Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pas na poslední chvíli. V Brně žadatelé zuří, jinde stačí chvíli počkat

  17:43aktualizováno  17:43
Na začátku léta chodí na úřady výrazně víc lidí žádat o pas. Zatímco v Brně nestíhají a žadatelé zuří, jinde v kraji situace není tak kritická. Zklamání a vztek byl vidět na lidech, kteří si přišli začátkem července vyřídit nový cestovní pas na brněnský magistrát v Husově ulici.
Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: iDNES.cz

„Do konce úřední doby zbývá hodina a půl a systém už nepřijímá žádosti o vydání pasu,“ lamentovala na nádvoří úřadu žena, která dorazila i s manželem a dvěma dětmi.

Pas, jehož vyřízení trvá měsíc, potřebuje, aby mohla odjet s rodinou počátkem srpna na dovolenou. Před budovou už přitom čekaly další desítky lidí, až se na ně dostane řada.

Brněnský magistrát je v kraji jediným místem, kde kvůli velkému náporu žadatelů nemusí v některých úředních dnech uspět všichni příchozí žadatelé. „Každým rokem zaznamenáváme od března do srpna zvýšený počet žadatelů. V dlouhých úředních dnech, což je pondělí a středa, je v průměru odbaveno 280 žadatelů, v ostatní dny je to méně než polovina,“ uvedl vedoucí organizačního úseku magistrátu Rostislav Obrlík.

Nepomáhá ani informační kampaň

Dodal, že lidé se mohou na přepážku objednat i přes web. I tam však narazí na dlouhou čekací dobu. Aktuálně jsou volné termíny až v srpnu. „Nepomáhá ani informační kampaň v městské hromadné dopravě, kde jsou občané vyzýváni, aby si přišli vyřídit doklady mimo sezonu a vyhnuli se tak delším čekacím dobám,“ podotkl Obrlík.

Lidé mohou o vydání pasu žádat jen u takzvaného pověřeného úřadu, kam spadají svým trvalým bydlištěm. Nárůst žadatelů před letní sezonou proto potvrzují i další úřady v kraji. Nejvíce jich chodí, podobně jako v Brně, v úřední dny. Jestli však lidé přijdou jindy v týdnu, nemusejí čekat vůbec nebo maximálně pár desítek minut.

„Pokud není nějaký jiný problém, stihne se žádost vyřídit do patnácti minut,“ uvedla Zdena Kyněrová, vedoucí odboru správních agend městského úřadu v Kyjově, který loni vydal tři tisíce cestovních dokladů.

„Nejvíce pasů vydáme v květnu a červnu, nejméně v listopadu,“ sdělila Petra Bezdomníková z vyškovského městského úřadu, jenž eviduje o pasy podobný zájem jako v Kyjově.

Objednání na internetu

Ve Znojmě potvrzují před letními prázdninami až trojnásobný nárůst žádostí. „V úředních dnech čekají lidé až hodinu a půl. Přičemž systém zablokuje vydávání pořadových lístků asi hodinu před koncem provozní doby,“ vysvětlil Radek Svoboda, vedoucí správního odboru na městském úřadu ve Znojmě. Úředníci díky tomu stíhají do konce pracovní doby vyřídit všechny podané formuláře.

Loni jich bylo 4 600, podobně jako v Hodoníně. „U nás je možné objednat se přes internet, čekací doba je v řádu dní,“ doplnila tisková mluvčí hodonínské radnice Barbora Turek Lahová, kde denně obslouží průměrně asi osmdesát žadatelů.

Přes web se mohou lidé objednat i na šlapanický úřad, který přijímá žádosti v budově v brněnské Opuštěné ulici. „Čekací doba se mění nejen podle dne v týdnu, ale i v průběhu celého dne,“ popsala Jarmila Licková, vedoucí odboru vnitřních věcí městského úřadu Šlapanice.

Zatímco ještě minulý týden byla čekací doba při objednání přes internet čtrnáct dnů, ve čtvrtek už se lidé mohli zapsat hned na pondělí.
Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

Za smrt tří mladíků v křižovatce soud potvrdil tři roky. Postrádal lítost

Na křižovatce u Zvěrkovic přišli v prosinci o život tři lidé. Odbočka z...

Tři roky vězení a pět let zákazu řízení potvrdil Krajský soud v Brně jednadvacetiletému řidiči Marku Neumanovi za...Další z rubriky

Návštěvníci zoo v Hodoníně budou mít tučňáky i klokany na dosah ruky

Vedení hodonínské zoo by chtělo, aby mezi lidmi a zvířaty bylo co nejméně...

Hodonínská zoologická zahrada představila podobu nových pavilonů a výběhů, které chce začít budovat příští rok....

Vinaři dostali statisícové pokuty, nedovoleně vypouštěli odpadní vody

Vypouštění odpadních vod ve Vinařství Kovacs.

Kontroloři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) se v posledních dvou letech zaměřili na vinaře z Břeclavska a...

Pavlovský archeopark vyhlásili v Mexiku nejlepší stavbou z betonu

V unikátním archeoparku v Pavlově u Mikulova se lidé z archeologických nálezů...

Archeopark v Pavlově na Břeclavsku získal další ocenění. V Mexiku ho vyhodnotili jako nejlepší veřejnou stavbu z...Najdete na iDNES.cz