Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Linka 112, která zachraňuje životy, slaví. Blokuje i SIM karty zlomyslným volajícím

  • 8
Tísňová linka 112 už mnoha lidem zachránila život. Za tyto zásluhy má nyní svůj Evropský den. A tím je právě jedenáctý únor. O tom, jak významná je to číslo, ví své cyklista, který se vydal na projížďku kolem Brna. Zranil se a široko daleko nebyl nikdo, kdo by mu pomohl.

"Ještě stačil zavolat manželce, že spadl z kola a není mu dobře. Pak už se nehlásil. Žena vytočila stodvanáctku a hned se po něm rozjela pátrací akce," vzpomíná na jeden z případů loňského roku mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Operátoři zaměří mobilní telefon

Hasiče k cyklistovi nasměrovali operátoři stodvanáctky. Špičkové vybavení jim umožňuje zaměřit, odkud z mobilního telefonu člověk volal.

Jejich operační středisko toho však umí daleko více. Když se dostane do svízelné situace například turista ze Španělska, operátor se podívá na monitor a vidí, kde je ve službě jeho kolega, který vládne tímto jazykem. Turistu s ním spojí a on zařídí pomoc třeba i z druhého konce republiky.

V Brně sedí na stodvanáctce čtyři operátoři čtyřiadvacet hodin denně. Ale kdyby v jednu chvíli potřebovalo pomoc více lidí, čekat nemusejí.

"Automaticky se jejich hovor přepne volnému operátorovi v jiném kraji," říká šéf brněnské stodvanáctky Petr Příkaský.

Lidé nevolají jen o pomoc

Vloni brněnská stodvanáctka přijala přes sto padesát tisíc volání. Stovky z nich má bohužel na svědomí muž z Vyškovska, který operátory obtěžuje od loňského června.

"Měsíčně to bylo i 420 hovorů. Pomoc nepotřeboval, chtěl se bavit o politice. Operátoři se ho snažili umlčet i tím, že mu na sedm dní zablokovali SIM kartu, což mohou dělat v případech zlomyslného volání. Jenže on se pak znovu ozval a tak na něj připravujeme trestní oznámení," dodal Zdeněk Příkaský.