Komár sosající na lidské ruce

Komár sosající na lidské ruce | foto: Fofr

Líhniště vysychají, hejna komárů se zmeší

  • 0
Lidé z Břeclavska a Hodonínska, kteří kvůli jarním povodním dosud čelí komáří kalamitě, si v druhé půli prázdnin budou moci více užít svých venkovních posezení a repelent a síťka proti hmyzu už nebudou nezbytnou výbavou jejich domácností. Svědivých bodnutí podle odborníků výrazně ubude.

Hejna komárů se konečně začínají zmenšovat. Tvrdí to odborník na komáry Oldřich Šebesta z krajské hygienické stanice. Ten při posledním měření na Břeclavsku a Hodonínsku zjistil, že většina velkých líhnišť na jižní Moravě už vysychá.

"Čekám někde v lese a sleduji, kolik si na mě za minutu sedne komárů," popsal Šebesta způsob, jakým pravidelně kontroluje počty bodavého hmyzu.

Komáří populace dosahuje svého vrcholu

Na začátku srpna by si tak lidé již bez obav ze štípanců mohli v klidu užívat posezení na letních zahrádkách. "Situace je teď stabilní, počet hmyzu dosahuje svého vrcholu," sdělil Šebesta, který pozoroval Horní les u Břeclavi, polesí Lanžhota a Tvrdonic. (více o komáří kalamitě čtěte zde)

Oldřich Šebesta z Krajské hygienické stanice kontroluje v oblasti nedaleko obce Uherčice výskyt komárů po povodních.

Dodal, že nálety komárů dosud nejvíce trápí právě obyvatele v okolí Lanžhota, Hodonína a Nových Mlýnů. I přes nadějné vyhlídky však podle krajské hygienické stanice stále platí stav bezprostředního nebezpečí zvýšeného výskytu. A to hlavně poblíž lesů a vodních toků.

"Výskyt komárů je opravdu zvýšený, naposledy jsme ochranné látky stříkali před čtrnácti dny," popsal situaci v Břeclavi šéf odboru životního prostředí Vilém Vyhnálek.

Komárů už bylo i více

Dotěrný hmyz stále útočí na lidi v Lanžhotě. "Komárů je hodně. Před pěti lety byla ale hejna mnohem početnější," míní majitel hotelu Lanžhot Ladislav Háněl.

Svůj podnik chrání proti komárům sítěmi na oknech. Stejně tak i majitelka penzionu Soutok Květoslava Uherová.

"Hejna jsou opravdu obrovská, i když se zdá, že komárů teplem trochu ubylo. Jsme na hmyz v této oblasti zvyklí, ale stejně je to velmi nepříjemné," řekla.

Komáří larvy v zatopených místech v Rohatci

Aby se vyhnuli co nejvíce svědivým bodnutím, používají lidé stále běžné repelenty. Ty jsou však v lesích podle odborníka Šebesty skoro zbytečné.

"Ve městě možná fungují, ale v některých místech lesa je těch komárů tolik, že se míjí účinkem," popsal Šebesta své zkušenosti.

Ve městě stačí repelent

A co česnek, ocet nebo cibule? "Nepostřehl jsem, že by něco podobného komáry odpudilo," řekl odborník na komáry.

Sám je na štípance zvyklý. Při povodních kontroluje počty komárů nepřetržitě. Ve stabilní situaci, jako je teď, jednou za čtrnáct dní.

"Samozřejmě se nenechám vysát a komáry co nejrychleji odeženu. Stejně se ale bodnutí někdy neubráním," přiblížil. Ve městech stačí používat klasické repelenty. Podle brněnské praktické lékařky Aleny Illeové jsou účinná i různá kadidla nebo vitamíny.

Každý má svůj recept

"Osobně třikrát denně užívám tiamin, což je druh vitamínu B. Pokožka má pak zvláštní pach, který ale cítí jen komáři. Ta je odpuzuje," vysvětlila Illeová.

Repelenty i doplňky stravy jsou k dostání v lékárnách. Pokud člověka přece jen komár píchne, radí někteří, aby si podrážděná místa potírali slinami, cibulí nebo octem.

"Každý má svůj recept, někdo používá Fenistil gel, jiný strčí ruku do mrazáku," vylíčila lékařka. Proč si však komáři některé lidi vybírají raději než jiné, nikdo přesně neví.

"Pravděpodobně musí člověk komárovi vonět. Proto je často přitahují nemocní nebo obézní lidé, kteří se více potí," dodala Illeová.