Těžba písku ohrozí zdroj pitné vody pro Hodonínsko, bojí se Moravané

  18:00aktualizováno  18:00
V záplavové zóně na Hodonínsku se chystá rozsáhlá těžba štěrkopísku. Obce, vodohospodáři i lidé v okolí mají strach, že ohrozí strategický zdroj pitné vody. Kontroverzní záměr nyní posuzují úředníci ministerstva životního prostředí.

Těžařská společnost Jampílek Lázně Toušeň hodlá na Hodonínsku těžit v místech, kde se nachází zdroj pitné vody pro Hodonínsko. Ilustrační snímek | foto: Philips

Na pomezí Hodonínska a Uherskohradišťska se chystá těžba štěrkopísku. V okolí však vzbuzuje velké obavy. Mezi Bzencem, Veselím nad Moravou, Moravským Pískem a Uherským Ostrohem se totiž nachází i strategický zdroj pitné vody pro Hodonínsko. Ten navíc leží v záplavové zóně.

Odpůrci projektu se proto obávají, že by se při vyplavení štěrkovny mohl znehodnotit. Středočeská těžařská firma Jampílek se však hájí, že tak katastrofický scénář se nenaplní. Obavy označila za "humbuk", za nímž je ve skutečnosti jen konkurenční boj.

"V případě znečištění zdroje by byla ohrožena dodávka vody pro sto třicet tisíc lidí z okresu," tvrdí vodohospodářka Martina Škodáková.

K těžbě štěrkopísku už byla podle ní vydána řada záporných stanovisek. "Postavila se proti němu města Veselí nad Moravou a Moravský Písek, Povodí Moravy, Česká inspekce životního prostředí či hygienici," vyjmenovává Škodáková další odpůrce tohoto záměru.

Obrovské podzemní naleziště kvalitní pitné vody je nenahraditelné i podle Petra Michny z odboru životního prostředí ve Veselí nad Moravou.

"Pokud úředníci těžbu povolí, může dojít ke znečištění strategického zdroje i kvůli úniku ropných látek z velkého množství aut a strojů, které se tady budou pohybovat," připomněl další riziko Michna.

Kdyby taková situace nastala, způsobila by v okrese podle něho obrovské komplikace. "Musely by se rozběhnout náhradní zdroje pitné vody a to by stálo nemalé peníze," vysvětlil.

Jedna firma už v místě písek těží

Těžařská společnost Jampílek Lázně Toušeň má však v rukou protichůdný posudek. Podle něj k žádnému katastrofickému scénáři dojít nemůže.

"Hodonínský VaK je z toho naprosto šílený. Přitom jen kousek od místa, kde chceme těžit my, těží ve stejném ochranném pásmu písek už roky jiná společnost. Ta však paradoxně nikomu nevadí," tvrdí majitel těžařské firmy František Jampílek.

"Jenže druhá společnost je od zdroje vody vzdálená kilometry, zatímco v tomto případě by šlo o pouhé stovky metrů," oponuje Jampílkovi vodohospodářka Škodáková.

Do sporu se vloží i ministerstvo životního prostředí. Posoudí vlivy na životní prostředí a vydá stanovisko. "Protože nebyly dosud vyřešeny všechny problematické body záměru, nelze říci, kdy se tak stane," uvedl Petr Kučera z tiskového odboru ministerstva.

Proti těžbě je i občanské sdružení Zelená hráz a získalo již okolo tisícovky podpisů. "Bojíme se, že nám budou praskat domy a bude nás omezovat obrovský hluk," vzkazuje své obavy těžařům Marta Žacová, která se pod petici také podepsala.

Mezi Bzencem, Veselím nad Moravou, Moravským Pískem a Uherským Ostrohem se nachází i strategický zdroj pitné vody pro Hodonínsko.

Mezi Bzencem, Veselím nad Moravou, Moravským Pískem a Uherským Ostrohem se nachází i strategický zdroj pitné vody pro Hodonínsko.
Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Brno kvůli opravě tepny dusí zácpy, autobusy musely objíždět zastávky

Přestože Zábrdovický most přes řeku Svitavu vypadá na první pohled nenápadně,...

Brněnské řidiče i cestující čeká krušných 15 měsíců. Od rána je kvůli rekonstrukci uzavřena Zábrdovická ulice i...Strážník při nákupu odzbrojil lupiče s revolverem, pomohla mu manželka

Jednačtyřicetiletý brněnský strážník Petr Čermák při nakupování v obchodě...

Ve správnou chvíli se v pondělí večer vydal nakupovat brněnský strážník Petr Čermák. V momentě, kdy stál u pokladny...

VIDEO: V Brně vybírali i nejškaredější tetování, vyhrál rozpitý motýl

Soutěž o nejhorší tetování na Tattoo Grand Prix v Brně vyhrálo dílo, které má...

Zvířata z reálného světa i z říše fantazie, abstraktní obrazy s prvky kubismu nebo futurismu, ale také rozsáhlé malby....

Šofér autobusu nadýchal dvě promile, přiznal sedm piv a šest vodek

Policisté kontrolovali řidiče autobusů.

Řidiče linkového autobusu, který sedl za volant opilý, přistihli policisté ve Znojmě. Muž byl v tu dobu už dvě hodiny...

Další z rubriky

Cizinec, který před brněnským klubem pořezal dva muže, dostal podmínku

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

S podmínkou odešel od soudu cizinec, který loni v prosinci při noční potyčce podle obžaloby před brněnským klubem...

Lidé svoji hodnotu odvozují od počtu lajků, což je problém, říká Ludwig

Spisovatel Petr Ludwig, autor hitu Konec prokrastinace, mimo jiné upozorňuje na...

Jeho kniha Konec prokrastinace se v Česku stala bestsellerem, teď dobývá svět. Přeložená je už do deseti jazyků a brzy...

Jižní Morava tloustne, nemocnice musejí pořizovat dražší operační stoly

Ilustrační snímek

Problém s kilogramy navíc řeší přes polovinu Jihomoravanů. Ze statistických dat indexu tělesné hmotnosti vyplývá, že...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.

Najdete na iDNES.cz