Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lidé protestovali proti stavbě rezidence Erasmus v Králově Poli

  20:11aktualizováno  20:11
Ani déšť neodradil stovku demonstrantů, kteří se v pondělí sešli v Králově Poli. Důvod? Nesouhlas se stavbou luxusních kolejí Vysokého učení technického (VUT). Za jednoho z viníků problematické kauzy označují i VUT, které se obvinění brání a od problémů s projektem se distancuje.

Organizátorka petice proti stavbě rezidence Erasmus Hana Ptáčková stojí u místa, kde má objekt vyrůst. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

V polovině srpna zrušili úředníci magistrátu Erasmu stavební povolení, jejich rozhodnutí ovšem ještě nenabylo právní moci. Zástupce investora stavby, firmy Aikona, má v plánu se odvolat. O definitivním výsledku tak rozhodne až krajský úřad.

"Na pozemku, který patří VUT, se tak stále staví. Proto jsme se rozhodli uspořádat demonstraci a upozornit na nekalosti kolem stavby," uvedl jeden z iniciátorů protestu Ivan Otevřel.

VUT se nezapojuje a nebrání pracem

Předsedkyni Sdružení vlastníků ulic Klatovská a Hrnčířská Haně Ptáčkové vadí hlavně to, že se do kauzy nezapojuje VUT a nebrání pracem na svém pozemku. "Členové akademického senátu nereagovali na naše srpnové dopisy. To zvýšilo naše obavy, že je celá kauza zatížena korupcí," shodla se Ptáčková s Otevřelem.

Rektor brněnské techniky Karel Rais řekl, že se zástupci sdružení mluvil na konci června. "Garantuji, že pracovníci školy jednali správně. VUT není ani investorem ani stavebníkem projektu. Budova bude pouze stát na našem pozemku. Do stavby nemůžeme zasahovat," vysvětlil Rais. Podle něj tak zodpovědnost padá na Aikonu. Situaci bude řešit až po verdiktu krajského úřadu.

Firma má nejasnou strukturu

Zástupci sdružení vlastníků si však stěžují, že v celé kauze je více nejasných otázek. "Nevíme, proč si škola vybrala za investora firmu s nejasnou vlastnickou strukturou a sídlem v Lucembursku," řekla Ptáčková.

Rais vysvětlil, že se investoři z Aikony ozvali brněnské technice sami. Kvestor VUT Vladimír Kotek před časem MF DNES potvrdil, že Aikona byla jediným kandidátem, pro kterého se rozhodla správní rada školy i její akademický senát.

"Škola měla vypsat výběrové řízení"

David Ondráčka z Transparency International však upozornil na to, že VUT je veřejnou institucí a její vedení proto podle něj mělo vypsat výběrové řízení, i když se jedná o prodej majetku. "Jednali jsme v souladu s legislativou," je však přesvědčen Kotek.

Odbor územního a stavebního řízení zrušil stavební povolení Aikony, magistrát ale stále jedná o směně pozemků VUT a města. Erasmus by totiž měl stát částečně na brněnským pozemcích. Pokud by městské pozemky získalo VUT, musela by Aikona na oplátku u rezidence vybudovat veřejné parkoviště.

Proti směně v minulém týdnu hlasoval náměstek primátora Martin Ander (SZ). "Kontrolní orgán zrušil stavební povolení, proto není na místě, aby se pozemky měnily," uvedl Ander. Zato primátor Roman Onderka si nepamatuje, jestli pro směnu zvedl ruku. "Na zasedáních projednáváme dvě stě bodů. Rozhodně bych však nehlasoval pro něco, co by porušovalo zákon," vysvětlil. Dodal, že požádal představitele VUT, aby na dalším zasedání správní rady, jejímž je předsedou, celou věc objasnili.

Autoři:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Městský okruh není jediný. Aktivisté blokují na jihu Moravy více staveb

Takto vypadá aktuální konec dálnice D35 za křižovatkou v Opatovicích nad Labem....

Napadení stavby části městského okruhu v Brně na Žabovřeské nedávno odložilo její zahájení na neurčito. Na jižní Moravě...

Vědci hledají plodiny, které přežijí sucho. Patří mezi ně třeba žito

Počasí, slunce, tráva, vítr, rybník, nebe, obloha

Odborníci z drásovské firmy PSI i brněnského klimatického ústavu Akademie věd testují například obiloviny v extrémních...

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz