Zbraň, kterou lidé odevzdali při amnestii na jižní Moravě

Zbraň, kterou lidé odevzdali při amnestii na jižní Moravě - Brněnský policista Ivo Tesař předvádí americký revolver Smith and Wesson | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Lidé při amnestii donesli protitankové pušky i kulomet Maxim

  • 2
K obsluze protitankové pušky sovětské výroby z počátku druhé světové války vážící okolo třiceti kilogramů bylo potřeba tří lidí. Jihomoravští policisté teď mají díky půlroční zbraňové amnestii dva takové kusy.

Jejich majitel byl jedním z lidí, kteří neměli potřebná povolení držet zbraň, a proto se ji rozhodli beztrestně odevzdat. Amnestie byla vyhlášena od začátku února. Až do 31. července mohli lidé odevzdat zbraně všech kategorií, aniž by jim hrozil postih za nedovolené ozbrojování.

Zvláštní kousky z obou válek

"Tato amnestie byla v pořadí třetí. Co do počtu odevzdaných zbraní předchozí dvě, které byly v letech 1996 a 2003, výrazně převyšuje. Letos jich lidé v kraji odevzdali 880. Byli i tací, kteří jich přinesli několik. Před šesti lety odevzdali Jihomoravané o 141 zbraní méně, toto číslo ale zahrnuje i dnešní Zlínský kraj a Vysočinu," informoval vedoucí odboru pro zbraně a bezpečnostní materiál Ivo Tesař.

AmnestiE zbraní - 1. 2. - 31. 7. 2009

Odevzdaných zbraní: 880

Kategorie A (nebezpečné zbraně), samopaly, kulomety: 14
Kategorie B, revolvery, pistole: 358
Kategorie C, lovecké, brokové zbraně: 497
Kategorie D, nepodléhající registraci: 11

Dvě protitankové pušky však nebyly jedinou kuriozitou. Podobně překvapivý byl i ruský kulomet Maxim z první světové války, který i s podvozkem vážil 56 kilogramů, nebo japonská vojenská opakovací puška. Ta je v našich končinách skutečnou raritou.

"Lidé odevzdávali různé zbraně od těch nejnebezpečnějších a zakázaných, například kulometů a samopalů, až po lovecké pušky," řekl Tesař.

Podle jeho slov se objevily kousky z období obou světových válek. "Majitelé je většinou najdou někde v koutě na půdě, někdy je zdědí a nevědí, co s nimi," vysvětlil Tesař.

Balistická kontrola

Na policii skončila dokonce i malá dvouranová pistole domácí výroby. Běžně by podobný kousek mohl vlastnit člověk starší osmnácti let bez povolení. Kvůli neodborným úpravám se však zařadila do kategorie A, to znamená mezi velmi nebezpečné a zakázané zbraně.

Všechny odevzdané střelné kusy projdou balistickým zkoumáním, při němž policisté zkontrolují, jestli nemají v rukou zbraň, kterou byl spáchán neobjasněný trestný čin. Porovnají ji také s pátrací evidencí v Česku i v Schengenu.

Poté může být vrácena majiteli a ten si ji do dvou měsíců může zaregistrovat a požádat o povolení k držení. Musí ovšem získat zbrojní průkaz.

Nechce-li se vlastník vzdát ani opravdu nebezpečného kousku, může požádat o udělení výjimky. Největší šanci má v případě, že zbraň potřebuje pro sběratelské účely. "Jsou i lidé, kteří do takového koníčku investují tisíce," potvrdil Tesař. Přesto se však podle něho asi dvacet procent lidí zbraně vzdá ve prospěch státu.