Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lidé chtějí zemřít doma. Pojišťovny a Jihomoravský kraj to umožní

  15:35aktualizováno  15:35
Okolo čtyř pětin Jihomoravanů si přeje jednou zemřít v klidu domova ve své posteli. Vyplní se to ale jen malé části z nich. Většina úmrtí je navíc náhlých. Situace se ale pomalu mění, postoj mění zdravotní pojišťovny a miliony korun do péče chce investovat také kraj.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Zemřít v rodinném kruhu se tak podaří jen malému procentu lidí, kteří umírají například na vážná onemocnění. Pomoci alespoň části lidí v takovéto situaci chce letos Jihomoravský kraj. Má v plánu poskytnout na domácí hospicovou péči osm milionů korun z přebytku loňského rozpočtu.

„ČSSD navrhla toto téma na koaličním jednání s KDU-ČSL jako pilotní projekt domácí hospicové péče na celém území kraje. Vycházím z návrhu Diecézní charity, která se jako jediná obrátila na krajské vedení a nabídla celoplošné zavedení této mimořádně potřebné sociálnězdravotní služby,“ vyjádřil se hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Diecézní charita už domácí hospicovou péči poskytuje na třech místech na Vysočině. „Tam ji platí kraj a my bychom chtěli, aby to tak fungovalo i na jižní Moravě,“ uvedl ředitel Charity Oldřich Haičman.

Oněch osm milionů by chtěl rozčlenit mezi sedm míst, ve kterých oblastní charita působí. Konkrétně to je v Brně, Blansku, Tišnově, Znojmě, Hodoníně, Břeclavi a Rajhradu. V posledním zmíněném městě spravuje Dům léčby s hospicem sv. Josefa, kde pečují o umírající pacienty.

ČSSD počítá s jednou organizací, KDU-ČSL chce více

O tom, zda peníze na tuto oblast skutečně půjdou, se bude jednat v únoru. Stejně tak se rozhodne, jestli peníze dostane jen Diecézní charita, nebo i jiné organizace.

„Zatím se k tomu nemůžu vyjadřovat, protože jsem ještě s pilotním projektem seznámen nebyl. Chtěl bych však, aby se to vztahovalo na celý kraj a jsou místa nebo organizace, která pod Diecézní Charitu Brno nespadají,“ sdělil krajský náměstek Roman Celý (KDU-ČSL), který má na starosti rodinnou politiku. Jako příklad uvedl Vyškovsko nebo Hospic svaté Alžběty v Brně.

Haičman s Haškem už mají ale osmimilionovou částku poměrně přesně rozpočítanou mezi sedm výše zmíněných míst oblastní charity. „Hospicová péče má dvě stránky. Zdravotní a sociální. Je tedy nutné vedle kvalifikovaných sester a lékařů zajistit terapeuta, psychologa nebo duchovní pracovníky, kteří budou pomáhat rodině,“ popsal Haičman.

Na jednoho pacienta v péči domácího hospicu se tak musí zaplatit okolo pěti pracovníků. „Spočítali jsme, že v jedné oblastní charitě by domácí hospicová péče vyšla na 1,1 milionu korun přibližně pro třicet pacientů,“ dodal Haičman.

Pojišťovny budou platit posledních 30 dní života

Diecézní charita Brno o pilotní projekt domácí hospicové péče usiluje už dlouho. V současné době zajišťuje důstojnou smrt doma asi 35 lidem ročně. Dotace od kraje by toto číslo mohla zvednout na dvě stě. A hlavně by jim pomohla vyřešit problém, který mají snad všechna zařízení, jež chtějí domácí hospicovou péči nabízet. Zaplatila by jim náklady, do jejichž úhrad se moc nechce zdravotním pojišťovnám.

„Ty hradí jen zdravotní složku obnášející výjezd sester k pacientům. Sociální složka hospicové péče stojí jako každá jiná sto korun na hodinu. Máme smlouvu s několika pojišťovnami, které nám ji proplácí. Jinak to musíme pacientovi platit z různých darů a dotací,“ popsala Jana Tesařová z Hospicu svaté Alžběty.

I tam by se to však mohlo zlepšit. A bez dotace od kraje. Asociaci hospicové paliativní péče, která se aktivně podílí v prosazování změn týkající se péče zvyšující kvalitu dnů posledních, se podařilo většinu pojišťoven přesvědčit, aby letos hradily alespoň posledních třicet dnů paliativní péče.

„Je tam jedna skulina. Jsme poměrně dobře schopní určit, jestli pacient bude žít dny, nebo týdny. Jestli to budou týdny dva, nebo čtyři ale přesně říct nedokážeme. Pokud tedy pacient přežije těch třicet dní, musí péči doplatit hospicové zařízení,“ řekl lékař doktor Ondřej Sláma z Asociace hospicové paliativní péče. Doufá, že po zkušebních devíti měsících pojišťovny dobu třiceti dnů ještě prodlouží.
Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Další z rubriky

Po čelním střetu s kamionem je z auta jen kus šrotu, jeho řidič zemřel

Při čelní srážce kamionu s osobním vozem u jihomoravské obce Závist utrpěl...

Smrtí řidiče osobního auta a zraněním šoféra kamionu skončila pondělní čelní srážka těchto dvou vozidel poblíž...

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Za pravdu bych mohl být perzekvován, řekl soudu o bitce starosta Bystrce

Bystrcký starosta Tomáš Kratochvíl (vpravo) a zastupitel Martin Küfhaber se...

Při vyšetřování rvačky mezi starostou brněnské Bystrce Tomášem Kratochvílem (ČSSD) a vojákem z tajné služby svědčil ve...

Najdete na iDNES.cz