Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lidovci podpoří Duchoně, KSČM Janečka

  11:35aktualizováno  17:56
Jihomoravská KDU-ČSL v čele se Stanislavem Juránkem se rozhodla v druhém kole senátních voleb podpořit Petra Duchoně. Ten kandiduje v Brně na post senátora za ODS. "Udělal něco pro Brno," zdůvodnil své rozhodnutí Juránek. KSČM podpoří Janečka.

Stanislav Juránek - Jihomoravská KDU-ČSL v čele se Stanislavem Juránkem se rozhodla v druhém kole senátních voleb podpořit Petra Duchoně | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

V prvním kole vybrali voliči ze šesti uchazečů o senátorské křeslo dva. Do druhého kola postoupil Miloš Janeček (ČSSD) s necelými 35 procenty hlasů a Petr Duchoň (ODS), který získal necelých 29 procent hlasů.

Ostatní strany, jejichž kandidáti prvním sítem neprošli, už v pondělí oznámily, koho z "cizích" kandidátů budou podporovat. A tím buď nepřímo, nebo přímo vyzvali své voliče, aby udělali totéž.

"V Brně podporujeme kandidáta ODS Petra Duchoně. Jako primátor udělal něco pro město Brno. Bez něj by například nebyla čistička odpadních vod," prohlásil za celou KDU-ČSL její krajský lídr a dosluhující hejtman Stanislav Juránek. Pokud voliči KDU-ČSL Juránka vyslyší, Duchoň se může radovat.

Komunisté za Janečka
Jeho protivníka Janečka zase potěšili komunisté, kteří mu vyjádřili podporu. "A tím vyzýváme i všechny naše voliče k jeho podpoře. Chceme rozbít monopol ODS v Senátu, aby neměla ústavní většinu," vysvětlil lídr KSČM do krajských voleb Vojtěch Adam.

Strana zelených už od začátku v Brně podporovala kandidaturu Jiřího Zlatušky. Proto ani sama nestavěla vlastního kandidáta a zdůvodnila to tím, že nechce tříštit hlasy, na čemž by vydělal kandidát ODS. Koho strana podpoří po vypadnutí Zlatušky, zatím neřekla. "Nevíme, koho podpoříme, musíme to projednat," uvedla jihomoravská šéfka strany Zuzana Benešová.

K překvapivému rozhodnutí došel tým Jiřího Zlatušky. Strana se rozhodla, že kandidáty z jižní Moravy nepodpoří. "Jiří Zlatuška doporučuje volit v druhém kole Jiřího Dienstbiera (obvod č. 30, Kladensko) a Josefa Novotného (obvod č. 51, Žďár nad Sázavou)," stojí na jeho webových stránkách.

VOLBY 2008 - Kompletní výsledky

Anna Šabatová, která na Vyškovsku kandidovala za Stranu zelených a nedopadla zrovna nejlépe, se v druhém kole rozhodla podpořit kandidáta za ČSSD Ivo Bárka. "Velmi mě potěšilo, že paní Šabatová vydala už v sobotu večer prohlášení, že by v Senátu ráda viděla mě," svěřil se Bárek.

postupují do druhého kola senátních voleb

Šéf okresní organizace KDU-ČSL na Znojemsku Alois Vybíral uvedl, že strana veřejně nepodpoří žádného z postupujících senátních kandidátů na Znojemsku, tedy ani Martu Bayerovou (KSČM), ani Petra Nezvedu (ODS). "Necháme to na voličích," řekl Vybíral.

Podobně nechají volnou ruku svým voličům i sociální demokraté. "Víme, že naši voliči budou volit podle vlastního vědomí a svědomí," uvedl šéf okresního výkonného výboru strany Zbyšek Kaššai.

Oba kandidáti, kteří postoupili do druhého kola senátních voleb, budou ve středu v 11 hodin hosty serveru brno.idnes.cz. Bývalý brněnský primátor Petr Duchoň a bývalý šéf Úrazové nemocnice Miloš Janeček budou se čtenáři v duelu diskutovat nejen o tom, čeho chtějí v Senátu dosáhnout.

Autoři: ,Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Hrdinného lékaře Jílka popravili fašisté, jeho popel vysypali do řeky

Vojtěch Jílek proslul jako neobyčejně vlídný a svědomitý lékař i vynikající...

Jen málokdo asi ví, po kom nese jméno Jílkova ulice v Židenicích. A že se za osudem onoho muže a jeho rodiny skrývá...

Silničáři zavřou kamionům most na tahu z Brna do Vídně. Zatéká do něj

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Silničáři zavřou pro kamiony havarijní most přes Vodní dílo Nové Mlýny na klíčové silnici I/52 směřující na Vídeň....

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz