Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Lidovci nečekaně rozhodli proti sloučení škol na Blanensku

  • 0
Návrh krajských radních na sloučení střední umělecké školy ve Velkých Opatovicích se střední školou v Letovicích ve čtvrtek nečekaně spadl pod stůl. Na jednání krajského zastupitelstva se pro něj totiž překvapivě nenašlo dost hlasů. K prosazení chyběl jediný. Školy se přitom měly sloučit již 1. ledna 2010.

Mluvčí krajského úřadu Jan Chmelíček se domnívá, že návrh neprošel jen kvůli nedostatku zastupitelů na místě v době klíčového hlasování.

"Vnímám to jako technický problém. Někdo to třeba podcenil a byl na kávě namísto v lavici. Namísto potřebných 33 hlasů jich tak návrh získal jen 32. S nejvyšší pravděpodobností ale projde na mimořádném zastupitelstvu již 19.listopadu," řekl MF DNES.

Podle předkladatele návrhu, radního Miloše Šifaldy (ODS), se však nyní bude znovu posuzovat, zda slučování vůbec prosazovat. Nebo zda ztrátovou školu podržet, i za cenu zrušení jiných, už schválených projektů. Nejistá je teď navíc budoucnost celého projektu optimalizace škol na jižní Moravě.

Sloučení se nemusí stihnout, odsouhlasit ho musí kraj i ministerstvo školství

"I kdyby se o sloučení rozhodovalo znovu už na mimořádném zasedání 19.listopadu, může nastat problém s termíny. Sloučení totiž musí kromě kraje odsouhlasit i ministerstvo školství. A to by se nemuselo stihnout," komentoval těsně po jednání Šifalda.

Že sloučení škol, které se chystá několik týdnů, neprojde, považuje za chybu. "My bychom to ani nenavrhovali, kdyby o to nepožádal sám ředitel opatovické školy. I pro něj by bylo ideální, kdyby dostal další peníze navíc a fungovali dál, to ale není systémové řešení. Teď si ale nejsem jistý, jestli by se mělo prosazovat sloučení násilím jen o pár hlasů," reagoval radní.

Včerejší hlasování by podle Šifaldy navíc mohlo způsobit i daleko větší problém - otázku celkové optimalizace školství na jižní Moravě.

Žáků bude pořád méně, slučování bude v budoucnu nutné

 Počty budoucích deváťáků totiž ukazují, že slučování škol bude v budoucnu nutné. Jen příští rok bude žáků devátých tříd o 14 procent méně než letos, za tři roky pak o 22 procent méně než dnes.

"Jestliže dnes mnozí nezvedli ruku ani pro případ, kde s optimalizací všichni zúčastnění souhlasili a pro byl i ředitel rušené školy, oddálí to naše úvahy o budoucím postupu," nastínil Šifalda.

Proti dohodnutému sloučení letovické a opatovické školy podle něj vystoupili hlavně lidovci. Těsně před hlasováním je totiž starosta Velkých Opatovic Jiří Bělehrádek (KDU-ČSL) seznamoval s možnými riziky slučování.

"Lidovci se dnes zdrželi hlasování nebo hlasovali proti. To ale neznamená, že budou hlasovat proti slučování vždy. My chtěli jen poukázat na nedořešené otázky," řekl Bělehrádek.

Sám je se sloučením škol smířený, podle něj by ale bylo rozumnější, aby k němu došlo až na začátku nového školního roku a ne v jeho polovině.

Opatovičtí se obávají o udržení stávajících oborů

"Lidé z Opatovic a hlavně studenti školy pak mají strach zejména o udržení oborů, které opatovická škola nabízí. Není úplně jasné, jak v nich budou v Letovicích moci pokračovat," tvrdí starosta.

Dalším problémem je podle něj budoucnost komplexu čtyř školních budov. Ředitelé obou škol byli hlasováním zastupitelů zaskočení.

"Zatím vůbec nic nevím, jen to, že návrh neprošel. Třeba to bude znamenat jen oddálení, kdo ví," reagoval ředitel Střední školy uměleckoprůmyslové a technické ve Velkých Opatovicích Pavel Grenar.

"Dozvěděla jsem se to náhodou. Na školském odboru, kam jsem hned volala, mi zatím neuměli říci, co neschválení znamená," potvrdila i ředitelka Střední odborné školy a učiliště v Letovicích Sylvie Ducháčková.

,