Vyškov řeší, co bude dělat s lidmi, kteří městu dluží už přes 27 milionů korun (ilustrační snímek).

Vyškov řeší, co bude dělat s lidmi, kteří městu dluží už přes 27 milionů korun (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Lidé dluží Vyškovu sedmadvacet milionů, město zvažuje exekuce

  • 0
Sedmadvacet milionů korun. Přesně takovou částku dluží obyvatelé Vyškova městu.Vedení tamní radnice teď ale došla trpělivost a chce nezaplacené pokuty, nájmy nebo poplatky za vývoz odpadu začít vymáhat důrazněji. Zvažuje exekuce či prodej dluhů soukromníkům.

"Je to alarmující. Kvůli tomu, jak je systém nyní nastaven, dluhy lidí vůči Vyškovu rok od roku narůstají. Musíme to změnit," zdůraznil vyškovský starosta Karel Goldemund (ČSSD). Podle něj pohledávky až doteď měl na starosti jediný úředník, který tak zdaleka nestíhal obstarat vše.

"V úvahu teď připadá pohledávky prodat soukromým firmám, které už si je vymohou samy, či začít uvalovat exekuce. Samozřejmě ale budeme zvažovat sociální únosnost všech kroků," doplnil Goldemund. Jasno by podle něj mělo být po jednání zastupitelů v červnu.

Osm milionů na pokutách, dvanáct a půl na nájmu

Jen na pokutách lidé přitom Vyškovu dluží více než osm milionů korun. Peníze postrádají jak strážníci, tak městský odbor dopravy.

Peníze, které unikají

Vyškov letos hospodaří s rozpočtem asi 390 milionů korun. Lidé městu dluží více než 27 milionů.

Z toho nezaplacené pokuty odboru dopravy dělají 7,5 milionu korun a městské policii 700 tisíc korun. Dluhy za nájmy a služby činí 12,5 milionu korun a za vývoz odpadu 3,5 milionu korun.

"Dovedu si představit, že některé poplatky lidé nezvládnou zaplatit, protože jsou v sociální tísni, ale pokud jezdí autem, jde se na to vymlouvat jenom velice těžko. Proto chceme k vymáhání dlužných pokut přistupovat opravdu razantně. Ovšem získat peníze zejména od řidičů z daleka, to může být složité," konstatoval Goldemund.

Nejvyšší červená čísla v kolonce pohledávky mají zapsána na odboru místního hospodářství. To, že za nájmy a služby někteří obyvatelé dluží dvanáct a půl milionu korun a další tři a půl milionu v městské pokladně chybí za vyvážení odpadu, se zatím zastupitelé snažili řešit smírem.

Pokud díky vyhlášenému generálnímu pardonu lidé dluhy zaplatí, město jim odpustí takřka celé penále. To mnohdy tvoří velkou část dluhu.

Problémy s dlužníky řeší sociální pracovník i právník

Podle odborníků ale ne vždycky za dluhy může pouhá nechuť nájemníků k jejich placení.

"Často řeším, že dlužníci jsou dlouhodobě bez práce, která pro ně ve Vyškově prostě není. A z dávek dluhy nezaplatí. Dojíždět třeba do Brna je přitom pro mnohé z nich asi jako pro mě cestovat za prací třeba do Londýna," popsala Silvie Elsnerová ze sdružení IQ Roma servis, které ve Vyškově zadluženým pomáhá a spolupracuje přitom přímo s úředníky.

"Terénní pracovnice chodí s úředníky přímo do domácností klientů a společně se snaží řešit jejich problémy a rozdělit si práci," popsala vedoucí sociálního odboru Jana Martinková.

Případy řeší i právnička odboru místního hospodářství Bohdana Pištělková. "Pokud se potíže s placením podaří zachytit zavčas a takový občan ochotně spolupracuje, může si udržet jak bydlení, tak se i vypořádat s dluhy a zajistit, aby dále nenarůstaly," vysvětlila.