První den voleb do Evropského parlamentu krátce po otevření jedné z volebních místností v centru Olomouce (5. června 2009)

První den voleb do Evropského parlamentu krátce po otevření jedné z volebních místností v centru Olomouce (5. června 2009) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Lidí, kteří kvůli chybě nemohli volit do Evropského parlamentu, je víc

  • 0
Lidí, kteří v kraji chtěli volit, ale kvůli chybě úřadů nemohli, protože nebyli v seznamech voličů, je víc. MF DNES dnes informovala o minimálně dvou případech z brněnské městské části Medlánky. A ozvali se další, kteří měli podobný problém, tentokrát v Břeclavi.

"O změnu trvalého bydliště jsem požádal v květnu, jedenáct dní před volbami. Volit jsem tedy měl v místě svého původního bydliště ve Valticích, což mi potvrdila i pracovnice na evidenci obyvatel. Jenže tam jsem v seznamu voličů nebyl," popsal problémy při volbách do europarlamentu Vítězslav Balga. - čtěte také Přistěhovala se do Brna a nemohla volit, nepořídila ani ve starém bydlišti

Z Valtic jel proto do Břeclavi, kam se přestěhoval. "Ale ani tam jsem nebyl v evidenci," dodal. Na internetu pak zjistil, že měl opravdu volit ve Valticích, protože o změnu trvalého bydliště požádal až po termínu, který stanovuje zákon.

"Pravděpodobně nebudu sám. Jde o chybu v systému," myslí si Balga. A sám opravdu není. Problém proto už řeší krajský úřad, který má bezproblémový průběh voleb na starosti. Požádal už příslušné úřady, aby se pokusily zjistit, kolik lidí nemohlo volit.

"Ale přesného čísla se asi stejně nedopátráme," konstatovala šéfka správního odboru krajského úřadu Eva Sychrová. Celkem je totiž v kraji 1 411 volebních okrsků a ne všichni lidé, kteří řešili stejný problém jako Balga, si pak stěžovali.

Krajský úřad vzkázal, že podobné problémy nechce opakovat. I proto zkoumá, kolik takových případů bylo a jak komplikacím v budoucnu zabránit.

Na rozdíl od voleb do Evropského parlamentu však mohou při parlamentních volbách, které se konají na podzim, voliče s trvalým bydlištěm zapsat do seznamu přímo na místě ve volební místnosti. A problém s krajským úřadem chce řešit i muž z brněnských Bohunic, jehož manželka měla také při volbách komplikace. Ta totiž není původem z České republiky.

"Dostala žádost o přenesení svých údajů z dodatku stálého seznamu voličů do seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu. Jenže manželka volila už v minulosti v komunálních volbách a nevím o tom, že by se jako občanka České republiky musela nechat z vlastní iniciativy zapsat extra do seznamu voličů," uvedl muž.

Žádost považuje za byrokratickou překážku. "Evropská komise posoudila praxi v Německu s opakovaným zapisováním voličů z jiného státu Evropské unie do seznamu voličů jako diskriminující," upozornil muž.