Spánek, to je to, co lidem v okolí vinic často kvůli dělům na plašení ptáků chybí. Ilustrační foto

Spánek, to je to, co lidem v okolí vinic často kvůli dělům na plašení ptáků chybí. Ilustrační foto | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Lidé v okolí vinic budí rány z děla na plašení špačků

  • 3
Na bezohlednost vinařů si stěžují obyvatelé na některých místech Břeclavska. Plynová děla, která slouží k plašení špačků ve vinohradech, totiž děsí i lidi. Navíc i v noci. Strážníci v Hustopečích dostali speciální úkol: mají v noci najít dělo a vypátrat jeho majitele, aby ho radnice mohla potrestat.

Používání speciálních děl od 22:00 do 6:00 v Hustopečích zakazuje vyhláška. A bouchání jako u Verdunu už podobně krotí také v Kosticích a řeší jej i v dalších vinařských obcích.

Chápou, že vinaři potřebují z vinic odehnat špačky, kteří jsou schopni spást celou úrodu. Ne však za cenu, že budou zbytečně obtěžovat lidi hlukem.

"Vyhlášku jsme schválili letos a dnes si jedna obyvatelka stěžovala, že se nedodržuje a střílí se i v noci. Hned jsme to řešili s velitelem městské policie," řekl včera hustopečský místostarosta Libor Sadílek.

Za ránu až třicet tisíc

Plynové dělo navíc po setmění dělá kravál zbytečně. Špačci v noci nekradou, spí v nocovištích. Vinař, který byl líný dělo na noc vypnout, tak může dostat v přestupkovém řízení až třicet tisíc korun pokuty.

Bič na plynová děla, obecní vyhlášku, mají rovněž v Kosticích. A tam šli ještě dál. Vinařům stanovili, že děla mají mít nejméně 450 metrů od domů. Navíc na hodinu jim povolili jen patnáct ran.

"Už před lety jsme řešili stížnost na hluk z děl, a abychom dalším předešli, objednali jsme si měření. Abychom věděli, jakou vzdálenost máme povolit," popsala kostická starostka Anna Bradávková.

Například ve Velkých Bílovicích si však vinaři mohou bouchat, jak chtějí. "Vyhlášku jsme připravovali, ale kraj nám ji nedoporučil s tím, že hluk řeší zákon," uvedla starostka Marie Vlková.

Tamní úředníci však o ničem nevědí. "Už několik let není v naší kompetenci posuzovat obecní vyhlášky," uvedl Jiří Klement z tiskového odboru krajského úřadu.

O plynových dělech nedávno jednali zastupitelé Vranovic. A schválili doporučení vinařům, aby je nepoužívali. "Někteří byli vstřícní, jiní na nich trvají dál," říká vranovická zastupitelka Dagmar Humpolíková.

Místo ran hlasy dravců

Uznalému vinaři, který u Vranovic přestal střílet, teď blahořečí hlavně obyvatelé nově budované ulice.

"Když vloni děla spustily, vstávaly nám hrůzou vlasy na hlavě. Jsme z Brna a na venkově jsme si začali stavět dům, že tady bude větší klid. Jenže se nedalo jít ani na procházku," vzpomíná Jana Buchmanová z Vranovic.

Letos si nestěžuje. "Vinař teď plaší špačky zvuky ptáků. Je to přirozené a méně hlasité," pochvaluje si žena.

Plynová děla na špačky řešil mimo jiné ombudsman a v posledních letech se na ně kupí stížnosti i u hygieniků. Ti ovšem zatím přesně nevědí, jak tento hluk lidem škodí.

"Zkoumal se jen dopad hluku z dopravy. Rány z děl však patrně vyvolávají podráždění, zvyšují agresivitu i bezmoc," říká Anna Žádniková z Krajské hygienické stanice v Brně.

Za vrchol arogance vůči ostatním považuje, když vinař dělo na noc nevypne a nenechá lidi v okolí ani vyspat.

Důkazy o tom, že hluk z děl není nezávadný, už ale existují. "U většiny měření se prokáže, že hlukové limity jsou překročené," uvedl Martin Bublan ze Zdravotního ústavu v Brně.