Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nebořte ho. Lidé brání funkcionalistický dům pod Kraví horou

  9:22aktualizováno  9:22
O zachování vily v Lužické ulici pod brněnskou Kraví horou bojují obyvatelé jejího okolí. Podle nich by demolicí město přišlo o jeden ze tří domů urbanistického celku stavitelů Václava Dvořáka, Viléma Kuby a jeho bratra Aloise. Ti patří mezi nejvýznamnější české stavitele meziválečného Brna.

Funkcionalistický dům pod brněnskou Kraví horou. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Dům má nahradit novostavba. S projektem přišla brněnská společnost HSH Lužická zhruba před rokem. Podle Jiřího Hudečka, jednoho ze tří společníků firmy, jenž je známý veřejnosti hlavně jako ředitel Jihomoravského investičního centra, není původní dům památkově chráněný a je tak zdevastovaný, že v úvahu přichází jen demolice.

Fotogalerie

To ale protestující popírají. „Dům patří ke stavitelské avantgardě 20. a 30. let minulého století. Je oprýskaný, ale jinak zachovaný se všemi typickými prvky - okny, schodištěm a plochou střechou. Teď by měl ustoupit trojnásobně větší pětipodlažní novostavbě s hromadnými garážemi na hranici městské památkové zóny,“ říká architekt Petr Hubáček, jeden z autorů petice, již dosud podepsalo více než sedm desítek lidí.

„Zatím ale úřady nekladou investorovi žádné limity či odpor, spíše naopak,“ dodává Hubáček.

Dům v Masarykově čtvrti je součástí Brněnského architektonického manuálu, který již pět let vede návštěvníky Brna po urbanisticky nejzajímavějších místech města.

Stavební úřad demolici povolil

„Vily vznikly v době boomu řadových domů. Ty byly ekonomické, účelné, snadno se udržovaly a zabraly málo prostoru. Byly kompaktní a promyšlené,“ popisuje Petra Hlaváčková, jež tvořila texty k manuálu.

„Je škoda, že se takové domy neopravují při zachování původního vzhledu. Chápu, že je nutné je zmodernizovat, aby vyhovovaly požadavkům na současné bydlení, ale majitelé by měli zachovat fasádu a vnější vzhled, architektonické prvky nebo hmotu stavby,“ míní.

Podle autorů petice právě hmota stavby zachovaná nebude. „Chtějí na místě postavit 25 metrů dlouhý pětipodlažní dům, jedno patro pod zemí a čtyři nad zemí se čtyřmi luxusními byty a garážemi. Má zaplnit nejen celý stávající pozemek, ale i vedlejší parcelu, již dokoupili. Vůbec se to sem nehodí. Navíc chtějí zrušit předzahrádku a stavbu dovést až k chodníku, takže tím úplně poruší ráz ulice,“ namítá Hubáček.

Stavební úřad v Brně-Žabovřeskách už demolici povolil. Sousedé se odvolali. O to, aby ministerstvo zařadilo dům na seznam památek, usilují lidé z okolí už od března 2014, tedy dříve než dům koupila společnosti HSH. Jenže ministerstvo nic takového v úmyslu nemá.

„Je ukázkou dobré kvality tehdejší běžné stavební produkce, kritéria pro prohlášení věci za kulturní památku však nesplňuje. Některé stavební části vily již byly navíc v minulosti novodobě upraveny,“ komentovala případ mluvčí ministerstva Simona Cigánková.

Dům sice leží v ochranném pásmu památek, ale to v podstatě nic neznamená. „Je to jakýsi kordon kolem historického jádra, ale stávající, byť hodnotná, architektura chráněná regulativy téměř není,“ lituje Aleš Homola z Národního památkového ústavu Brno.

Stejný spor řeší v Praze

Podobný spor jako v Brně se rozhořel i v Praze. Lidé z Petřina tam bojují proti demolici funkcionalistické vily z roku 1939 podle návrhu ruského emigranta Pavla Simonova. A podobně jako za ně se postavil slavný architekt David Vávra, „Lužickou“ podpořila brněnská legenda, autor Ronda Ivan Ruller.

„Nesouhlasím s bouráním architektonicky zajímavého domu jen kvůli byznysu, proto jsem podepsal petici. A to, že není památkově chráněný, pro mě není argument. Dům by měl posoudit nezávislý znalec, který by řekl, jestli je bourání opravdu nevyhnutelné, a pokud ne, majitel by ho měl opravit,“ komentuje Ruller.

Podle Hudečka ale vládne kolem Lužické zbytečná hysterie. „Je to závist a sousedský spor. Realitní kancelář ho nemohla prodat. Dokonce šla dolů s cenou ze 12 na 8 milionů. Koupili jsme ho právě proto, že je v neobyvatelném stavu. Abychom ho zbourali a postavili tu něco hodnotného. Z toho důvodu jsme také oslovili nejznámější brněnské architekty,“ říká.

Nesouhlasí ani s tím, že by novostavba narušila charakter místní zástavby.

„Bude v podobném měřítku jako ostatní domy. Vybrali jsme nejsubtilnější návrh ze všech, od Architektonické kanceláře Burian-Křivinka. Ti mají za sebou takovou stavbu, jako je AZ Tower, takže by se k ohavnosti nepropůjčili,“ argumentuje.

Odpůrci se ale nevzdávají a oslovili městského architekta. „Budeme bojovat dál,“ říká iniciátor petice Hubáček

Podle majitele domu Hudečka to znamená jen to, že se stavba zdrží. „Stavět budeme, ale je jasné, že kvůli odvoláním to bude třeba za deset let. Do té doby vila spadne,“ reaguje Hudeček.
Nejčtenější

Sexistické prasátečko mají souložící poradkyně a výcuc odpadu. Urážejí ženy

Snaživá sekretářka v podání Free Radio. Veřejnost v soutěži Sexistické...

Bankovní poradkyně Lenka poslušně souložící na stole za svou cestou k úspěchu. A také pohled na ženu sedící na toaletě...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

Za smrt tří mladíků v křižovatce soud potvrdil tři roky. Postrádal lítost

Na křižovatce u Zvěrkovic přišli v prosinci o život tři lidé. Odbočka z...

Tři roky vězení a pět let zákazu řízení potvrdil Krajský soud v Brně jednadvacetiletému řidiči Marku Neumanovi za...

Kajínek si nechal vyrobit bonbony. Buduje si značku, soudí odborník

Bonbony se jmenují Kajínky. Uvnitř se nachází ovocný mix.

Dárek pro fanoušky vymyslel omilostněný vězeň Jiří Kajínek. Nechal si vyrobit tisíc kusů sáčků s bonbony. Na přední...Další z rubriky

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...

Policisté varují před internetovými podvody, odhalili několik případů

Ilustrační snímek

Případy, kdy podvodníci snadno vydělávají peníze na internetových a aukčních portálech, vyšetřují nyní jihomoravští...

VIDEO: V centru Brna svítí vánoční strom, trhy letos začaly o týden dřív

V Brně začaly vánoční trhy

Rozsvícením osmnáctimetrového smrku na náměstí Svobody odstartovaly v Brně vánoční trhy, které letos začaly o týden...Najdete na iDNES.cz