Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nebořte ho. Lidé brání funkcionalistický dům pod Kraví horou

  9:22aktualizováno  9:22
O zachování vily v Lužické ulici pod brněnskou Kraví horou bojují obyvatelé jejího okolí. Podle nich by demolicí město přišlo o jeden ze tří domů urbanistického celku stavitelů Václava Dvořáka, Viléma Kuby a jeho bratra Aloise. Ti patří mezi nejvýznamnější české stavitele meziválečného Brna.

Funkcionalistický dům pod brněnskou Kraví horou. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Dům má nahradit novostavba. S projektem přišla brněnská společnost HSH Lužická zhruba před rokem. Podle Jiřího Hudečka, jednoho ze tří společníků firmy, jenž je známý veřejnosti hlavně jako ředitel Jihomoravského investičního centra, není původní dům památkově chráněný a je tak zdevastovaný, že v úvahu přichází jen demolice.

Fotogalerie

To ale protestující popírají. „Dům patří ke stavitelské avantgardě 20. a 30. let minulého století. Je oprýskaný, ale jinak zachovaný se všemi typickými prvky - okny, schodištěm a plochou střechou. Teď by měl ustoupit trojnásobně větší pětipodlažní novostavbě s hromadnými garážemi na hranici městské památkové zóny,“ říká architekt Petr Hubáček, jeden z autorů petice, již dosud podepsalo více než sedm desítek lidí.

„Zatím ale úřady nekladou investorovi žádné limity či odpor, spíše naopak,“ dodává Hubáček.

Dům v Masarykově čtvrti je součástí Brněnského architektonického manuálu, který již pět let vede návštěvníky Brna po urbanisticky nejzajímavějších místech města.

Stavební úřad demolici povolil

„Vily vznikly v době boomu řadových domů. Ty byly ekonomické, účelné, snadno se udržovaly a zabraly málo prostoru. Byly kompaktní a promyšlené,“ popisuje Petra Hlaváčková, jež tvořila texty k manuálu.

„Je škoda, že se takové domy neopravují při zachování původního vzhledu. Chápu, že je nutné je zmodernizovat, aby vyhovovaly požadavkům na současné bydlení, ale majitelé by měli zachovat fasádu a vnější vzhled, architektonické prvky nebo hmotu stavby,“ míní.

Podle autorů petice právě hmota stavby zachovaná nebude. „Chtějí na místě postavit 25 metrů dlouhý pětipodlažní dům, jedno patro pod zemí a čtyři nad zemí se čtyřmi luxusními byty a garážemi. Má zaplnit nejen celý stávající pozemek, ale i vedlejší parcelu, již dokoupili. Vůbec se to sem nehodí. Navíc chtějí zrušit předzahrádku a stavbu dovést až k chodníku, takže tím úplně poruší ráz ulice,“ namítá Hubáček.

Stavební úřad v Brně-Žabovřeskách už demolici povolil. Sousedé se odvolali. O to, aby ministerstvo zařadilo dům na seznam památek, usilují lidé z okolí už od března 2014, tedy dříve než dům koupila společnosti HSH. Jenže ministerstvo nic takového v úmyslu nemá.

„Je ukázkou dobré kvality tehdejší běžné stavební produkce, kritéria pro prohlášení věci za kulturní památku však nesplňuje. Některé stavební části vily již byly navíc v minulosti novodobě upraveny,“ komentovala případ mluvčí ministerstva Simona Cigánková.

Dům sice leží v ochranném pásmu památek, ale to v podstatě nic neznamená. „Je to jakýsi kordon kolem historického jádra, ale stávající, byť hodnotná, architektura chráněná regulativy téměř není,“ lituje Aleš Homola z Národního památkového ústavu Brno.

Stejný spor řeší v Praze

Podobný spor jako v Brně se rozhořel i v Praze. Lidé z Petřina tam bojují proti demolici funkcionalistické vily z roku 1939 podle návrhu ruského emigranta Pavla Simonova. A podobně jako za ně se postavil slavný architekt David Vávra, „Lužickou“ podpořila brněnská legenda, autor Ronda Ivan Ruller.

„Nesouhlasím s bouráním architektonicky zajímavého domu jen kvůli byznysu, proto jsem podepsal petici. A to, že není památkově chráněný, pro mě není argument. Dům by měl posoudit nezávislý znalec, který by řekl, jestli je bourání opravdu nevyhnutelné, a pokud ne, majitel by ho měl opravit,“ komentuje Ruller.

Podle Hudečka ale vládne kolem Lužické zbytečná hysterie. „Je to závist a sousedský spor. Realitní kancelář ho nemohla prodat. Dokonce šla dolů s cenou ze 12 na 8 milionů. Koupili jsme ho právě proto, že je v neobyvatelném stavu. Abychom ho zbourali a postavili tu něco hodnotného. Z toho důvodu jsme také oslovili nejznámější brněnské architekty,“ říká.

Nesouhlasí ani s tím, že by novostavba narušila charakter místní zástavby.

„Bude v podobném měřítku jako ostatní domy. Vybrali jsme nejsubtilnější návrh ze všech, od Architektonické kanceláře Burian-Křivinka. Ti mají za sebou takovou stavbu, jako je AZ Tower, takže by se k ohavnosti nepropůjčili,“ argumentuje.

Odpůrci se ale nevzdávají a oslovili městského architekta. „Budeme bojovat dál,“ říká iniciátor petice Hubáček

Podle majitele domu Hudečka to znamená jen to, že se stavba zdrží. „Stavět budeme, ale je jasné, že kvůli odvoláním to bude třeba za deset let. Do té doby vila spadne,“ reaguje Hudeček.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Další z rubriky

Kněz pomáhá v Africe: Přivádím lidi do příbytků, které připravil Bůh

Brněnský kněz Jan Kotík jezdí do tanzanské vesnice Mpanga pomáhat už šest let....

Vystudoval stavařinu na Vysokém učení technickém v Brně. A právě tento obor nakonec přivedl Jana Kotíka ke kněžské...

Policie hledá lidi i dvacet let. Na jižní Moravě jsou stovky nezvěstných

(Ilustrační snímek)

Jihomoravští policisté aktuálně pátrají po stovkách lidí. Někteří jsou pohřešovaní dlouhá léta. Mezi nimi je třeba...

Opilý šéf dopravní komise způsobil nehodu. Byl to ojedinělý exces, řekl

Šéf dopravní komise znojemské radnice Jan Blažíček.

Bývalý znojemský místostarosta a ještě donedávna šéf dopravní komise radnice Jan Blažíček stanul před Okresním soudem...

Najdete na iDNES.cz