Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lidé ze sídliště se báli trubek, zavolali proto policii

  17:09aktualizováno  17:09
Dožívající staré domy podstupují nezbytnou rekonstrukci. Ve Slavkově u Brna se přitom nedávno ukázalo, že vážně "narazit“ se dá i při banální výměně několika metrů trubek. Stačí, aby obsahovaly azbest.

Ilustrační foto

Zdejším nájemníkům se nejprve nelíbilo, že se s těmito trubkami v domě něco děje, aniž by je někdo upozornil. Když je pak uviděli jen tak ležet venku, zavolali policii.

Obávají se, že firma a město jako vlastník domů ohrozily jejich zdraví. Argumentují tím, že azbest je nebezpečná látka, která může vyvolat nádorové onemocnění. Že se má s azbestem zacházet opatrně, říkají i odborníci.

"Firma s trubkami obsahujícími azbest neodborně manipulovala, nechala je ležet volně pohozené v místech, kde se pohybovaly děti i dospělí,“ uvedl Leoš Kratochvíl ze slavkovského sídliště Nádražní.

Případ již kromě policie řeší radnice a zřejmě se jím budou zabývat i hygienici a Česká inspekce životního prostředí. Podle vedoucího radničního odboru životního prostředí Pavla Janeby však nájemníci problém zveličují. "Připadá mi to jako hon na čarodějnice,“ řekl.

Obyvatelé ani životní prostředí podle posudku v ohrožení nebyli
"Nechali jsme si kvůli tomu vypracovat znalecký posudek a v jeho závěru stojí, že zdraví obyvatel ani životní prostředí nebyly ohroženy,“ řekl Janeba.

Upozornil, že se jednalo o dvacet kilogramů azbestocementových trubek. Nicméně připustil, že firma Emila Kulhánka, která potrubí měnila, měla mít oprávnění k nakládání s nebezpečným odpadem. "Sankci jí uložit nemůžeme, případ předáme inspekci životního prostředí,“ dodal.

S trubkami obsahujícími azbest bez oprávnění manipulovala například i jedna firma v Praze, která za to dostala pokutu ve výši dvacet tisíc korun.

"Firmy, které podnikají s odpady, ho většinou mají. Je však pravda, že stavebním společnostem často chybí. Zřejmě ho nepovažují za důležité, když s tímto materiálem nepracují každý den. Jakmile se však dozvědí, že je bude čekat práce tohoto druhu, měly by si ho urychleně vyřídit,“ uvedla Jana Antonínová z brněnského pracoviště inspekce životního prostředí.

Podle Miroslava Staňka z Krajské hygienické stanice v Brně si tyto práce má pohlídat stavební úřad. "My tyto věci nezkoumáme, u podobných podnětů pouze prověřujeme, zda nebylo ohroženo něčí zdraví,“ uvedl Staněk.

Připomněl, že materiál obsahující azbest je nebezpečný, pokud se řeže nebo jinak narušuje jeho struktura. "A i v tomto případě ohrožuje především zdraví lidí, kteří s ním manipulují,“ dodal.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

V Brně uzavřou Údolní ulici, v okolí bude problém s parkováním

t I přes nedostatečný odstup od kolejí je Údolní ulice plná zaparkovaných aut a...

Po rekonstrukci a uzavírkách na Dornychu či Kolišti přišla řada na další velkou brněnskou ulici. Ve středu 2. května se...

Otec dostal na víkend dceru, s kočárkem usnul opilý v tramvaji

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Alkohol zmohl o víkendu v Brně třiatřicetiletého muže, který měl na starost devítiměsíční dceru. Muž s kočárkem usnul...

Unikátní sklepy na Znojemsku praskají, zkáza hrozí vínu i lidem

Unikátní Modré sklepy praskají

V Novém Šaldorfu na Znojemsku se hýbou a praskají unikátní Modré sklepy. Vinaři říkají, že kvůli okolní výstavbě, a to...

Najdete na iDNES.cz