Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Líšeňští školáci zmapovali na cestě do školy životu nebezpečná místa

  2:48aktualizováno  2:48
Můžeme ráno dojít do školy a dodržet přitom pravidlo, že se přechází pouze na vyznačených zebrách? Jaká místa jsou při naší každodenní cestě nebezpečná - a čím? I takové otázky si kladli žáci Základní školy Horníkova v Brně - Líšni. Zmapovali ty úseky cesty, které jsou nejnebezpečnější, a dopravní mapu, kterou tak sestavili, předali zástupci inženýrské společnosti.

Žáci v brněnské Líšni zmapovali nebezpečná místa v okolí své školy | foto: Nadace Partnerství

"Na jejím základě vznikne dopravní studie s návrhy opatření na zvýšení bezpečnosti v okolí školy," vysvětlil Radek Patrný z Nadace Partnerství, která projekt podpořila v rámci grantového programu Na zelenou, inspirovaného zkušenostmi z Británie. "Projekt se zaměřuje hlavně na zvýšení bezpečnosti dětí při cestě do školy a na zlepšení životního prostředí v okolí školských zařízení," popsal Patrný.

Líšeňští školáci zakreslili do mapy svou obvyklou cestu do školy a vyznačili místa, která považovali za nebezpečná. "Většina žáků zmínila špatný technický stav přechodu pro chodce od autobusové zastávky v Horníkově ulici. Často byla také uvedena nepřehledná křižovatka ulic Žarošická a Jedovnická, která je velmi frekventovaná a chybí na ní semafory," shrnul dopravní rizika v okolí školy Horníkova učitel Roman Burda.

Žáci mapu předali Jaroslavu Heinrichovi, dopravnímu odborníkovi z inženýrské společnosti HBH, který na jejím základě zpracuje studii. Jeho návrhy se pak podle plánů Nadace Partnerství bude zabývat příslušný odbor dopravy, policie a městské zastupitelstvo.

"I když majiteli a správci problematických úseků silnic jsou většinou kraje nebo města a rozhodnutí, která musí pro zlepšení současného stavu padnout, je mnoho, máme právě tu zkušenost, že když se ti odborníci, kteří spolupracují na podobných projektech, zároveň účastní práce odborných komisí v daných krajích či obcích, berou se za žákovské připomínky a mají šance je do plánů prosadit," doplnil Patrný.

Připomněl příklad Veliše u Jičína. Autodopravu před tamní školou zklidní po necelém roce od pilotního kola projektu retardéry a přibudou i zábrany před vchodem do školní budovy. "Pravda, ve Veliši jsme měli to štěstí, že se do projektu zapojil přímo úředník z kraje, který si úpravy vytyčil za svůj úkol," přiblížil Patrný.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Otec dostal na víkend dceru, s kočárkem usnul opilý v tramvaji

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Alkohol zmohl o víkendu v Brně třiatřicetiletého muže, který měl na starost devítiměsíční dceru. Muž s kočárkem usnul...

Brno plánuje novou čtvrť, starosty těch okolních děsí dopravní kolaps

K oblasti Červeného kopce v Brně nyní patří stejnojmenná národní přírodní...

Brno chce vybudovat v oblasti Červeného kopce novou čtvrť pro deset tisíc lidí. Záměr děsí starosty i obyvatele...

Unikátní sklepy na Znojemsku praskají, zkáza hrozí vínu i lidem

Unikátní Modré sklepy praskají

V Novém Šaldorfu na Znojemsku se hýbou a praskají unikátní Modré sklepy. Vinaři říkají, že kvůli okolní výstavbě, a to...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz