Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zástavu srdce přežije v kraji jeden z deseti, první pomoc lidé neumí

  16:12aktualizováno  16:12
V Jihomoravském kraji ročně přestane náhle bít srdce sedmi stovkám lidí. Zástavu přežije jen jeden zkolabovaný z deseti. Přitom jen zlomek Jihomoravanů si první pomoc vyzkoušel na vlastní kůži.

Děti se na kurzu pořádaném záchranáři učí hlavně masáž srdce. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Mladí sportovci při vypjatém fotbalovém utkání, starší lidé uprostřed ulice, děti topící se v bazénu. Ročně na jihu Moravy náhle přestane bít srdce sedmi stovkám lidí. Stávku svalu, který do mozku člověku vhání kyslík, však pak přežije ani ne každý desátý z nich.

Fotogalerie

Proč takový zlomek? Už pouhé tři uplynulé minuty bez kyslíku totiž podle odborníků často znamenají vážné poškození mozku. Za tak krátkou dobu se však ke zkolabovanému mnohdy nedostanou ani ti nejlepší záchranáři. Pomoc je tak na blízkých či prostě jen cizích lidech jdoucích okolo. A ti se často s resuscitací nikdy nesetkali.

"Když člověk vytočí linku 155, operátorka mu samozřejmě po celou dobu do příjezdu záchranky přesně radí, jak oživovat. Ale pokud je na druhém konci sluchátka někdo, kdo si stlačování hrudníku nikdy v životě nevyzkoušel, vše trvá vysvětlit daleko déle. A každá sekunda bez resuscitace rozhoduje o tom, zda člověk přežije," popsala mluvčí jihomoravské záchranky Barbora Zuchová.

Co radí odborníci

  • 1. Přivolejte pomoc
    Po srdeční zástavě člověk zkolabuje, nereaguje, ale může se občas lapavě nadechnout. Volejte linku 155.
  • 2. Stlačujte hrudník
    Je třeba udržovat tempo minimálně sto stlačení za minutu. Hrudník je nutné promáčknout o více než pět centimetrů. Dýchání z úst do úst není nutné.
  • 3. Nic nezkazíte
    Masáží srdce do příjezdu záchranky můžete jen pomoci. Zkolabovanému nijak neublížíte.

Brňan Jiří Dvořák je řidičem z povolání. Ročně mu na tachometru dodávky naskočí desítky tisíc kilometrů. První pomoc si však matně pamatuje jen z instruktážního videa v autoškole před lety.

"Že bych ji ale v reálu uměl někomu dát třeba po nehodě, to se neodvažuju tvrdit," uvedl Dvořák.

A odborníci zdůrazňují, že podobně je na tom drtivá většina Jihomoravanů. "Dokonce ani na pedagogické fakultě se studenti resuscitaci nenaučí. Jasný návod, jak se zachovat, když jim zkolabuje žák, tak nemají nacvičený ani pedagogové, kteří učí třeba mou dceru," konstatovala ředitelka brněnského Červeného kříže Ivana Holásková.

Způsob, jak to změnit? Například v pátek na palubovce brněnské haly Vodova postupně klečelo hned 363 dětí z několika jihomoravských škol. Speciální plastovou maketu hrudníku se tu s propletenýma rukama učila masírovat například i Natálie Havlíková. "Sto stlačení hrudníku za minutu nejméně do pěticentimetrové hloubky," radili profesionální instruktoři žákyni 5. třídy to základní.

"U dětí je potřeba s učením první pomoci začít. Dokážou si to zapamatovat na celý život. Navíc máme otestováno, že už od třinácti let dokážou resuscitovat člověka stejně dobře jako dospělí," vysvětlil předseda České resuscitační rady Anatolij Truhlář.

Důležité je zbavit svědky nehody ostychu

A není to první počin, který má na jihu Moravy zvětšit množství lidí, kteří přežijí zástavu srdce. Nejen právě v hale Vodova, ale i na dvanácti jiných místech Brna jsou od června rozmístěny zelené krabičky - speciální defibrilátory pro laiky.

"Ošetřující krabici otevře a ona začne mluvit. Řekne přesný návod, jak postupovat, a dokud člověk úkon neprovede, krabice stále opakuje to samé," vysvětlila mluvčí Zuchová.

Mohutný zájem je přitom i o kurzy první pomoci, které pořádá brněnský Český červený kříž. "Školíme seniory, kteří se na důchod stěhují někam na chatu, maminky s malými dětmi a samozřejmě i lidi, které na kurz vyšle zaměstnavatel, aby splnil podmínky zákoníku práce. Ročně jsou to stovky lidí," vyjmenovává ředitelka Holásková. Kurzy jsou přitom podle ní sestavovány na míru konkrétním zájemcům a stojí mezi dvěma a čtyřmi sty korunami.

Na školení se však zdaleka neučí jen správně stlačovat hrudník. Laik totiž může mít problém srdeční zástavu jen poznat. "U člověka se zástavou se totiž často objevuje takzvané lapavé dýchání, kdy se člověk nadechuje v nápadně dlouhých intervalech. To ale neznamená, že se obejde bez masáže srdce. Právě naopak, je to známka zástavy," zdůvodnil Truhlář.

Odborníci se však shodují, že ještě důležitější než dostat k lidem všechny podstatné informace o první pomoci je jiná věc - prostě zbavit svědky nehod či kolapsů ostychu. "Jde o těch úvodních několik minut. Je to jednoduché. Stačí zavolat záchranku a zahájit srdeční masáž. Nedá se tím nikomu ublížit ani nic zkazit. Jen zachraňovat," uzavřel Truhlář.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Není důvod k panice, tvrdí policisté v souvislosti s Vaňkovka gangem

Vůdce brněnského Vaňkovka gangu, který si nechá říkat Kapitán (druhý zleva), má...

Policistům se v souvislosti se situací v brněnských Bohunicích, kde měl řádit takzvaný Vaňkovka gang, podařilo vypátrat...

Další z rubriky

Brno zruší tendr na kamery pro rezidentní parkování a vypíše nový

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Brno nejspíš vypíše nové výběrové řízení na firmu, která městu dodá monitorovací kamery, jež budou součástí projektu...

Developeři jsou v Brně naštvaní na úředníky, že jim zdržují výstavbu

Ilustrační snímek

Developeři se v Brně dostali do nezáviděníhodné situace. Vše odstartovala novela stavebního zákona, která měla zrychlit...

Šofér se zákazem řídí dál a ještě fetuje. Policie už mu zabavila tři auta

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Notorického hříšníka přistihli v pátek za volantem policisté v Kyjově. Při běžné dopravní kontrole zjistili, že...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz