Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Léto vrcholí na Špilberku čtyřmi koncerty. Zazní klasika, muzikály i rock

  12:00aktualizováno  12:00
Klasika, muzikál i rockové hity v symfonickém balení: to je nabídka Mezinárodního hudebního festivalu Špilberk 2010. Jedna z největších kulturních akcí brněnského léta potrvá ode dneška do 20. srpna v prostorách velkého nádvoří hradu, po němž ostatně festival dostal jméno.

Jiří Zonyga | foto: SONY BMG © Tomáš Martínek

"O festival je stále větší zájem, loni jsme na šesti koncertech zaznamenali celkovou návštěvnost pět tisíc diváků," uvedl programový manažer pořádající Filharmonie Brno Jan Žemla.

Letos ovšem bude z finančních důvodů akce zkrácená pouze na čtyři večery. "Vystoupí celkem tři orchestry pod vedením čtyř dirigentů. Stejně jako loni patří první dva večery našemu orchestru, zbylé dva

festival na špilberku

Začíná 11. srpna, končí 20. srpna.
Přehlídka nabídne čtyři velké koncerty. Hrát se bude klasika, muzikály či symfonické verze slavných rockových hitů.
Začátky představení jsou vždy ve 20 hodin, večer nazvaný Skladby rockových legend začne 16. srpna kvůli světelným efektům o půl hodiny později.
Ceny vstupenek jsou od od 230 do 350 korun.

nabídnou hudbu populární," sdělil ředitel filharmoniků David Mareček.

Zahajovací koncert s výmluvným podtitulem Romeo a Julie dnes uvedou brněnští filharmonici pod vedením šéfdirigenta Aleksandara Markoviče. Vedle hudby ze slavného Prokofjevova baletu Romeo a Julie, který měl světovou premiéru v roce 1938 právě v Brně, zazní také hudba proslulého Fryderyka Chopina. Jeho Klavírní koncert provede Jan Simon.

"Filharmonie tak vzdá hold slavnému skladateli, od jehož narození letos v březnu uplynulo dvě stě let," dodal drmaturg Jiří Beneš.

Debussy i Rolling Stones

Skladby španělských skladatelů či kompozice inspirované španělskou tematikou vytvoří program sobotního večera nazvaného Večer ve Španělsku.

Domácí orchestr bude řízený Kasparem Zehnderem a před publikem se objeví také známý německý pianista Stefan Arnold, který vystoupí se zřídka slýchanou Debussyho Fantazií pro klavír a orchestr a Rapsodií pro klavír a smyčce Joaquina Turiny. Zazní ovšem i proslulý Rodrigův Aranjuezský koncert v úpravě pro harfu v podání jedné z nejlepších českých harfistek Jany Bouškové.

Pondělní koncert 16. srpna s názvem Skladby rockových legend bude opravdu originální. Jde o symfonické verze hitů kapel jako jsou AC/DC, Deep Purple, Rolling Stones či Pink Floyd. Zazpívá vítěz soutěže X Factor Jiří Zonyga za doprovodu brněnského Metropolitního symfonického orchestru, jenž povede umělec vystupující po jménem Ariell Sharon.

Největší zájem je o rock

Večerem provede herečka Bára Štěpánová, úvodní slovo přednese Arnošt Lustig. "Největší zájem byl právě o tento koncert. Vstupenky lze koupit v našem předprodeji v Besední ulici i na místě před začátkem," informovala manažerka Filharmonie Brno Karolína Trllová. Cena lístků se pohybuje od 230 do 350 korun.

Festival 20. srpna zakončí pořad To nejlepší z muzikálu v režii Městského divadla Brno. Za dirigentským pultem se představí Dan Kalousek, pod jehož taktovku zazní hity z muzikálů Bídníci, Čarodějky z Eastwicku, Jesus Christ Superstar, Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť nebo Jazz Side Story.

Začátky koncertů jsou v osm hodin večer, večer rockových skladeb začne o půl hodiny později. Při tomto večeru pořadatelé využijí světelné efekty k zesílení atmosféry.

Loni se hlavně vzpomínalo

Loňský jubilejní 10. ročník festivalu Špilberk byl především ohlédnutím za předchozími ročníky. Zahajovací koncert s označením To nejlepší z klasiky byl zároveň inauguračním vystoupením Srba Aleksandara Markoviče v pozici šéfdirigenta pořádající Filharmonie Brno.

Mezinárodní hudební festival Špilberk vznikl v roce 2000 z iniciativy tehdejšího šéfdirigenta Alda Ceccata a zatím uvedl na padesát velkých symfonických koncertů.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

V nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku se utopil třiadvacetiletý cizinec

Spodní nádrž jihomoravského vodního díla Nové Mlýny

Několik hodin hledali policejní potápěči cizince, který si v sobotu před desátou hodinou večerní šel zaplavat do nádrže...

Další z rubriky

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Malým astmatikům postaví v Moravském krasu novou léčebnu za 150 milionů

Dosavadní prostory léčebny pro pacienty s dýchacími problémy, kterým svědčí...

Až rok trvá, než se uvolní místo v dětské léčebně v Ostrově u Macochy na Blanensku. Podobná zařízení jsou totiž v Česku...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Najdete na iDNES.cz