Lidé v Brně vzpomínali na oběti dopravních nehod. Jednou z tragédií byla havárie českého autobusu v Chorvatsku.

Lidé v Brně vzpomínali na oběti dopravních nehod. Jednou z tragédií byla havárie českého autobusu v Chorvatsku. | foto: Profimedia.cz

Lidé v Brně vzpomínali při bohoslužbě na oběti dopravních nehod

  • 1
Na oběti dopravních nehod vzpomínali v neděli při bohoslužbě lidé v Brně. V kostele na Komenského náměstí se sešli především ti, kterých se dotkla červnová nehoda autobusu v Chorvatsku. Osm lidí včetně řidiče, který nehodu pravděpodobně způsobil, při ní zemřelo. Dalších čtyřiačtyřicet bylo zraněno.

"Byla jsem přímo v tom autobuse. Pořád je pro mě těžké se s tím smířit. Měla jsem tam hodně známých," podotkla žena, jež do kostela přišla hlavně proto, aby se setkala s dalšími lidmi, kterých se nehoda nějak dotkla.

Spolu s ní dorazilo na místo zhruba dvacet účastníků. "Nic od této akce ale nečekám. Ta nehoda byla traumatizují zážitek pro všechny zúčastněné," dodala žena.

Lidem pomůže promluvit si s někým, kdo nehodu zažil

Na přípravě bohoslužby a následného setkání na faře v Opletalově ulici se podílelo několik organizací v čele s Českým sdružením obětí dopravních nehod. Pietní akty a bohoslužby se konaly také v Praze, Plzni a Letovicích na Blanensku. V Brně vůbec poprvé.

Hlavním cílem všech těchto akcí bylo vzpomenout na ty, kteří se z cest nevrátili. A také poděkovat lidem, co pomáhají pozůstalým. "Ze zkušenosti víme, že pozůstalí nebo účastníci takových tragédií oceňují, když se mohou sejít s dalšími, kteří mají podobnou zkušenost," řekla farářka Českobratrské církve evangelické v Brně Alexandra Hauserová.

Podle Jany Neusarové z Českého sdružení obětí dopravních nehod lidem pomůže, když mohou mluvit s někým, kdo sám prožil to co oni.

"Když se vzájemně podpoří, dokážou lépe zařadit ten otřesný zážitek z dopravní nehody do svého života a tuto zkušenost nést dál. Někdy jsou dokonce schopni pomoci dalším," vysvětlovala účel akce Neusarová.

S autonehodou se podle ní lidé vyrovnávají různými způsoby. Někteří se snaží o tom mluvit a nějakým způsobem pochopit, co se stalo. Jiní se naopak před světem uzavřou do sebe.

"Jejich známí a příbuzní, kteří tu stejnou zkušenost nemají, nevědí, co oběti nehod prožívají. Někdy to přitom na člověka padne až za rok nebo za dva a chce o tom začít hovořit," poznamenala Neusarová.

Sdružení proto připravilo brožurku, kde jsou kontakty na organizace, které obětem dopravních nehod pomáhají. "Je tam také popsáno, jak v případě havárie hájit svá práva, například před pojišťovnami," doplnila Neusarová.

Podle údajů policie loni zemřelo na českých silnicích dohromady 701 lidí.