Lidé bez práce už stojí fronty i na zametání ulic

  7:00aktualizováno  7:00
Zametat v obci ještě před několika lety brali lidé jako ostudu a poslední štaci. Jenže je krize a v místech, kde nelze dlouho zavadit o práci, přijdou nakonec vhod i vesta a koště. Vesnice i města na jižní Moravě už uklízejí stovky lidí z úřadů práce. O veřejně prospěšné práce je obrovský zájem.

Radek Soukup (vlevo) na veřejně prospěšných pracích ve Vranovicích | foto: Dagmar Humpolíková

Některé obce už nemusí brát každého, koho jim úřad práce pošle. A na Hodonínsku, kde je nezaměstnanost velmi vysoká, se už na koště pomalu dělá pořadník. To ovšem platí jen pro venkov.

veřejně prospěšné práce

(město a počet míst)
Brno-město 195*
Brno-venkov 172*
Břeclavsko 270
Znojemsko 600
Hodonínsko 400
Vyškovsko 170*
(* Počet míst se mění, údaje označené hvězdičkou vyjadřují aktuální stav s tím, že oněch míst ještě patrně v těchto okresech přibude.)

Veřejně prospěšné práce jsou časově omezené pracovní příležitosti. Lidi z úřadu práce tak již zaměstnává na dva tisíce obcí v zemi.
Počet lidí vykonávajících veřejně prospěšné práce stoupá. V prvním pololetí roku 2008 jich bylo v zemi 12 642, vloni ve stejném období již 14 503. (vha)

V Brně mají s brigádníky z úřadu práce některé městské části tak špatné zkušenosti, že už je nechtějí.

"Máme už šest lidí, v květnu přibereme dalších šest a vybírali jsme je letos z dvaceti zájemců," říká starosta Jevišovic na Znojemsku Pavel Málek a přiznává, že díky tomuto přetlaku už nemusejí hlídat lidi, kteří v podstatě ani moc pracovat nechtěli.

Práce placená Bruselem jde na dračku

Lidem na veřejně prospěšných pracích platí mzdu hlavně Brusel a stát a pro obce jsou velmi levnou pracovní silou. "Zájem je tak velký, že by těchto míst mohlo být mnohem více, ale omezují nás finanční prostředky, které na jejich dotování máme," říká ředitel hodonínského úřadu práce Vladimír Šťáva a přiznává, že veřejně prospěšné práce už musejí obcím přidělovat podle počtu jejich obyvatel.

Zatímco na Břeclavsku jde letos na veřejně prospěšné práce asi 250 lidí, na Znojemsku jich je dokonce na šest set. "Patříme k okresům s nejvyšší nezaměstnaností a toto je možnost, abychom alespoň přes sezonu dali některým lidem zaměstnání," uvedl ředitel znojemského úřadu práce Emil Čopf. Jejich velkým odběratelem je tady samotné Znojmo.

Ve Znojmě si lidé mohou přivydělat

"Na veřejně prospěšných pracích máme už šedesát sedm lidí. A od května pomůžeme i ostatním nezaměstnaným. Lidé, kteří jsou na podpoře, si u nás budou moci přivydělat až čtyři tisíce korun měsíčně, což jim umožňuje zákon," uvedla znojemská mluvčí Denisa Šipošová a dodala, že každý měsíc takto vypomohou asi sto padesáti lidem, a tak to bude fungovat až do podzimu.

Radek Soukup (vpravo) na veřejně prospěšných pracích ve Vranovicích

"Představa je taková, že budou pracovat pro naši příspěvkovou organizaci Městská zeleň. Budou nejen uklízet město a udržovat zeleň, ale počítáme mimo jiné i s tím, že jedna pracovní četa bude zakládat městskou vinici," uvedl znojemský starosta Petr Nezveda a vysvětlil, že na mzdy těchto brigádníků uvolnilo zastupitelstvo v březnu z rozpočtu tři miliony korun. "Bereme to jako pomoc lidem postiženým krizí," dodal.

Děkujeme, takovou práci nechceme

Například v Brně-Líšni už ovšem lidi z "pracáku" nechtějí. "Máme s nimi velmi špatné zkušenosti. Zajistili jsme jim místnost na převlékání a nakoupili pomůcky. Některé prodali a moc toho neudělali. Nakoupili si alkohol, zašili se a popíjeli," říká zdejší starosta Jiří Janištan.

"Na údržbu zeleně máme firmu a té někdy pomáhají vězni. Funguje to lépe než brigádníci z úřadu práce. Navíc pro ně nemáme ani prostory, ve kterých by se mohli převléknout a osprchovat. Pomalu nemáme místo ani na úředníky. A máme i obavy, že když jim koupíme hrábě a motyky, tak už se s nimi neshledáme," přiznal Antonín Crha, místostarosta Brna-Bohunic.

Nejčtenější

Kamion vezl bagr a narazil do mostu, převrácený blokoval silnici v Brně

Na jihu Brna se převrátil kamion, který převážel bagr.

Na dopravní komplikace dopoledne narazili řidiči, kteří mířili z jihu do centra Brna. V Hněvkovského ulici se převrátil...

Cizinec zapomněl v nákupním vozíku půl milionu, nálezce peníze vrátil

Pětapadesátiletý cizinec zapomněl v nákupním vozíku tašku s hotovostí ve výši...

Téměř půl milionu korun bylo v tašce, kterou minulý týden zapomněl cizinec v nákupním vozíku v jednom z brněnských...

Mladá žena dala v tramvaji facku starší cestující, vadil jí její úsměv

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Facku od výrazně mladší cestující dostala v jedné z brněnských tramvají čtyřiašedesátiletá žena. Důvodem byl údajně...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Rodiče, domluvte se. Hodonínský soud zavedl ve sporech o děti novou metodu

dítě, rozvod, ilustrace

Přelomovou metodu, kterou se řeší péče o děti po rozchodu partnerů, nově zavedl Okresní soud v Hodoníně. Jako jeden z...

Další z rubriky

Vaňková se stala primátorkou Brna, jako hlavní úkol vidí územní plán

Markéta Vaňková z ODS byla 20. listopadu 2018 na ustavujícím zasedání nového...

Novou brněnskou primátorkou se podle očekávání stala jednička kandidátky ODS Markéta Vaňková. V čele radnice vystřídala...

Muž řídil se zákazem a pod drogami dvě různá auta, obě propadla státu

Zdrogovaný řidič ujížděl v Praze policistům (30.11.2015).

Šest měsíců ve vězení stráví jednadvacetiletý uživatel drog, kterého i přes zákaz řízení přistihli policisté dvakrát...

Drogy vstoupily do hospod jako doplněk alkoholu, líčí nová studie z Brna

Pervitin

Alkohol, cigarety a k tomu například tableta extáze, joint nebo „čára“ pervitinu. To je směs, která se v poslední době...

Advantage Consulting, s.r.o.
KOORDINÁTOR VÝROBNÍHO ÚSEKU

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz