Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnští lidovci chtějí zpět do koalice, Liptáková rezignovala na funkce

  6:04aktualizováno  13:12
Pondělní jednání městského výboru KDU-ČSL přineslo zásadní zvrat v krizi na brněnském magistrátu. Lidovci si totiž odhlasovali, že se chtějí vrátit zpět do koalice, kterou předtím sami opustili. Lidovecká exnáměstkyně Klára Liptáková v reakci na to rezignovala na stranické funkce i na post šéfky klubu zastupitelů.

Klára Liptáková zaznamenala sešup. Z první náměstkyní primátora je řadovou zastupitelkou. V novém vyjednávacím týmu koalice není. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Před týdnem se Liptáková vzdala svého postu první náměstkyně primátora. A spolu s ní se křesel vzdali další dva radní KDU-ČSL a také jejich šéf finančního výboru zastupitelstva. Zdálo se, že vláda na brněnském magistrátu je definitivně v rozvratu.

Nyní ale KDU-ČSL zcela otočila - na vypjatém pondělním jednání si nejvyšší brněnské vedení strany po téměř sedmi hodinách odhlasovalo, že chce s pozůstatkem koalice ve složení ANO, zelení, Žít Brno a TOP 09 znovu vyjednávat o návratu do vedení města.

„Rozhodli jsme se vyjednávat samostatně,“ potvrdil v noci na úterý zastupitel a člen městského výboru Petr Hladík, který se zároveň stal jedním z členů vyjednávacího týmu. Doplní ho šéf brněnských lidovců a poslanec Jiří Mihola a zastupitel Vít Beran. Otázku, proč v týmu není exnáměstkyně a také šéfka zastupitelského klubu Liptáková nechal Hladík bez odpovědi.

Liptáková: Končím ve vedení strany

Liptáková následně v úterý ráno poslala šéfovi strany Jiřímu Miholovi rezignace na svou funkci místopředsedkyně brněnské KDU-ČSL a členky městského výboru strany. Fakticky se tak stala pouze řadovou členkou lidovců.

„Tímto krokem se distancuji od pondělního usnesení Městského výboru KDU-ČSL Brno-město o jednostranném ukončení dohody uzavřené mezi KDU-ČSL a ČSSD za situace, kdy ČSSD neporušila svůj závazek a naopak dávala najevo, že ho respektuje a hodlá dodržet,“ uvedla Liptáková.

Sama prý dohodu porušit nechtěla. „Jsem přesvědčena, že tento postup nelze hodnotit jinak než jako snahu být za každou cenu v uvozovkách při tom,“ uvedla Liptáková. Zároveň ČTK řekla, že rezignuje i na post šéfky klubu zastupitelů.

Pro Liptákovou vývoj situace znamená zásadní porážku. Až do předchozího týdne přitom situaci ovládala ona. Minulé úterý však na zastupitelstvu lidovecký zastupitel Daniel Rychnovský podpořil program zasedání navzdory vůli šéfky svého vlastního klubu Liptákové a fakticky tak zajistil koaličnímu bloku vedenému primátorem Vokřálem těsnou většinu. (více čtěte zde).

Následně Rychnovský konstatoval, že preferuje návrat zpět do koalice. Obnažila se tak zásadní názorová nejednotnost lidovců, které do té doby Liptáková vydávala za jednotné.

Pondělní jednání pak definitivně ukázalo, že se na stranu Rychnovského přiklonila většina brněnských lidovců. Mihola ale odmítl, že by Liptákovou vyzvali, aby rezignovala i na funkci v zastupitelstvu.

„Pokud byla naopak snaha ze strany Kláry Liptákové, aby odstoupil Daniel Rychnovský, jednoznačně jsem do toho zasáhl. Mandát zastupitele je od voličů toho daného člověka. Ten si to musí rozhodnout sám,“ uvedl Mihola. Liptáková sama řekla, že si zatím funkci ponechá.

Konec lidovecké družby s opoziční ČSSD

Lidovci se do vyjednávání s primátorem Petrem Vokřálem (ANO) nyní pustí navzdory tomu, že až doteď KDU-ČSL poutala smlouva o spolupráci k opoziční ČSSD. Obě strany tvrdily, že budou o jakékoliv koalici vyjednávat společně. To přitom kvůli rozložení sil v zastupitelstvu znamenalo pat, protože ani jeden ze dvojice bloků nebyl schopen dát dohromady většinu.

„Městský výbor KDU-ČSL nepodpořil pokračování dohody o společném postupu v hledání koaličního půdorysu s ČSSD. Bylo to jednoznačné rozhodnutí,“ vyjádřil se nyní Mihola. Podle informací MF DNES dopadlo hlasování šest ku devíti.

Podle Miholy plány s ČSSD nespěly k funkčnímu řešení situace, i když do této varianty lidovci vkládali naděje a poctivě se snažili vyjednat šestikoalici, která by znamenala spojení dvou znesvářených bloků.

Je to politická šaškárna, kritizuje lidovce ČSSD

Předseda brněnské ČSSD Oliver Pospíšil řekl, že se sociální demokraté v krocích lidovců nevyznají.

„Lidovci předvedli politickou šaškárnu. Jedno pondělí rezignují na posty v radě a za týden nám vypoví dohodu s pocitem, že pro ně není výhodná, aby se po kolenou vrátili do koalice. I když se to u nich dalo očekávat, věřili jsme v korektní postup a dodržování dohody,“ uvedl.

Zklamal ho prý přístup předsedy brněnské KDU-ČSL Miholy a ocenil naopak postoj Liptákové, která rezignovala ze stranických funkcí. „Zachovala si důstojnost a nyní to vypadá, že KDU-ČSL přichází o takovou političku, kterých má jako šafránu,“ dodal Pospíšil.

Mihola poslal už v pondělí obsáhlý dopis všem brněnským členům strany, v němž jim vysvětluje důvody současného postupu. Naznačil, že se ve straně diskutovalo i o koalici s podporou komunistů, kterou by lidovci byli schopní spolu s ČSSD, ODS a odpadlíkem z ANO Tomášem Kratochvílem sestavit a získat tak většinu v zastupitelstvu.

K tomu se ale nakonec městský výbor nepřiklonil a raději zvolil taktiku vyjednávání o pětikoalici bez ČSSD. Primátor Vokřál přitom už dříve řekl, že takovou variantu považuje za nejlepší způsob řešení současné krize.

I nyní Vokřál nejnovější rozhodnutí KDU-ČSL jednat s ANO, Žít Brno, Stranou zelených a TOP 09 o variantě pětikoalice vítá.

„Je to pragmatický výstup situace, která v Brně byla. Existovalo málo šancí na koalici, aniž by se ten blok rozdělil. Tímto se celá situace uvolní a ukazuje to, že jsou v KDU-ČSL lidé, kteří chtějí v Brně ještě něco udělat,“ řekl ČTK Vokřál. Podle něj strany budou jednat o tom, jak koalici postavit.

„Chtěl bych mít jasno do deseti dnů. Je to rozumný termín na to, abychom stihli připravit adekvátní materiály na červnové zastupitelstvo,“ poznamenal Vokřál.

Pondělní lidovecké schůzky se také účastnili lidovečtí starostové a místostarostové městských částí, kteří byli informováni o postupu městského výboru.

Dopis od křesťanské elity i odsudek předsedy strany

Na kroky Liptákové se v minulých týdnech objevily odmítavé reakce vlivných. Lidoveckým zastupitelům například přišel nesouhlasný dopis od šedesátky vlivných voličů a podporovatelů KDU-ČSL iniciovaný Klárou Zahradníčkovou - vnučkou básníka Jana Zahradníčka, dcerou někdejšího lidoveckého senátora.

Podle podepsaných kritiků by strana, která popřela existenci současné koalice a uzavřela smlouvu s ČSSD, měla jednat racionálně a koalici s „křesťanskými hodnotami“ zachovat (více čtěte zde).

Následně dění v Brně kritizoval i sám šéf strany Pavel Bělobrádek s tím, že krize na magistrátu nevrhá na KDU-ČSL dobré světlo (více čtěte zde).

Autoři: ,Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Další z rubriky

Nikoho nezajímá politika, ale technologie, těší vesmírného konstruktéra

Pavel Sobotka jako vyučený soustružník pracoval ve výrobě elektronových...

Stejně jako třeba Tomáš Baťa se vypracoval Pavel Sobotka z řadového zaměstnance na silného hráče průmyslu, konkrétně...

VIDEO: Strážníci obstarali doprovod huse, která se kolíbala silnicí

Strážníci pomáhali huse na silnici

Kvůli huse, která si vykračovala po silnici mezi auty, vyjížděli ve čtvrtek odpoledne strážníci do brněnské části...

Vzkříšení za stovky tisíc. Z hromady šrotu v Brně vyroste parní Němka

Nadšenci z Klubu přátel kolejových vozidel Brno (na snímku Jiří Kotas) chtějí...

Brněnští nadšenci do lokomotiv vybrali na opravu 74 let starého stroje více než půl milionu korun. Hromadu šrotu, který...

Najdete na iDNES.cz