Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lidé z Občanského fóra organizují podporu odsouzeným architektům

  8:42aktualizováno  8:42
Zakládající členové Občanského fóra se postavili za bývalé studenty architektury. Ti se podle rozsudku musí omluvit svému tehdejšímu učiteli Janu Snášelovi. Omluva exkomunistovi je však podle členů Fóra nemorální a proto na podporu studentů sepsali otevřený dopis adresovaný Snášelovi.

Petice proti rozsudku nad studenty architektury. Petici iniciovali Břetislav Rychlík, Jiří Voráč, Roman Švanda a Petr Oslzlý. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Snášel zažaloval před dvaceti lety studenty Fakulty architektury Vysokého učení technického, spor se táhl přes několik soudů vyšších instancí, až ve středu skončil zpět u brněnského městského soudu. (Více o soudu čtěte zde)

A soud rozhodl: bývalí studenti Zdeněk Hirnšal, Jiří Slezák a Milan Laštovička se musí omluvit učiteli Janu Snášelovi za to, že ho označili za demagoga a kariéristu zneužívajícího svého postavení šéfa komunistické buňky ve škole.

Petice proti rozsudku nad studenty architektury. Petici iniciovali Břetislav Rychlík, Jiří Voráč, Roman Švanda a Petr Oslzlý.

Studenti jednali oprávněně, tvrdí signatáři

"Sametovou revolucí byla vyslovena nedůvěra komunistickému režimu. Dva miliony tehdejších členů strany by touto logikou mohli zažalovat zbylých osm milionů lidí, kteří s komunismem skoncovali," tvrdí jeden ze signatářů dopisu Jiří Voráč.

kdo podepsal dopis

Dopis bývalému předsedovi základní organizace KSČ Janu Snášelovi podepsali zakládající členové Občanského fóra:

Josef Kovalčuk, proděkan JAMU
Břetislav Rychlík, režisér
Petr Oslzlý, šéf CEDu
Michal Přibáň, bohemista (AV ČR)
Zdeňka Rusínová, bohemistka
Roman Švanda, kavárník
Jiří Voráč, vedoucí katedry Filmové vědy FF MU

On i další signatáři, například Petr Oslzlý, Břetislav Rychlík nebo Michal Přibáň tvrdí, že čin bývalých studentů je legitimní, spravedlivý, morálně oprávněný a hodný úcty.

Soud naopak dospěl k závěru, že došlo k zásahu do práva na ochranu osobnosti a proto se bývalí studenti musí učiteli písemně omluvit.

"Při sporech na ochranu osobnosti je povinností žalovaných prokázat pravdivost negativní charakteristiky. To se v tomhle případě žalovaným nepodařilo," vysvětlila stanovisko soudu jeho mluvčí Gabriela Stočková.

Dopis pověsí na Facebook

Žalovaní architekti, kterým je dnes přes čtyřicet a dvacet let jsou postrkováni po soudech, iniciativu umělců vítají. "Věřím, že bude mít nějaký vliv na názor veřejnosti, i když soud ovlivnit nemůže, ten musí rozhodovat nestranně," reagoval včera na text otevřeného dopisu Josef Hirnšal. On i ostatní architekti se proti rozsudku chtějí odvolat.

Petice proti rozsudku nad studenty architektury. Petici iniciovali Břetislav Rychlík, Jiří Voráč, Roman Švanda a Petr Oslzlý.Petice proti rozsudku nad studenty architektury. Petici iniciovali Břetislav Rychlík, Jiří Voráč, Roman Švanda a Petr Oslzlý.Petice proti rozsudku nad studenty architektury. Petici iniciovali Břetislav Rychlík, Jiří Voráč, Roman Švanda a Petr Oslzlý.

Signatáři svůj dopis Snášelovi považují za symbolický, jeho dopad by ovšem pouze symbolický být neměl. "Demokracie je u nás stále znejisťována. Tohle je snaha obhájit demokracii v naší zemi," vysvětluje šéf brněnského Centra experimentálního divadla a bývalý poradce prezidenta Václava Havla Petr Oslzlý.

Podle něj se mají k dopisu připojit další podpisy. "Ještě se domluvíme, jakou formu zvolíme, kam na web nebo na Facebook dopis pověsíme," dodal Břetislav Rychlík.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

VIDEO: K ženě se nastěhovalo 160 netopýrů. Ven, hoši, vyháněli je oknem

Do ložnice se naštěhovalo přes 160 netopýrů

Hororový zážitek má za sebou sedmaosmdesátiletá žena z brněnské městské části Královo Pole. Do ložnice se jí...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Nemocnice na jihu Moravy budou nakupovat společně, kraj chce ušetřit

Zrekonstruované chirurgické oddělení Fakultní nemocnice v Plzni na Borech. (22....

Nákup zdravotnického materiálu a léků už nebude výsadou nemocnic. Jihomoravský kraj si chce objednávky řídit sám....

Najdete na iDNES.cz