Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lidé se zbavují starších aut, od ledna by za ně platili ekologickou daň

  20:46aktualizováno  3. prosince 8:42
Desítky lidí se snaží prodat svá starší auta nebo je na úřadech odhlašují. Ekologická daň, která začne platit od ledna, by jejich cenu zvedla o deset tisíc korun. Spolu s pokutami za neplacení povinného ručení je ekologická daň důvod, proč měsíc před Silvestrem na úřadech zažívají nápor.

Autovrakoviště v České u Brna | foto: Radek Miča, MAFRA

"Zvýšený zájem zaznamenáváme, ale stíháme podle svých možností," popsal situaci na hodonínském odboru dopravy jeho vedoucí Roman Konečný.

A lidé neprodávají jen ta nejstarší auta jako "stodvacítky" - desetitisícovou převodní ekologickou daň zaplatí všichni s vozy nesplňujícími ani emisní normu Euro 1. Jde prakticky o všechna auta přibližně do roku výroby 1992.

"Objevují se tu lidé se zachovalými starými bavoráky i mercedesy, které by se normálně daly prodat třeba za dvacet třicet tisíc, i dráž. Teď je nabízejí za půlku ceny, nechtějí mít po novém roce ‚černého Petra‘," popsal Změlík. Sám podobná auta do bazaru nebere už pár měsíců.

Menší zájem je podle něj i o vozy novější, které splňují nižší emisní normy. I za ně se bude ekologická daň platit, byť menší. "Kdo takové auto přesto chce, má teď naprosto jedinečnou šanci koupit jej výrazně levněji," radí Změlík.

Na jihu Moravy je 82 tisíc aut bez povinného ručení

Starosti mají rovněž lidé, kteří sice starým autem ulicemi nejezdí, ale vlastní ho. Stačí mít na zahradě třeba vrak trabanta. Pokud jsou na něm poznávací značky, přijde majitele bezcenné auto příští rok na tisíce korun.

Dosud vlastníka nic nenutilo k tomu, aby staré auto, s nímž nejezdil, "zlikvidoval". Nikomu ani nevadilo, že na vůz neplatí povinnou pojistku. Od ledna ale budou muset takoví majitelé platit za každý den bez pojistky pokutu. V kraji je přitom registrováno 82 tisíc aut, která povinné ručení zaplaceno nemají. Podle odhadu České kanceláře pojistitelů asi třetina z nich jezdí.

kde se ptát

Lidé, kteří si nejsou jistí, zda na ně není registrovaný automobil nebo jeho vrak, se mohou obracet na brněnský Odbor dopravněsprávních činností, který sídlí v Kounicově ulici 67.

Úřední hodiny jsou v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin, v úterý a v pátek od 8 do 12 hodin. Před návštěvou vytíženého úřadu je možné se objednat elektronicky.

Řada řidičů má ale ještě jiný problém. Nepoužívané auto by rádi odhlásili, jenže buď k němu dávno nemají doklady, nebo naopak už neexistuje samotné auto, které někomu například darovali na náhradní díly. Nemohou jej tedy odhlásit, i tak by na něj ale měli od ledna platit povinné ručení.

"Řešíme problémy lidí, kteří o auta přišli třeba při povodních nebo ho dali do sběru a nikomu to neřekli. Snažíme se tyto problémy řešit individuálně," nastínil například vedoucí znojemského odboru dopravy Pavel Liška.

Jenže úředníci se obávají, že se v ulicích Brna se od ledna začnou hromadit vraky aut. Proč? Kvůli nenápadné formulce v novele zákona o silničním provozu, která umožňuje vyřadit z provozu auto i bez dokladu o ekologické likvidaci.

Ulice Brna zaplní vraky, strachují se úředníci

Stačí "změnit účel jeho využití". A pod tím se může skrývat cokoliv. Majitel může úředníkům tvrdit, že si z vysloužilého trabanta chce udělat zahradní altán či králíkárnu nebo že k němu má osobní vztah a chce si ho nechat. Povinný doklad pak nemusí mít.

Úředníci teď mají strach, že taková auta neskončí v zahradách majitelů, ale jednoduše na ulici. "Je to to nejhorší, co mohlo v zákoně vyjít, a bude to obrovský problém. Stačí, když majitel zničí identifikační znaky, a těžko jej dohledáme," míní vedoucí dopravního odboru brněnského magistrátu Vladimír Bielko.

Od začátku ledna navíc musí majitelé neodhlášených vraků platit za to, že nemají auto pojištěné. Budou mít tedy ještě vyšší motivaci se vozů zbavit. "Někteří čekají na leden právě proto, aby se vyhnuli ekologické likvidaci," upozornil vedoucí odboru dopravněsprávních činností Ladislav Prudil.

Právě města mají odtah a likvidaci bezprizorních vraků na starosti. Bielko nicméně varuje, že se úředníci pokusí majitele vraků dohledávat. A pokud jej najdou, můžou mu dát až třísettisícovou pokutu.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Havarijní most na Nových mlýnech nahradí už na podzim provizorní stavba

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Nafoťte si domy a pohlídejte děti, vyzývají obyvatele obce kolem novomlýnských nádrží. Připravují se na nápor aut,...

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Kvůli psovi na silnici se motorkář zle potloukl, soudy řeší míru zavinění

Nehoda motocyklu s automobilem se stala na Dukelské ulici v Bílovci na...

Neobvyklý případ řeší soudy na jižní Moravě. Muž pustil svého psa na silnici, po které právě projížděl motorkář. Ten se...

Najdete na iDNES.cz