Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lidé obsadili úřad, chtějí na poslední chvíli získat dotaci na zateplení

  10:24aktualizováno  10:24
Už od šesti ráno stojí desítky lidí před kancelářemi brněnského Státního fondu životního prostředí v Šumavské ulici. Stát totiž dnes zastavuje příjem žádostí do zateplovacího programu Zelená úsporám. Lidé se snaží na poslední chvíli získat dotace.

Fronta žadatelů o dotace ze Státního fondu pro životní prostředí v Brně na Šumavské ulici. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

To, že program zastaví, vláda oznámila před čtyřmi dny. "Jsem ve frontě od šesti hodin a ještě si tu rozhodně dlouho postojím. Je nás tu hrozně moc," popsala Lucie Vaškeová, která si na poslední chvíli přišla zažádat o dotaci.

Není sama. Kanceláře Státního fondu životního prostředí jsou sice ve dvanáctém patře zástupy lidí se však městnají už o pět pater níže. Proto někteří čekání vzdávají. "Vůbec jsem netušila, že to tu bude tak hrozné. Raději žádosti odešlu poštou, snad mi to vezmou," uvedla mladá maminka z Brna.

Fronta žadatelů o dotace ze Státního fondu pro životní prostředí v Brně na Šumavské ulici.

Podobně jako ostatní žadatelé má obavy, že stát v únoru program znovu neotevře, jak slíbil. Vláda program zastavila pro nadměrný zájem o peníze. Stát se ale rozhodl šetřit. V žádostech se navíc objevovaly velké chyby.

Ministerstvo chce zjistit, kolik peněz zbývá

Ministerstvo životního prostředí chce prozkoumat jeho dosavadní průběh. Resort nyní všechny přijaté žádosti překontroluje a zjistí, kolik peněz v programu ještě zbývá. Kontrolovat se bude i to, zda schválené a započaté akce probíhají v souladu s podmínkami programu.

Různá pochybení ministerstvo zjistilo u zhruba poloviny žádostí o dotace pro panelové domy, které posuzovalo v uplynulých týdnech. Žádosti obsahovaly technické i věcné chyby.

Fronta žadatelů o dotace ze Státního fondu pro životní prostředí v Brně na Šumavské ulici.Fronta žadatelů o dotace ze Státního fondu pro životní prostředí v Brně na Šumavské ulici.

Obdobné zkušenosti má fond u žádostí k rodinným domům a zejména u solárních systémů. Dále pak jsou velmi časté žádosti o změny u typů podporovaných technologií a výrobků. Podle ministerstva je z toho zřejmé, že investiční akce nebyla připravena dostatečně pečlivě.

O zelené dotace určené na zateplování a využití obnovitelných zdrojů energie v obytných domech lze žádat od dubna 2009. Podpora se poskytuje formou dotace. Program je financován z příjmů z prodeje emisních jednotek, z nich ministerstvo do programu zatím získalo 19 miliard.

Fond dosud přijal 50 tisíc žádostí za 15 miliard korun, z nichž je zatím schváleno 39 tisíc projektů za zhruba 10 miliard. Program by měl znovu pokračovat od 1. února 2011.

Autoři: ,


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

VIDEO: Řidič při honičce se strážníky naboural do kanalizační šachty

Řidič naboural do kanalizační šachty

Řidič auta, které nemělo registrační značku, ujížděl v neděli v podvečer strážníkům v Hodoníně. Rychlou jízdu ale...

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

Vědci hledají plodiny, které přežijí sucho. Patří mezi ně třeba žito

Počasí, slunce, tráva, vítr, rybník, nebe, obloha

Odborníci z drásovské firmy PSI i brněnského klimatického ústavu Akademie věd testují například obiloviny v extrémních...

BMW X5 M50d
BMW X5 M50d

r.v. 2015, naj. 59 487 km, diesel
1 659 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz