Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Protesty zabraly. Stavba obřího sídliště v Brně Kaménkách se odkládá

  13:43aktualizováno  13:43
Lidé z Brna-Černovic odmítají podobu nového sídliště, zaskočilo je několik věcí. Například, že paneláky mají mít až sedm pater, budou stát necelých padesát metrů od sebe a do sídliště nepovedou žádné nové příjezdové cesty. Investor zatím couvl, situaci má vyjasnit studie.

Ilustrační snímek. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Když vloni v dubnu přišli na zastupitelstvo brněnské městské části Černovice představitelé firmy IMOS development s nápadem postavit na poli mezi Černovickou ulicí a psychiatrickou léčebnou sídliště Kaménky pro pět až šest tisíc lidí, místní se vyděsili. Vytvořili proto Sdružení obyvatel Havraní a pustili se do boje.

Došli až k soudu, který je podpořil. Firma tak z projektu zatím couvla a na čtvrtečním jednání výstavbu v současné podobě nedoporučili ani černovičtí zastupitelé. I když loni na jaře záměr za zhruba tři miliardy korun odsouhlasili.

„Projekt byl v souladu s územním plánem, ale okolnosti se změnily, takže nyní mu už neodpovídá,“ uvedl černovický starosta Pavel Blažík (ČSSD). „Chceme, aby město nechalo zpracovat územní studii lokality Kaménky. Měla by zohlednit hlavně dopravní zatížení už zastavěné části i občanské vybavenosti,“ upřesnil starosta.

Mateřská škola za dlouho po výstavbě

Podle původního projektu by totiž měla auta do sídliště zajíždět pouze přes hustě zabydlenou a dopravně vytíženou Charbulovu ulici. První obchod měl vzniknout nejdříve po dvou letech od ukončení výstavby, mateřská škola v době za dva a půl roku až pět let a se základní školou se nepočítalo vůbec. Co se dopravy týče, podle místních je třeba vytvořit minimálně příjezd z Olomoucké ulice.

„Nejlépe by ale bylo lokalitu napojit na městský okruh, který vede hned vedle, Černovickou ulicí,“ podotkl opoziční zastupitel Ladislav Kotík (TOP 09), který projekt od počátku sleduje.

Podle něj za změnami stojí právě místní a autoři současné petice Za kvalitní výstavbu na Kaménkách. Ti u soudu napadli rozhodnutí odboru územního plánování a rozvoje Magistrátu města Brna z roku 2013, které v oblasti výrazně zvýšilo takzvaný index podlažní plochy. Ten se pak vrátil na původní hodnotu.

„Index má vliv na zastavěnou plochu a výšku plánovaných domů. Když ho v roce 2013 odbor zvýšil, znamenalo to, že tam, kde mohly stát domy o čtyřech nebo pěti patrech, mohly najednou vyrůst až osmipatrové paneláky. Tím, že se hodnota vrátila na původní hranici, to už nejde,“ vysvětlil Kotík.

Pozemek prodali zastupitelé těsně před volbami

Pozemek na Kaménkách prodali developerské firmě černovičtí zastupitelé v září 2014, ještě za vlády ODS. Stalo se tak na posledním zasedání před volbami v době, kdy už platilo rozhodnutí o zvýšení hustoty zástavby. To se po protestech lidí změnilo.

„Naše společnost aktuálně přípravu na výstavbu sídliště Kaménky zastavila,“ informovala výkonná ředitelka IMOS development Hana Vyplelová. Firma připravuje změny projektu, ale její zástupci celou záležitost odmítli blíže komentovat.

Lidé z Černovic jsou s aktuální situací i rozhodnutím radnice spokojení. Petici ale nechávají jako otevřenou záležitost. „Požadujeme výstavbu něčeho smysluplného a hezkého, aby tu lidé skutečně žili, a ne aby sem jezdili pouze spát,“ poznamenala Hana Dynková z petičního výboru.

„A také, aby z toho měli užitek ti, kteří tady už bydlí. Chybí nám tu třeba místo pro setkávání, sál na plesy a koncerty nebo pořádné sportoviště. To všechno by měla plánovaná studie řešit. A měla by vyjít z klasické architektonické soutěže, protože ta zajistí nejlepší variantu,“ dodala.

Zapojí se i městský architekt

Se studií počítá i náměstek brněnského primátora pro územní plánování Martin Ander (Strana zelených). „Ještě nevím, jestli půjde jen o studii, nebo vyhlásíme soutěž, ale rozhodně chceme do věci zapojit nového městského architekta Michala Sedláčka. V druhé polovině července bychom chtěli mít pohromadě návrh,“ konstatoval Ander.

„Nemá teď velký smysl se dohadovat o indexech. Měli bychom se bavit o tom, jak má území vypadat. Formálně běží řízení ke změně územního plánu, ale než přijde na pořad jednání zastupitelů, chceme mít jasno,“ přislíbil.

Právě řízení o změně územního plánu, díky níž by Brno stavbu v oblasti mohlo povolit, přimělo místní obyvatele k nové aktivitě.

„Počítali s 1 900 byty. Když si to vynásobíte třemi, dostanete se na pět až šest tisíc lidí. To je zvýšení obyvatel Černovic o dvě třetiny. Lokalita by to neunesla, ani kdyby měla infrastrukturu, ale oni v projektu s žádnou nepočítají,“ podotkla Dynková.

„Navíc jde o krásné místo. Z pole je rozhled na celé Brno, ale stejně tak je na Kaménky vidět z města. Není možné tu postavit sídliště socialistického typu, kde jsou paneláky 42 až 45 metrů od sebe, jak stojí v projektu,“ dodala.
Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

V Tišnově hořel sklad klimatizací. Místní lidé neměli otevírat okna

Hasiči zasahují v Tišnově, hoří tam skladovací hala.

Třináct jednotek hasičů zasahovalo v Tišnově na Brněnsku, kde hořel sklad klimatizací o rozměrech padesát krát pět...

Nikoho nezajímá politika, ale technologie, těší vesmírného konstruktéra

Pavel Sobotka jako vyučený soustružník pracoval ve výrobě elektronových...

Stejně jako třeba Tomáš Baťa se vypracoval Pavel Sobotka z řadového zaměstnance na silného hráče průmyslu, konkrétně...

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Najdete na iDNES.cz