Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lidé protestovali proti stavbě rezidence Erasmus v Králově Poli

  20:11aktualizováno  20:11
Ani déšť neodradil stovku demonstrantů, kteří se v pondělí sešli v Králově Poli. Důvod? Nesouhlas se stavbou luxusních kolejí Vysokého učení technického (VUT). Za jednoho z viníků problematické kauzy označují i VUT, které se obvinění brání a od problémů s projektem se distancuje.

Organizátorka petice proti stavbě rezidence Erasmus Hana Ptáčková stojí u místa, kde má objekt vyrůst. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

V polovině srpna zrušili úředníci magistrátu Erasmu stavební povolení, jejich rozhodnutí ovšem ještě nenabylo právní moci. Zástupce investora stavby, firmy Aikona, má v plánu se odvolat. O definitivním výsledku tak rozhodne až krajský úřad.

"Na pozemku, který patří VUT, se tak stále staví. Proto jsme se rozhodli uspořádat demonstraci a upozornit na nekalosti kolem stavby," uvedl jeden z iniciátorů protestu Ivan Otevřel.

VUT se nezapojuje a nebrání pracem

Předsedkyni Sdružení vlastníků ulic Klatovská a Hrnčířská Haně Ptáčkové vadí hlavně to, že se do kauzy nezapojuje VUT a nebrání pracem na svém pozemku. "Členové akademického senátu nereagovali na naše srpnové dopisy. To zvýšilo naše obavy, že je celá kauza zatížena korupcí," shodla se Ptáčková s Otevřelem.

Rektor brněnské techniky Karel Rais řekl, že se zástupci sdružení mluvil na konci června. "Garantuji, že pracovníci školy jednali správně. VUT není ani investorem ani stavebníkem projektu. Budova bude pouze stát na našem pozemku. Do stavby nemůžeme zasahovat," vysvětlil Rais. Podle něj tak zodpovědnost padá na Aikonu. Situaci bude řešit až po verdiktu krajského úřadu.

Firma má nejasnou strukturu

Zástupci sdružení vlastníků si však stěžují, že v celé kauze je více nejasných otázek. "Nevíme, proč si škola vybrala za investora firmu s nejasnou vlastnickou strukturou a sídlem v Lucembursku," řekla Ptáčková.

Rais vysvětlil, že se investoři z Aikony ozvali brněnské technice sami. Kvestor VUT Vladimír Kotek před časem MF DNES potvrdil, že Aikona byla jediným kandidátem, pro kterého se rozhodla správní rada školy i její akademický senát.

"Škola měla vypsat výběrové řízení"

David Ondráčka z Transparency International však upozornil na to, že VUT je veřejnou institucí a její vedení proto podle něj mělo vypsat výběrové řízení, i když se jedná o prodej majetku. "Jednali jsme v souladu s legislativou," je však přesvědčen Kotek.

Odbor územního a stavebního řízení zrušil stavební povolení Aikony, magistrát ale stále jedná o směně pozemků VUT a města. Erasmus by totiž měl stát částečně na brněnským pozemcích. Pokud by městské pozemky získalo VUT, musela by Aikona na oplátku u rezidence vybudovat veřejné parkoviště.

Proti směně v minulém týdnu hlasoval náměstek primátora Martin Ander (SZ). "Kontrolní orgán zrušil stavební povolení, proto není na místě, aby se pozemky měnily," uvedl Ander. Zato primátor Roman Onderka si nepamatuje, jestli pro směnu zvedl ruku. "Na zasedáních projednáváme dvě stě bodů. Rozhodně bych však nehlasoval pro něco, co by porušovalo zákon," vysvětlil. Dodal, že požádal představitele VUT, aby na dalším zasedání správní rady, jejímž je předsedou, celou věc objasnili.

Autoři:Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Další z rubriky

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Volně pobíhající rotvajler v Brně zaútočil na pudla, zranil i jeho pána

(ilustrační foto)

Zranění pudlovi i jeho pánovi přivodil bezprizorní rotvajler, který se v neděli proháněl po brněnském Komárově. Jeho...

VIDEO: Opilí vandalové vyvrátili značku, poté skončili na zemi v poutech

Vandalové vyvrátili značku, spoutali je strážníci

Světelnou značku, která informuje o obsazenosti parkoviště, vyvrátila čtyřčlenná skupina při nočním tahu ve Znojmě. Dva...

Najdete na iDNES.cz