, které využívá GPS

Po Brně jezdí dvacet nových tramvají Škoda 13T. Městské části je pojmenovali po...

V brněnských ulicích by mělo být méně hluku. Alespoň toho, který produkují zdejší tramvaje. Víc než šest desítek strojů...

Najdete na iDNES.cz