Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lidovci podpoří Duchoně, KSČM Janečka

  11:35aktualizováno  17:56
Jihomoravská KDU-ČSL v čele se Stanislavem Juránkem se rozhodla v druhém kole senátních voleb podpořit Petra Duchoně. Ten kandiduje v Brně na post senátora za ODS. "Udělal něco pro Brno," zdůvodnil své rozhodnutí Juránek. KSČM podpoří Janečka.

Stanislav Juránek - Jihomoravská KDU-ČSL v čele se Stanislavem Juránkem se rozhodla v druhém kole senátních voleb podpořit Petra Duchoně | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

V prvním kole vybrali voliči ze šesti uchazečů o senátorské křeslo dva. Do druhého kola postoupil Miloš Janeček (ČSSD) s necelými 35 procenty hlasů a Petr Duchoň (ODS), který získal necelých 29 procent hlasů.

Ostatní strany, jejichž kandidáti prvním sítem neprošli, už v pondělí oznámily, koho z "cizích" kandidátů budou podporovat. A tím buď nepřímo, nebo přímo vyzvali své voliče, aby udělali totéž.

"V Brně podporujeme kandidáta ODS Petra Duchoně. Jako primátor udělal něco pro město Brno. Bez něj by například nebyla čistička odpadních vod," prohlásil za celou KDU-ČSL její krajský lídr a dosluhující hejtman Stanislav Juránek. Pokud voliči KDU-ČSL Juránka vyslyší, Duchoň se může radovat.

Komunisté za Janečka
Jeho protivníka Janečka zase potěšili komunisté, kteří mu vyjádřili podporu. "A tím vyzýváme i všechny naše voliče k jeho podpoře. Chceme rozbít monopol ODS v Senátu, aby neměla ústavní většinu," vysvětlil lídr KSČM do krajských voleb Vojtěch Adam.

Strana zelených už od začátku v Brně podporovala kandidaturu Jiřího Zlatušky. Proto ani sama nestavěla vlastního kandidáta a zdůvodnila to tím, že nechce tříštit hlasy, na čemž by vydělal kandidát ODS. Koho strana podpoří po vypadnutí Zlatušky, zatím neřekla. "Nevíme, koho podpoříme, musíme to projednat," uvedla jihomoravská šéfka strany Zuzana Benešová.

K překvapivému rozhodnutí došel tým Jiřího Zlatušky. Strana se rozhodla, že kandidáty z jižní Moravy nepodpoří. "Jiří Zlatuška doporučuje volit v druhém kole Jiřího Dienstbiera (obvod č. 30, Kladensko) a Josefa Novotného (obvod č. 51, Žďár nad Sázavou)," stojí na jeho webových stránkách.

VOLBY 2008 - Kompletní výsledky

Anna Šabatová, která na Vyškovsku kandidovala za Stranu zelených a nedopadla zrovna nejlépe, se v druhém kole rozhodla podpořit kandidáta za ČSSD Ivo Bárka. "Velmi mě potěšilo, že paní Šabatová vydala už v sobotu večer prohlášení, že by v Senátu ráda viděla mě," svěřil se Bárek.

postupují do druhého kola senátních voleb

Šéf okresní organizace KDU-ČSL na Znojemsku Alois Vybíral uvedl, že strana veřejně nepodpoří žádného z postupujících senátních kandidátů na Znojemsku, tedy ani Martu Bayerovou (KSČM), ani Petra Nezvedu (ODS). "Necháme to na voličích," řekl Vybíral.

Podobně nechají volnou ruku svým voličům i sociální demokraté. "Víme, že naši voliči budou volit podle vlastního vědomí a svědomí," uvedl šéf okresního výkonného výboru strany Zbyšek Kaššai.

Oba kandidáti, kteří postoupili do druhého kola senátních voleb, budou ve středu v 11 hodin hosty serveru brno.idnes.cz. Bývalý brněnský primátor Petr Duchoň a bývalý šéf Úrazové nemocnice Miloš Janeček budou se čtenáři v duelu diskutovat nejen o tom, čeho chtějí v Senátu dosáhnout.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Řidičům na jižní Moravě se uleví, před volbami rychle finišují opravy

K rekonstrukčním pracím v brněnském centru na Kolišti, které mají skončit letos...

Práce na rekonstrukcích ulic, silnic i mostů na jižní Moravě finišují. Do prvního říjnového víkendu, kdy se konají...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Najdete na iDNES.cz