Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lidé bez práce už stojí fronty i na zametání ulic

  7:00aktualizováno  7:00
Zametat v obci ještě před několika lety brali lidé jako ostudu a poslední štaci. Jenže je krize a v místech, kde nelze dlouho zavadit o práci, přijdou nakonec vhod i vesta a koště. Vesnice i města na jižní Moravě už uklízejí stovky lidí z úřadů práce. O veřejně prospěšné práce je obrovský zájem.

Radek Soukup (vlevo) na veřejně prospěšných pracích ve Vranovicích | foto: Dagmar Humpolíková

Některé obce už nemusí brát každého, koho jim úřad práce pošle. A na Hodonínsku, kde je nezaměstnanost velmi vysoká, se už na koště pomalu dělá pořadník. To ovšem platí jen pro venkov.

veřejně prospěšné práce

(město a počet míst)
Brno-město 195*
Brno-venkov 172*
Břeclavsko 270
Znojemsko 600
Hodonínsko 400
Vyškovsko 170*
(* Počet míst se mění, údaje označené hvězdičkou vyjadřují aktuální stav s tím, že oněch míst ještě patrně v těchto okresech přibude.)

Veřejně prospěšné práce jsou časově omezené pracovní příležitosti. Lidi z úřadu práce tak již zaměstnává na dva tisíce obcí v zemi.
Počet lidí vykonávajících veřejně prospěšné práce stoupá. V prvním pololetí roku 2008 jich bylo v zemi 12 642, vloni ve stejném období již 14 503. (vha)

V Brně mají s brigádníky z úřadu práce některé městské části tak špatné zkušenosti, že už je nechtějí.

"Máme už šest lidí, v květnu přibereme dalších šest a vybírali jsme je letos z dvaceti zájemců," říká starosta Jevišovic na Znojemsku Pavel Málek a přiznává, že díky tomuto přetlaku už nemusejí hlídat lidi, kteří v podstatě ani moc pracovat nechtěli.

Práce placená Bruselem jde na dračku

Lidem na veřejně prospěšných pracích platí mzdu hlavně Brusel a stát a pro obce jsou velmi levnou pracovní silou. "Zájem je tak velký, že by těchto míst mohlo být mnohem více, ale omezují nás finanční prostředky, které na jejich dotování máme," říká ředitel hodonínského úřadu práce Vladimír Šťáva a přiznává, že veřejně prospěšné práce už musejí obcím přidělovat podle počtu jejich obyvatel.

Zatímco na Břeclavsku jde letos na veřejně prospěšné práce asi 250 lidí, na Znojemsku jich je dokonce na šest set. "Patříme k okresům s nejvyšší nezaměstnaností a toto je možnost, abychom alespoň přes sezonu dali některým lidem zaměstnání," uvedl ředitel znojemského úřadu práce Emil Čopf. Jejich velkým odběratelem je tady samotné Znojmo.

Ve Znojmě si lidé mohou přivydělat

"Na veřejně prospěšných pracích máme už šedesát sedm lidí. A od května pomůžeme i ostatním nezaměstnaným. Lidé, kteří jsou na podpoře, si u nás budou moci přivydělat až čtyři tisíce korun měsíčně, což jim umožňuje zákon," uvedla znojemská mluvčí Denisa Šipošová a dodala, že každý měsíc takto vypomohou asi sto padesáti lidem, a tak to bude fungovat až do podzimu.

Radek Soukup (vpravo) na veřejně prospěšných pracích ve Vranovicích

"Představa je taková, že budou pracovat pro naši příspěvkovou organizaci Městská zeleň. Budou nejen uklízet město a udržovat zeleň, ale počítáme mimo jiné i s tím, že jedna pracovní četa bude zakládat městskou vinici," uvedl znojemský starosta Petr Nezveda a vysvětlil, že na mzdy těchto brigádníků uvolnilo zastupitelstvo v březnu z rozpočtu tři miliony korun. "Bereme to jako pomoc lidem postiženým krizí," dodal.

Děkujeme, takovou práci nechceme

Například v Brně-Líšni už ovšem lidi z "pracáku" nechtějí. "Máme s nimi velmi špatné zkušenosti. Zajistili jsme jim místnost na převlékání a nakoupili pomůcky. Některé prodali a moc toho neudělali. Nakoupili si alkohol, zašili se a popíjeli," říká zdejší starosta Jiří Janištan.

"Na údržbu zeleně máme firmu a té někdy pomáhají vězni. Funguje to lépe než brigádníci z úřadu práce. Navíc pro ně nemáme ani prostory, ve kterých by se mohli převléknout a osprchovat. Pomalu nemáme místo ani na úředníky. A máme i obavy, že když jim koupíme hrábě a motyky, tak už se s nimi neshledáme," přiznal Antonín Crha, místostarosta Brna-Bohunic.Nejčtenější

Komáři v Česku přenášejí virus z Afriky. Horečka může být smrtící

Vědci objevili virus zika i v obyčejných komárech. Chtějí další testy

Brněnští vědci objevili na jižní Moravě druh komárů s virem západonilské horečky. Zřejmě jej do Česka zavlekli...

Muž pomohl cyklistovi, kterého napadli pejskaři. Sám skončil v nemocnici

Ilustrační snímek

Volně pobíhající pes byl v Brně příčinou konfliktu, ze kterého nakonec nejhůř vyšel náhodný svědek. Dvojice pejskařů...V Kobylí se před exekutory zabarikádoval ozbrojený muž, vyvedla jej policie

V Kobylí na Břeclavsku se ve svém domě zabarikádoval před exekutory ozbrojený...

Ve svém domě v Kobylí na Břeclavsku se ve čtvrtek dopoledne zabarikádoval před návštěvou exekutorů s policisty...

Kritizované toalety řidičů prohlédli hygienici, kromě červů problém nevidí

Mobilní záchod podmínky pro řidiče DPMB v Brně.

Dopravní podnik města Brna se kvůli stížnostem řidičů na zoufalou úroveň toalet na konečných zastávkách obrátil na...

Na největší rande přišly stovky lidí, seznamováním slaví vznik Československa

Stovky lidí různých generací, kteří chtějí zahnat samotu, zamířily v sobotu...

Stovky lidí různých generací, kteří chtějí zahnat samotu, zamířily v sobotu dopoledne do pavilonu G2 na brněnském...

Další z rubriky

Muže zlákala vidina levných mobilů, falešný celník jej obral o statisíce

Brněnští policisté získali videozáznam, na němž je podezřelý muž zachycen na...

Brněnští kriminalisté pátrají po podvodníkovi, který se vydával za pracovníka celního úřadu a okradl zájemce o výhodný...

Brigádníků na jižní Moravě je nedostatek, odměny pro ně rostou

Firma zaměstnává 100 lidí, o prázdninách se každoročně rozroste o dalších více...

Na jižní Moravě si brigádníci v létě přijdou na 100 až 130 korun za hodinu práce, tedy až o pětinu více než loni....

Firmy se přetahují o řemeslníky, ti zruční dosáhnou na manažerské platy

Řemeslníci opravují v Dolních Kounicích střechu renesančního zámku.

Řemeslníci si dnes i díky nízké nezaměstnanosti často vydělají výrazně více peněz než vysokoškoláci. Jihomoravské firmy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz