Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lidé ze sídliště se báli trubek, zavolali proto policii

  17:09aktualizováno  17:09
Dožívající staré domy podstupují nezbytnou rekonstrukci. Ve Slavkově u Brna se přitom nedávno ukázalo, že vážně "narazit“ se dá i při banální výměně několika metrů trubek. Stačí, aby obsahovaly azbest.

Ilustrační foto

Zdejším nájemníkům se nejprve nelíbilo, že se s těmito trubkami v domě něco děje, aniž by je někdo upozornil. Když je pak uviděli jen tak ležet venku, zavolali policii.

Obávají se, že firma a město jako vlastník domů ohrozily jejich zdraví. Argumentují tím, že azbest je nebezpečná látka, která může vyvolat nádorové onemocnění. Že se má s azbestem zacházet opatrně, říkají i odborníci.

"Firma s trubkami obsahujícími azbest neodborně manipulovala, nechala je ležet volně pohozené v místech, kde se pohybovaly děti i dospělí,“ uvedl Leoš Kratochvíl ze slavkovského sídliště Nádražní.

Případ již kromě policie řeší radnice a zřejmě se jím budou zabývat i hygienici a Česká inspekce životního prostředí. Podle vedoucího radničního odboru životního prostředí Pavla Janeby však nájemníci problém zveličují. "Připadá mi to jako hon na čarodějnice,“ řekl.

Obyvatelé ani životní prostředí podle posudku v ohrožení nebyli
"Nechali jsme si kvůli tomu vypracovat znalecký posudek a v jeho závěru stojí, že zdraví obyvatel ani životní prostředí nebyly ohroženy,“ řekl Janeba.

Upozornil, že se jednalo o dvacet kilogramů azbestocementových trubek. Nicméně připustil, že firma Emila Kulhánka, která potrubí měnila, měla mít oprávnění k nakládání s nebezpečným odpadem. "Sankci jí uložit nemůžeme, případ předáme inspekci životního prostředí,“ dodal.

S trubkami obsahujícími azbest bez oprávnění manipulovala například i jedna firma v Praze, která za to dostala pokutu ve výši dvacet tisíc korun.

"Firmy, které podnikají s odpady, ho většinou mají. Je však pravda, že stavebním společnostem často chybí. Zřejmě ho nepovažují za důležité, když s tímto materiálem nepracují každý den. Jakmile se však dozvědí, že je bude čekat práce tohoto druhu, měly by si ho urychleně vyřídit,“ uvedla Jana Antonínová z brněnského pracoviště inspekce životního prostředí.

Podle Miroslava Staňka z Krajské hygienické stanice v Brně si tyto práce má pohlídat stavební úřad. "My tyto věci nezkoumáme, u podobných podnětů pouze prověřujeme, zda nebylo ohroženo něčí zdraví,“ uvedl Staněk.

Připomněl, že materiál obsahující azbest je nebezpečný, pokud se řeže nebo jinak narušuje jeho struktura. "A i v tomto případě ohrožuje především zdraví lidí, kteří s ním manipulují,“ dodal.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jedenadvacet jednotek hasičů zasahuje u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Najdete na iDNES.cz