Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na řeku Moravu se po utonutí tří lidí vodáci bojí. Řeka je ale klidná

  9:45aktualizováno  9:45
Otec s dítětem a kamarádem si na prvního máje vyjeli společně na řeku Moravu. Trvalo devět dní, než záchranáři našli jejich utonulá těla. Smutný příběh, který v posledních týdnech hýbe jihem Moravy, má nyní jasný dopad. Lidé z obav před zrádnou a silnou řekou ruší naplánované pobyty na toku.

Policisté a hasiči hledají u Strážnice na Hodonínsku tři vodáky, kteří se na 1. máje nevrátili z výletu po řece Moravě. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Odborníci ovšem vzkazují: řeka Morava je klidná. Ale nehody se stávají. Vodáci musejí dodržovat aspoň základní pravidla.

"Hromadí se nám škrtance v kalendáři. Svůj pobyt už zrušilo asi sto lidí. Část odřeknutí může být způsobena ošklivým počasím, ale nepřijedou ani turisté, kteří chtěli na vodu třeba až v červenci. Navíc víme jen o těch, co už byli objednaní," uvedl Jan Šulc z firmy Moravská lodní doprava.

Ta sídlí ve Vnorovech a půjčuje kajaky, kánoe i rafty, se kterými se pak lidé vydávají dále na Baťův kanál, ale i na meandry mezi Strážnicí a Rohatcem, kde dva muži a šestiletá dívka zahynuli.

Nehoda těžce zasáhla nedaleký Petrov, odkud otec a jeho dcera pocházeli. I když se provozovatelé půjčoven z piety zdráhají o souvislosti s tragédií mluvit, pokles v zájmu lidí nakonec přiznávají i další.

"Snížení zájmu se dotklo půjčovny, výletních jízd, které také nabízíme, tolik ne. Morava je přitom tady v okolí naprosto bezpečná řeka. To, co se stalo, byla strašlivá shoda okolností," zhodnotil současnou situaci na dolním toku Jindřich Matěj, který půjčuje lodě přímo v Rohatci, kam trojice výletníků měla na motorové loďce původně namířeno.

Vodáci musí dodržovat pravidla a respektovat řeku

S vodáky se v hodnocení toku shodují i odborníci z Povodí Moravy.

"Z našeho pohledu se nedá říct, že se jedná o zvlášť nebezpečný úsek. Samozřejmě při sjíždění řeky je nutno zvážit vlastní schopnosti, nicméně v porovnání s ostatními toky v Česku není Morava nějakou řekou smrti," uvedla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Podle ní je přitom v meandrech nutné sledovat průtok vody. "Je to přirozený úsek řeky, a proto musí vodáci při zvýšených průtocích dbát maximální opatrnosti. Když jsou opravdu veliké, plavba se přerušuje. Například pokud ve Strážnici dosáhne průtok 120 metrů krychlových za sekundu," upřesnila Tomíčková.

Například v pátek přitom přístroje ukazovaly přibližně číslovku 70 a podobný průtok je i po víkendu.

Posuzovat výletníky oblíbenou řeku Moravu, která v česku měří 280 kilometrů, podle krátkého úseku, kde se klikatí meandry, je přitom podle vodáků zkratkovité.

"Tolik využívaná oblast to vlastně ani není. Mnohem více turistů se plaví například z Hanušovic do Olomouce. Každopádně je nutné být při plavbě pozorný. Ve vodě Moravy bývají spadané kmeny. Když k nim proud loď bokem přirazí, snadno se může převrhnout a lidé se ocitají mezi nimi," upozornil Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany, který se zabývá speciálními kurzy základní bezpečnosti pro vodáky.

"Baťův kanál je bezpečný a zájem o vyhlídkové plavby neklesá. Jde o regulované koryto, kde je řeka klidná a příliš neteče," uvedl Antoš.

Na rozum vodáků, kteří se na řeku Moravu chystají, apeluje pronajímatel lodí Šulc.

"Sjíždění řek se stává stále masovější záležitostí. Není nijak velký problém, že se na Moravu vydávají lidé bez zkušeností, ale je nezbytné, aby se chovali alespoň trošku zodpovědně. Vodáctví se v tomhle neliší třeba od jízdy na kole. Je to krásný sport, ale nesmíte z ničeho nic vjet do cesty autu," uzavřel vodák.

Autoři:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Městský okruh není jediný. Aktivisté blokují na jihu Moravy více staveb

Takto vypadá aktuální konec dálnice D35 za křižovatkou v Opatovicích nad Labem....

Napadení stavby části městského okruhu v Brně na Žabovřeské nedávno odložilo její zahájení na neurčito. Na jižní Moravě...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz