Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lídr Swans hraje v Brně podruhé, po 20 letech už legálně

  9:00aktualizováno  9:00
Po Nico a Johnu Caleovi se do Brna vrací další významná osobnost nezávislé newyorské scény 70 a 80 let minulého století, hudebník Michael Gira, někdejší vůdčí osobnost garážové kapely Swans. Večer zahraje na Flédě jako host festivalu New New! 2008.

Michael Gira | foto: Newnew.cz

Jeho naléhavý vokál a expresivní texty nezazní v Brně poprvé, už zde jednou hrál - na nelegálním koncertě v klubu na Šelepce. Stalo se to v září 1988, tedy rok před listopadovým převratem.

Aparaturu - tak trochu vypůjčenou od skupiny Poutníci - tehdy Gira potrápil s post-punkově apokalyptickou kapelou Swans. „Hráli tehdy ve Varšavě na festivalu Marchewka, a někdo mi nabídl, ať jejich koncert udělám i v Brně,“ vzpomíná Lenka Zogatová z občanského sdružení Fléda na koncert, který se konal před dvaceti lety.

Nejprve to Zogatová, která měla "na triku" například i tajný koncert Nico z Velvet Underground, odmítla. "Už jsem nechtěla tyhle tajné akce organizovat. Ne kvůli strachu. Koncerty se konaly v hospodských sálech na okraji Brna, Nico třeba v hospodě v Kníničkách. Šlo spíš o to, že jsme měli problémy ze zvukem a bylo to náročné dát dohromady,“ vysvětlila.

Zvuk byl za dva kanystr benzínu

Jenže Swans do Brna i tak přijeli a Zogatové přišlo líto vystoupení nezajistit. "Sešli jsme se s Girou v hotelu International po poledni a večer byl koncert. Moc si nevzpomínám, jak jsem se s ním domluvila, protože jsem v té době učinila hloupé rozhodnutí, že se nebudu učit žádné jazyky, když nemůžu nikam vyjet," dodala.

Nakonec se dohodli a Šelepka byla plná. Zařídit to ale nebyla legrace. "Obvyklý zvukař Petr Werner, který se nebál riskovat, neměl čas, tak jsem zavolala Luboši Novotnému, zvukaři Poutníků, který za dva kanystry nafty koncert nazvučil," popsala Zogatová neobvyklé spojení americké punkové garáže s českým bluegrassem.

A krušno bylo chvíli i na samotné akci. V jejím závěru přijela policie. "Po 22 hodině policajti. Trochu jsem se lekla, že budou dělat problémy skupině i lidem, kteří přišli. Naštěstí to byla normální hlídka, kterou někdo zavolal kvůli hluku. Řekli, ať se ztišíme a my to slíbili,“ doplnila pořadatelka s tím, že hlídka si ani neuvědomila, že na Šelepce v tu chvíli hraje americká kapela.


Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz