Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pas na poslední chvíli. V Brně žadatelé zuří, jinde stačí chvíli počkat

  17:43aktualizováno  17:43
Na začátku léta chodí na úřady výrazně víc lidí žádat o pas. Zatímco v Brně nestíhají a žadatelé zuří, jinde v kraji situace není tak kritická. Zklamání a vztek byl vidět na lidech, kteří si přišli začátkem července vyřídit nový cestovní pas na brněnský magistrát v Husově ulici.
Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: iDNES.cz

„Do konce úřední doby zbývá hodina a půl a systém už nepřijímá žádosti o vydání pasu,“ lamentovala na nádvoří úřadu žena, která dorazila i s manželem a dvěma dětmi.

Pas, jehož vyřízení trvá měsíc, potřebuje, aby mohla odjet s rodinou počátkem srpna na dovolenou. Před budovou už přitom čekaly další desítky lidí, až se na ně dostane řada.

Brněnský magistrát je v kraji jediným místem, kde kvůli velkému náporu žadatelů nemusí v některých úředních dnech uspět všichni příchozí žadatelé. „Každým rokem zaznamenáváme od března do srpna zvýšený počet žadatelů. V dlouhých úředních dnech, což je pondělí a středa, je v průměru odbaveno 280 žadatelů, v ostatní dny je to méně než polovina,“ uvedl vedoucí organizačního úseku magistrátu Rostislav Obrlík.

Nepomáhá ani informační kampaň

Dodal, že lidé se mohou na přepážku objednat i přes web. I tam však narazí na dlouhou čekací dobu. Aktuálně jsou volné termíny až v srpnu. „Nepomáhá ani informační kampaň v městské hromadné dopravě, kde jsou občané vyzýváni, aby si přišli vyřídit doklady mimo sezonu a vyhnuli se tak delším čekacím dobám,“ podotkl Obrlík.

Lidé mohou o vydání pasu žádat jen u takzvaného pověřeného úřadu, kam spadají svým trvalým bydlištěm. Nárůst žadatelů před letní sezonou proto potvrzují i další úřady v kraji. Nejvíce jich chodí, podobně jako v Brně, v úřední dny. Jestli však lidé přijdou jindy v týdnu, nemusejí čekat vůbec nebo maximálně pár desítek minut.

„Pokud není nějaký jiný problém, stihne se žádost vyřídit do patnácti minut,“ uvedla Zdena Kyněrová, vedoucí odboru správních agend městského úřadu v Kyjově, který loni vydal tři tisíce cestovních dokladů.

„Nejvíce pasů vydáme v květnu a červnu, nejméně v listopadu,“ sdělila Petra Bezdomníková z vyškovského městského úřadu, jenž eviduje o pasy podobný zájem jako v Kyjově.

Objednání na internetu

Ve Znojmě potvrzují před letními prázdninami až trojnásobný nárůst žádostí. „V úředních dnech čekají lidé až hodinu a půl. Přičemž systém zablokuje vydávání pořadových lístků asi hodinu před koncem provozní doby,“ vysvětlil Radek Svoboda, vedoucí správního odboru na městském úřadu ve Znojmě. Úředníci díky tomu stíhají do konce pracovní doby vyřídit všechny podané formuláře.

Loni jich bylo 4 600, podobně jako v Hodoníně. „U nás je možné objednat se přes internet, čekací doba je v řádu dní,“ doplnila tisková mluvčí hodonínské radnice Barbora Turek Lahová, kde denně obslouží průměrně asi osmdesát žadatelů.

Přes web se mohou lidé objednat i na šlapanický úřad, který přijímá žádosti v budově v brněnské Opuštěné ulici. „Čekací doba se mění nejen podle dne v týdnu, ale i v průběhu celého dne,“ popsala Jarmila Licková, vedoucí odboru vnitřních věcí městského úřadu Šlapanice.

Zatímco ještě minulý týden byla čekací doba při objednání přes internet čtrnáct dnů, ve čtvrtek už se lidé mohli zapsat hned na pondělí.
Nejčtenější

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Další z rubriky

Žena se schovávala před vězením v cizím bytě, majitele zamkla v pokoji

Ilustrační snímek

V cizím bytě našla úkryt žena z Brna, která se chtěla vyhnout nástupu do vězení. Když její skrýš policisté odhalili,...

Otec se k přepadení poštovního vozu přiznal, pomáhala mu ale zřejmě rodina

Radku Waschtovi hrozí trest za přepadení vozu České pošty.

Celá rodina z Kyjovska se pravděpodobně zapletla do přepadení poštovního vozu, které se odehrálo v listopadu 2014 na...

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Najdete na iDNES.cz