Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lidé se zbavují starších aut, od ledna by za ně platili ekologickou daň

  20:46aktualizováno  3. prosince 8:42
Desítky lidí se snaží prodat svá starší auta nebo je na úřadech odhlašují. Ekologická daň, která začne platit od ledna, by jejich cenu zvedla o deset tisíc korun. Spolu s pokutami za neplacení povinného ručení je ekologická daň důvod, proč měsíc před Silvestrem na úřadech zažívají nápor.

Autovrakoviště v České u Brna | foto: Radek Miča, MAFRA

"Zvýšený zájem zaznamenáváme, ale stíháme podle svých možností," popsal situaci na hodonínském odboru dopravy jeho vedoucí Roman Konečný.

A lidé neprodávají jen ta nejstarší auta jako "stodvacítky" - desetitisícovou převodní ekologickou daň zaplatí všichni s vozy nesplňujícími ani emisní normu Euro 1. Jde prakticky o všechna auta přibližně do roku výroby 1992.

"Objevují se tu lidé se zachovalými starými bavoráky i mercedesy, které by se normálně daly prodat třeba za dvacet třicet tisíc, i dráž. Teď je nabízejí za půlku ceny, nechtějí mít po novém roce ‚černého Petra‘," popsal Změlík. Sám podobná auta do bazaru nebere už pár měsíců.

Menší zájem je podle něj i o vozy novější, které splňují nižší emisní normy. I za ně se bude ekologická daň platit, byť menší. "Kdo takové auto přesto chce, má teď naprosto jedinečnou šanci koupit jej výrazně levněji," radí Změlík.

Na jihu Moravy je 82 tisíc aut bez povinného ručení

Starosti mají rovněž lidé, kteří sice starým autem ulicemi nejezdí, ale vlastní ho. Stačí mít na zahradě třeba vrak trabanta. Pokud jsou na něm poznávací značky, přijde majitele bezcenné auto příští rok na tisíce korun.

Dosud vlastníka nic nenutilo k tomu, aby staré auto, s nímž nejezdil, "zlikvidoval". Nikomu ani nevadilo, že na vůz neplatí povinnou pojistku. Od ledna ale budou muset takoví majitelé platit za každý den bez pojistky pokutu. V kraji je přitom registrováno 82 tisíc aut, která povinné ručení zaplaceno nemají. Podle odhadu České kanceláře pojistitelů asi třetina z nich jezdí.

kde se ptát

Lidé, kteří si nejsou jistí, zda na ně není registrovaný automobil nebo jeho vrak, se mohou obracet na brněnský Odbor dopravněsprávních činností, který sídlí v Kounicově ulici 67.

Úřední hodiny jsou v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin, v úterý a v pátek od 8 do 12 hodin. Před návštěvou vytíženého úřadu je možné se objednat elektronicky.

Řada řidičů má ale ještě jiný problém. Nepoužívané auto by rádi odhlásili, jenže buď k němu dávno nemají doklady, nebo naopak už neexistuje samotné auto, které někomu například darovali na náhradní díly. Nemohou jej tedy odhlásit, i tak by na něj ale měli od ledna platit povinné ručení.

"Řešíme problémy lidí, kteří o auta přišli třeba při povodních nebo ho dali do sběru a nikomu to neřekli. Snažíme se tyto problémy řešit individuálně," nastínil například vedoucí znojemského odboru dopravy Pavel Liška.

Jenže úředníci se obávají, že se v ulicích Brna se od ledna začnou hromadit vraky aut. Proč? Kvůli nenápadné formulce v novele zákona o silničním provozu, která umožňuje vyřadit z provozu auto i bez dokladu o ekologické likvidaci.

Ulice Brna zaplní vraky, strachují se úředníci

Stačí "změnit účel jeho využití". A pod tím se může skrývat cokoliv. Majitel může úředníkům tvrdit, že si z vysloužilého trabanta chce udělat zahradní altán či králíkárnu nebo že k němu má osobní vztah a chce si ho nechat. Povinný doklad pak nemusí mít.

Úředníci teď mají strach, že taková auta neskončí v zahradách majitelů, ale jednoduše na ulici. "Je to to nejhorší, co mohlo v zákoně vyjít, a bude to obrovský problém. Stačí, když majitel zničí identifikační znaky, a těžko jej dohledáme," míní vedoucí dopravního odboru brněnského magistrátu Vladimír Bielko.

Od začátku ledna navíc musí majitelé neodhlášených vraků platit za to, že nemají auto pojištěné. Budou mít tedy ještě vyšší motivaci se vozů zbavit. "Někteří čekají na leden právě proto, aby se vyhnuli ekologické likvidaci," upozornil vedoucí odboru dopravněsprávních činností Ladislav Prudil.

Právě města mají odtah a likvidaci bezprizorních vraků na starosti. Bielko nicméně varuje, že se úředníci pokusí majitele vraků dohledávat. A pokud jej najdou, můžou mu dát až třísettisícovou pokutu.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Hrdinného lékaře Jílka popravili fašisté, jeho popel vysypali do řeky

Vojtěch Jílek proslul jako neobyčejně vlídný a svědomitý lékař i vynikající...

Jen málokdo asi ví, po kom nese jméno Jílkova ulice v Židenicích. A že se za osudem onoho muže a jeho rodiny skrývá...

Nové garáže v centru Brna zejí prázdnotou. Čekají na koncertní sál

Novináři měli možnost prohlédnout si část prostorů podzemních garáží pod...

Nové třípatrové podzemní garáže za čtvrt miliardy mezi ulicemi Veselou a Besední v Brně jsou téměř hotové, ale než v...

Traktor táhnoucí vlečku se dřevem se převrátil na střechu a uvěznil řidiče

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Koly vzhůru skončil traktor, který po rozbité účelové cestě v Moravských Bránicích nedaleko Brna táhl vlečku se dřevem....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz