Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lidé chtějí zemřít doma. Pojišťovny a Jihomoravský kraj to umožní

  15:35aktualizováno  15:35
Okolo čtyř pětin Jihomoravanů si přeje jednou zemřít v klidu domova ve své posteli. Vyplní se to ale jen malé části z nich. Většina úmrtí je navíc náhlých. Situace se ale pomalu mění, postoj mění zdravotní pojišťovny a miliony korun do péče chce investovat také kraj.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Zemřít v rodinném kruhu se tak podaří jen malému procentu lidí, kteří umírají například na vážná onemocnění. Pomoci alespoň části lidí v takovéto situaci chce letos Jihomoravský kraj. Má v plánu poskytnout na domácí hospicovou péči osm milionů korun z přebytku loňského rozpočtu.

„ČSSD navrhla toto téma na koaličním jednání s KDU-ČSL jako pilotní projekt domácí hospicové péče na celém území kraje. Vycházím z návrhu Diecézní charity, která se jako jediná obrátila na krajské vedení a nabídla celoplošné zavedení této mimořádně potřebné sociálnězdravotní služby,“ vyjádřil se hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Diecézní charita už domácí hospicovou péči poskytuje na třech místech na Vysočině. „Tam ji platí kraj a my bychom chtěli, aby to tak fungovalo i na jižní Moravě,“ uvedl ředitel Charity Oldřich Haičman.

Oněch osm milionů by chtěl rozčlenit mezi sedm míst, ve kterých oblastní charita působí. Konkrétně to je v Brně, Blansku, Tišnově, Znojmě, Hodoníně, Břeclavi a Rajhradu. V posledním zmíněném městě spravuje Dům léčby s hospicem sv. Josefa, kde pečují o umírající pacienty.

ČSSD počítá s jednou organizací, KDU-ČSL chce více

O tom, zda peníze na tuto oblast skutečně půjdou, se bude jednat v únoru. Stejně tak se rozhodne, jestli peníze dostane jen Diecézní charita, nebo i jiné organizace.

„Zatím se k tomu nemůžu vyjadřovat, protože jsem ještě s pilotním projektem seznámen nebyl. Chtěl bych však, aby se to vztahovalo na celý kraj a jsou místa nebo organizace, která pod Diecézní Charitu Brno nespadají,“ sdělil krajský náměstek Roman Celý (KDU-ČSL), který má na starosti rodinnou politiku. Jako příklad uvedl Vyškovsko nebo Hospic svaté Alžběty v Brně.

Haičman s Haškem už mají ale osmimilionovou částku poměrně přesně rozpočítanou mezi sedm výše zmíněných míst oblastní charity. „Hospicová péče má dvě stránky. Zdravotní a sociální. Je tedy nutné vedle kvalifikovaných sester a lékařů zajistit terapeuta, psychologa nebo duchovní pracovníky, kteří budou pomáhat rodině,“ popsal Haičman.

Na jednoho pacienta v péči domácího hospicu se tak musí zaplatit okolo pěti pracovníků. „Spočítali jsme, že v jedné oblastní charitě by domácí hospicová péče vyšla na 1,1 milionu korun přibližně pro třicet pacientů,“ dodal Haičman.

Pojišťovny budou platit posledních 30 dní života

Diecézní charita Brno o pilotní projekt domácí hospicové péče usiluje už dlouho. V současné době zajišťuje důstojnou smrt doma asi 35 lidem ročně. Dotace od kraje by toto číslo mohla zvednout na dvě stě. A hlavně by jim pomohla vyřešit problém, který mají snad všechna zařízení, jež chtějí domácí hospicovou péči nabízet. Zaplatila by jim náklady, do jejichž úhrad se moc nechce zdravotním pojišťovnám.

„Ty hradí jen zdravotní složku obnášející výjezd sester k pacientům. Sociální složka hospicové péče stojí jako každá jiná sto korun na hodinu. Máme smlouvu s několika pojišťovnami, které nám ji proplácí. Jinak to musíme pacientovi platit z různých darů a dotací,“ popsala Jana Tesařová z Hospicu svaté Alžběty.

I tam by se to však mohlo zlepšit. A bez dotace od kraje. Asociaci hospicové paliativní péče, která se aktivně podílí v prosazování změn týkající se péče zvyšující kvalitu dnů posledních, se podařilo většinu pojišťoven přesvědčit, aby letos hradily alespoň posledních třicet dnů paliativní péče.

„Je tam jedna skulina. Jsme poměrně dobře schopní určit, jestli pacient bude žít dny, nebo týdny. Jestli to budou týdny dva, nebo čtyři ale přesně říct nedokážeme. Pokud tedy pacient přežije těch třicet dní, musí péči doplatit hospicové zařízení,“ řekl lékař doktor Ondřej Sláma z Asociace hospicové paliativní péče. Doufá, že po zkušebních devíti měsících pojišťovny dobu třiceti dnů ještě prodlouží.
Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

Za smrt tří mladíků v křižovatce soud potvrdil tři roky. Postrádal lítost

Na křižovatce u Zvěrkovic přišli v prosinci o život tři lidé. Odbočka z...

Tři roky vězení a pět let zákazu řízení potvrdil Krajský soud v Brně jednadvacetiletému řidiči Marku Neumanovi za...Další z rubriky

Do vedení ČSSD se hlásí Onderka. Pád strany je šancí pro Haška i Tejce

Roman Onderka (ČSSD) v Otázkách Václava Moravce.

Favorit na post šéfa ČSSD Jiří Běhounek požaduje návrat Michala Haška a Jeronýma Tejce. Přidává se exprimátor Brna...

Hašek opět dostane klíč od Sněmovny. Bude asistovat poslanci Běhounkovi

Hejtmani Josef Novotný, Michal Hašek, Jiří Běhounek a Jiří Zimola na mimořádné...

Bývalý poslanec a jihomoravský exhejtman Michal Hašek opět dostane vstupní kartu do Poslanecké sněmovny. Bude totiž za...

Zetor získal obří zakázku v Rusku. Dodá traktory za půl miliardy eur

Zetor Forterra HSX

Obří zakázku za půl miliardy eur získala firma Zetor, která sídlí v Brně - Líšni. Podařilo se ji dojednat u...Najdete na iDNES.cz