Brněnští provozovatelé podniků si stěžují i na vleklé papírováním kvůli povolení zahrádky. Ilustrační snímek

Brněnští provozovatelé podniků si stěžují i na vleklé papírováním kvůli povolení zahrádky. Ilustrační snímek | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Trable kvůli centimetrům. Zahrádky u restaurací zápolí s vyhláškami

  • 81
Majitelé brněnských restaurací, kaváren, cukráren či barů se zahrádkou narážejí na přísná nařízení města. Když už se podaří povolení k zahrádce vyjednat, často padají pokuty za maličkosti. Třeba za přesahující slunečníky či židle, které mimo prostor zahrádky odsunou sami hosté.

Do Café Tungsram na Kapucínském náměstí přišla minulý týden kontrola. Zjistila, že okraje slunečníků o 20 centimetrů přesahují rozměry letní zahrádky.

„Uvidíme, jaké z toho vyvodí závěry a pokuty,“ vypráví nejnovější zkušenost s kontrolami městského úřadu Brno-střed majitel kavárny Ondřej „Čestmír“ Pilát. Pokud za přečnívající slunečníky dostane pokutu, nebude jeho první.

„Před rokem se u nás taky měřilo. Jelikož nemáme žádné pódium, chodí k nám kontroloři rádi,“ dodává Pilát. Zahrádku v kavárně Tungsram přitom oceňují architekti - také proto, že nemá dřevěné pódium a v ulici tak působí přirozeněji. Je potřeba také říci, že tato letní zahrádka je ve slepé ulici a ničemu nepřekáží. Přesto „přečuhující“ slunečník kontrolorům vadí.

„Zahrádka v Café Tungsram je ve slepé ulici a prakticky ničemu nezavazí. Naopak třeba v Mečové ulici mezi Zelňákem a Dominikánským náměstím, kde chodí hodně lidí, zabírá zahrádka velkou část ulice a těžko se prochází. Zrovna tohle je absurdní,“ poznamenává brněnský opoziční zastupitel a šéf Strany zelených Martin Ander.

Problémy řeší i další podniky. S přístupem městské části Brno-střed, která má na starosti většinu zahrádek v centru, není spokojen ani majitel Veselé čajovny v ulici Veselá.

„Naše zahrádka je speciální, zákazníci v ní leží. Letos na jaře jsme navíc pořídili střechu a boční průhledné kryty, aby na ní mohli trávit čas, i když prší. Na vše jsme měli dokumentaci. Druhý den přišla kontrola, ptali se nás, co že to tady máme za stan. Teď čekáme, jak to dopadne,“ vypráví naštvaně Jiří Šlechta.

Za pár centimetrů přes zaplatí desetitisíce

Zarážející je výše pokut. Ty totiž mohou dosáhnout až půl milionu korun. Za nejčastější prohřešky, jakými jsou právě nedodržení rozměrů zahrádky, padají částky v řádu desítek tisíc.

„Záleží na míře pochybení a na tom, jestli jde o opakované porušování podmínek. Situace se řeší individuálně, pokud se jedná o první prohřešek, může se vše vyřešit domluvou. Pokuty se udělují až při opakovaném nedodržení stanovených podmínek,“ vysvětluje přístup úředníků mluvčí radnice Brna-střed Roman Burián.

Podle něj například Café Tungsram dostalo pokutu za slunečníky právě proto, že nešlo o první prohřešek.

Zahrádky jsou v Brně problém dlouhodobý, nejde jen o letošní rok. „Stalo se nám, že si zákazník posunul židli mimo prostor zahrádky, za což jsme dostali pokutu 20 tisíc korun,“ vzpomíná na nepříjemnou situaci vedoucí Café Teevee Eva Bosáková.

„Problém se zahrádkami se v Brně táhne už dlouhou dobu. Pokud chceme živé město a rušné centrum plné turistů, měli bychom majitele zahrádek podporovat, ne jim házet klacky pod nohy zbytečnou byrokracií,“ míní Martin Ander.

Naráží přitom na fakt, že už samotné pořízení zahrádky je v Brně značně komplikované. „Zahrádkové patálie“ řešili provozovatelé brněnských podniků už na jaře, kdy venkovní posezení otevřeli příliš brzy (více najdete zde).

Hasiči a policie odkývali zahrádku hned, na úřadě se to vleče

Své o tom ví například v Baru, který neexistuje.

„Potřebovali jsme tři povolení, u hasičů a policie žádný problém, město si však vyžádalo povolení památkového ústavu. Tam nám řekli, že nikdy nic takového neviděli. Nakonec jsme povolení dostali, ale trvalo to bezmála půl roku,“ popisuje trable Andrej Vališ, jeden z majitelů baru.

Ani tak se pokutě nevyhnuli, za posunutí zahrádky o 10 centimetrů a chybějící nájezd pro vozíčkáře zaplatili 15 tisíc korun.

V jiných krajských městech úředníci k letním zahrádkám zdaleka tak přísní nejsou. Například v Olomouci jdou naopak jejich majitelům vstříc.

„Schválení zahrádky trvá přibližně měsíc. Město se navíc snaží vzhledem k narůstajícímu počtu žádostí celý proces zjednodušit. Přece jen, zahrádky město oživují, turisté se raději vrací zpět,“ uvádí mluvčí olomoucké radnice Radka Štědrá (více o olomouckých záměrech čtěte zde).

Žádost o povolení zahrádky musí majitelé podniků v Brně vyřizovat každý rok znovu.

„Máme čtyři stoly, využíváme metr chodníku. Vadí mi, že musíme každý rok žádat znovu o povolení. Kdyby to šlo aspoň elektronicky, ale takto musíme obíhat magistrát, Brněnské komunikace a další,“ stěžuje si například majitel Café Mezzanine Igor Czajkowski.