Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lidé v Brně demonstrovali, aby jim město prodalo byty

  20:33aktualizováno  20:33
Ani studený vítr a vlezlá zima neodradily tři stovky lidí od podvečerní denmonstrace na náměstí Svobody. Občanská iniciativa I my jsme Brno svolala shromáždění proti zastavení prodeje obecních bytů. Pro novou magistrátní koalici hnutí ANO, KDU-ČSL, Strany zelených a Žít Brno to je první vážná konfrontace.

Ani studený vítr a vlezlá zima neodradily tři stovky lidí, aby v podvečer přišli na náměstí Svobody demonstrovat proti zastavení prodeje obecních bytů. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Křičte, aby to bylo slyšet až na radnici na Dominikánském náměstí!“ ozývá se od morového sloupu na náměstí Svobody. „Brno, dodržuj svá pravidla! I my jsme Brno!“ skanduje řečník do mikrofonu.

Zástupci bytových družstev žádají jediné: aby jim město prodalo obecní byty, které jim nabídlo. Loni v prosinci ale zastupitelé už rozběhnutou privatizaci pozastavili s tím, že musí znovu přezkoumat pravidla. Asi čtyři sta rodin se tak ocitlo v nejistotě zda a za jakou cenu jim město majetek prodá.

Fotogalerie

Z davu čněly transparenty s adresami desítek domů, kterých se zastavený prodej týká a také hesla kritizující současné vedení města. „Brno, dodrž své sliby“, „Sebevražda KDU-ČSL v Brně“ nebo „Dnes zastavili nás, zítra zastaví vás.“

„Pokud se nestal žádný trestný čin, dokončete privatizaci,“ říká do mikrofonu Ivo Ondračka, svolavatel demonstrace a dav mu tleská.

Podpořit žadatele přišli i zastupitelé ze všech čtyř opozičních stran: ČSSD, ODS, TOP09 a KSČM.

„Domnívám se, že lze bez rizika dokončit prodej domů podle seznamu a považoval bych za správné prodat ty, které už jsou schválené,“ myslí si Oliver Pospíšil, bývalý náměstek primátora za ČSSD a nynější opoziční zastupitel.

„Doufám, že váš boj dovedete do vítězného konce. Budeme v zastupitelstvu bojovat s vámi a držíme vám palce!“ říká Libor Šťástka (ODS), bývalý radní města a sklízí aplaus.

Chceme mít jistotu střechy nad hlavou

Řečníci vyčítají politikům, že kvůli rozhodnutí města musí platit zároveň tržní nájem a hypotéky.

„Chceme mít jistotu, že nám zůstanou střechy nad hlavou a že naše domy město neprodá spekulantům. Na byty za tržní cenu nebudeme mít. Mnozí z nás volili nové vedení města, které se ale rozhodlo vystavit rodiny s dětmi a starými lidmi nejistotě a finančním problémům,“ říká z vyvýšeného pultu politikům Petr Misař z bytového družstva Filipova 8, 10, 12.

„Nemrzli bychom tady, kdyby politici, které jsme volili, s námi komunikovali. Kromě financí jsme i psychicky poškozováni, máme bezesné noci,“ říká v závěru jedna z mluvčích iniciativy a zvedá červenou kartu pro náměstkyni primátora Kláru Liptákovou (KDU-ČSL), která je zodpovědná za městský majetek.

„Potřebujeme nějaký čas na vytvoření stanoviska, s bytovými družstvy vše projednáme,“ brání se později Liptáková. Říká, že situaci vedení města vysvětlovalo jak na zasedání zastupitelstva, tak i odpovídá na desítky dopisů,které jí chodí. „Já ale nemůžu rozhodnout sama, na stanovisku se musí shodnout radní,“ dodala Liptáková.

Defenestrace na ně! Čí je radnice?

Pak se lidé dávají na pochod k Nové radnici, kde předávají otevřený dopis pro primátora Petra Vokřála (ANO) mluvčímu magistrátu Pavlovi Žárovi.

„Pan primátor je zaneprázdněn,“ říká Žára a z davu se ozve pískot a výkřiky: „Co dělá, že na nás nemá čas? Defenestrace na ně! Čí je radnice?“ Poté, co Žára slíbí, že se primátor sejde se zástupci bytových družstev se lidé uklidňují a mluvčí občanské iniciativy Ivo Ondračka předává otevřený dopis na podatelnu.

„My jsme nijak neovlivnili pravidla prodeje, které stanovilo město, naopak jsme na ně přistoupili. Nejsme kusy cihel, ale lidé a mrzí nás, že vedení města s námi nekomunikuje,“ dodává Ondračka.

O tom, jak chce město privatizaci řešit, budou rozhodovat radní koncem března a následně zastupitelé 14. dubna. Už teď je ale jasné, že nájemníci budou obecní byty kupovat dráž než dosud.

„Výsledky právních expertiz potvrdily naše obavy, kvůli nimž jsme privatizaci pozastavili. Pravidla prodeje, podle kterých mohli lidé získat byt až za třetinu běžné ceny, nemají opodstatnění, protože už není regulovaný nájem. Město tedy nemá důvod prodávat byty za cenu menší než obvyklou,“ popsala náměstkyně Liptáková.

Podle ní ale i nové ceny budou nižší než tržní, a to až o několik set tisíc. Město totiž prodává domy jako celky a ty jsou levnější než kdyby je rozprodávalo po jednotlivých bytech.

Liptáková také slíbila, že lidem, kteří už dostali nabídku od města k odkoupení bytu, nabídne magistrát výhodný splátkový kalendář s nižším úrokem až na dvacet let a uhrazení vzniklých nákladů.
Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

Za smrt tří mladíků v křižovatce soud potvrdil tři roky. Postrádal lítost

Na křižovatce u Zvěrkovic přišli v prosinci o život tři lidé. Odbočka z...

Tři roky vězení a pět let zákazu řízení potvrdil Krajský soud v Brně jednadvacetiletému řidiči Marku Neumanovi za...Další z rubriky

Vstupenky na MotoGP podraží. Stále jsme nejlevnější v Evropě, tvrdí Vokřál

Zájem fanoušků o prodej vstupenek na letošní Velkou cenu Brna je zatím...

Prodej vstupenek na nadcházející ročník Velké ceny České republiky silničních motocyklů odstartuje v páteční poledne....

Pavlovský archeopark vyhlásili v Mexiku nejlepší stavbou z betonu

V unikátním archeoparku v Pavlově u Mikulova se lidé z archeologických nálezů...

Archeopark v Pavlově na Břeclavsku získal další ocenění. V Mexiku ho vyhodnotili jako nejlepší veřejnou stavbu z...

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...Najdete na iDNES.cz